Mintegy 16 ezren esnek emberkereskedők áldozatául az EU-ban

Az emberkereskedelem elleni küzdelem európai napja alkalmából összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és infografikánkon bemutatjuk a főbb adatokat.

infographic illustration
Október 18-a az emberkereskedelem elleni küzdelem európai napja

Az uniós tagállamokban 15 846 regisztrált, vagy feltételezett áldozata volt az emberkereskedelemnek 2013-2014-ben az Európai Bizottság jelentése szerint. Az áldozatok 76%-a lány, vagy felnőtt nő. A valós adatok azonban valószínűleg jóval magasabbak.

A regisztrált áldozatok kétharmadát (67%) szexuálisan kizsákmányolták, 21%-uk kényszermunkát végzett, 12%-ukat pedig egyéb okból (szervkereskedelem, házi rabszolgaság, kéregetés) használták ki. Az áldozatok többsége uniós állampolgár.

Mit tesz a Parlament?

Az Európai Parlament 2011 márciusában elfogadott egy irányelvet az emberkereskedelem visszaszorításáról. Ez a megelőzést, az elkövetők felelősségre vonását és az áldozatok védelmét hangsúlyozza. Hasonló célokat fogalmaz meg az emberkereskedelem felszámolásáról szóló, 2012-ben elfogadott uniós stratégia is.

Az emberkereskedelem elleni küzdelem 2016-ban is kiemelt helyen szerepel az EP napirendjén. Az EP-képviselők májusban azt vizsgálták, hogyan ültették át a tagállamok az EU erre vonatkozó szabályozását a gyakorlatba, júliusban pedig állásfoglalást fogadtak el arról, hogyan segíthetik a külkapcsolatok az emberkereskedelem elleni harcot.

Az EP állásfoglalásaiban sürgeti a tagállamokat, hogy maradéktalanul ültessék át az uniós szabályokat a nemzeti joganyagukba, és tegyenek többet az áldozatok védelme érdekében.

Az emberkereskedelem világszerte óriási probléma

Az emberkereskedelem a 21. század rabszolgasága: világszerte 21 millió körüli lehet azok száma, akiket munkára kényszerítenek, sokukat szexuálisan kizsákmányolják. Az áldozatok 70%-a lány, vagy felnőtt nő. További részletek infografikánkon.

Az EU-ban 2007 óta október 18-a az emberkereskedelem elleni küzdelem európai napja, amelyet a Bizottság alapított a Parlament javaslatára.

Személyek kizsákmányolás céljából való toborzása, szállítása, átadása, rejtegetése vagy fogadása (...) fenyegetéssel, erőszakkal vagy egyéb kényszer alkalmazásával, emberrablással, csalással, megtévesztéssel, hatalommal vagy a kiszolgáltatott helyzettel való visszaélés révén, illetve anyagi ellenszolgáltatásnak vagy előnyöknek valamely személy felett ellenőrzést gyakorló személy beleegyezésének megszerzése érdekében történő nyújtásával vagy elfogadásával.
Az Európai Parlament és a Tanács 2011/36/EU irányelve az emberkereskedelem megelőzéséről
Az emberkereskedelemmel kapcsolatos bűncselekmények definíciója
Forrás "Személyek kizsákmányolás céljából való toborzása, szállítása, átadása, rejtegetése vagy fogadása (...) fenyegetéssel, erőszakkal vagy egyéb kényszer alkalmazásával, emberrablással, csalással, megtévesztéssel, hatalommal vagy a kiszolgáltatott helyzettel való visszaélés révén, illetve anyagi ellenszolgáltatásnak vagy előnyöknek valamely személy felett ellenőrzést gyakorló személy beleegyezésének megszerzése érdekében történő nyújtásával vagy elfogadásával." új ablakban nyílik meg