#EYE2018 Instagram fotópályázat: megvannak a győztesek

Az EP fotópályázatot hirdetett az Instagramon a júniusi európai ifjúsági rendezvény (EYE) kapcsán, a hat győztes belépőjegyet nyert Strasbourgba az EYE-ra.

Ezúton is köszönjük mindenkinek, aki részt vett az #EYE2018 versenyen! A felhívásunkra érkező több mint 2500 gyönyörű fotóból nem volt egyszerű kiválasztani a győzteseket. Külön gratulálunk Jan Malaise-nek, aki 3200 szavazattal nyerte meg a közönségdíjat.

A fotók öt kategóriában készültek, és megpróbálták megragadni az EYE idei témáinak egyikét:

#YoungOld (fiatal és idős)

#RichPoor (gazdag és szegény)

#ApartTogether (külön és együtt)

#SafeDangerous (biztonságos és veszélyes)

#LocalGlobal (helyi és globális)

A közönségdíj és a kategóriák nyertesei mind részt vesznek az idei EYE-on Strasbourgban, június 1-2. között. Érdemes tehát követni őket és az @europeanparliament oldalát is az Instagramon.

A győztesek

Fekete-fehér fotón egy pár szvingre táncol egy párizsi metróállomáson. ©@parislovetrash
Közönségdíj: Jan Malaise Franciaországból

Ezt az #ApartTogether (külön és együtt) fotót Jan Malaise készítette Párizsban, és több mint 3200 szavazattal nyerte el a közönségdíjat. A francia fotós egy nyári estén találkozott Laurával és Romualddal, a két lindy hop táncossal a Gare de l'Est pályaudvar metróállomásán. A páros nemcsak a saját tánciskolájukban, de bárhol az utcán is szívesen ad táncórákat. Jan a fotót barátjának, Christophe-nak ajánlja.

Két zsalus ablak, a baloldaliban egy idős férfi ül, a jobboldalin egy fiatal fiú néz ki. ©@helenageorgiou
#YoungOld győztes: Helena Georgiou Ciprusról

„Nicosia utcáin, Cipruson botlottam bele ebbe a sokszínűségbe. A baloldali, félig behúzott ablakban egy idős ember ül. Ő szimbolizálja a bölcsességet, amelyet az emberi fejlődés csúcsaként tartanak számon, hiszen olyan értékekkel jár együtt, mint az önazonosság. A jobb oldalon a nyitott ablakban egy fiú, az unoka áll, aki a fejlődést és a haladást képviseli” - mesélte a ciprusi Helena Georgious a #YoungOld (fiatal és idős) kategória nyertes képéről.

„Cipruson születtem és nevelkedtem. Az egyetemen belsőépítészetet tanultam, de részt vettem képzőművészeti és fotográfiai szemináriumokon is. Onnantól kezdve a fényképezés az életem részévé vált” - mondta el Helena. „Szerintem egy fotó legfontosabb tulajdonsága, mint minden művészet esetében, hogy valamilyen érzelmi reakciót váltson ki” - tette hozzá.

Fejkendős falusi nő a konyhájában ül és eltakarja az arcát. ©@jaimedelorenzo
#RichPoor győztes: Jaime de Lorenzo Spanyolországból

„Valentina a konyhájában panaszolja el, milyen nehéz az idősek helyzete a falujában, Șoldăneștiben, Moldovában. Európában, a világ leggazdagabb kontinensén él, mégis úgy tűnik, mintha az előző évszázadban ragadt volna” - mondta el a szegénység és a gazdagság kontrasztját megörökítő képről Jaime de Lorenzo spanyol fotós.

Jaime Madridban született és újságíróként diplomázott az Universidad Complutense de Madridon. A politika és a társadalmi problémák iránt érdeklődik a leginkább.

Egy épület tetőteraszán csókolózó tizenéves pár, mellettük egy lány a mobiltelefonját nézi. ©@alexmazilu
#ApartTogether győztes: Alex Mazilu Romániából

„Romantikus koncert valahol Bukarest fölött, egy nyári este és életünknek az az időszaka, amelyre mindannyian szívesen emlékszünk vissza - a tinédzserkor” - foglalta össze a romániai Alex Mazilu, hogy miről szól az #ApartTogether (külön és együtt) kategória nyertes fotója.

Alex 10 éve a fotózás megszállottja. „A fotók mindenhol ugyanazt a nyelvet beszélik!” - mondta el.

Fejjel lefelé fordított képen egy férfi a földön fekszik, a kép azt az illúziót kelti, mintha lebegne. ©@marcorama
#SafeDangerous győztes: Marco de Groot Hollandiából

„Amikor a barátom, Alex Madridból ellátogatott Amszterdamba, elvittem a legjobb helyekre. Az egyik ez a népszerű, pöttyös mintás tér volt. Alex tökéletesen igazodott a mintához és majdnem beleolvadt. Az utómunkánál megfordítottam a képet, így sokkal érdekesebb lett és tökéletesen passzol a #SafeDangerous témához. Minden nézőpont kérdése!” - mesélte a holland Marco de Groot a nyertes fotó hátteréről.

A 37 éves informatikai tanácsadó Utrechtből származik. „A szabadidőmben imádok utazni és felfedezni a leggyönyörűbb modern épületeket. A fotóimmal azokat a részleteket, geometriát és mintákat örökítem meg, amelyek megragadják a figyelmemet” - magyarázta Marco.

Légi felvétel egy sivatagos területen sétáló, hátizsákos utazóról. ©@reinolda
#LocalGlobal győztes: Reinold Aryee az Egyesült Királyságból

„A Vándorló selfie-t egy ciprusi nyaraláson készítettem. Amikor megláttam a lábnyomokat a sóstónál, rögtön tudtam, hogy egy levegőből készített selfie-vel, az árnyékommal és a drónnal megörökíthető távolsággal elhelyezhetem magam a helyszínen” - mesélte a brit Reinold Aryee a #LocalGlobal (helyi és globális) kategória győztes fotójának történetét.

Reinold amatőr fotós, aki saját bevallása szerint geometriával, árnyékokkal és perspektívával igyekszik történeteket mesélni.

Fotókiállítás az EYE-on

A legjobb fotókat Strasbourgban, az EYE-on fogjuk kiállítani, ahol körülbelül 8000 fiatal gyűlik majd össze Európa minden pontjáról, hogy az Európai Parlament épületében találkozhassanak uniós döntéshozókkal és megoszthassák az ötleteiket Európa jövőjéről.

További információ