Tengeri hulladék: adatok, érdekességek, és új uniós szabályok

Infografikánkban foglaltuk össze a legfontosabb tudnivalókat a tengeri hulladékról, a szennyezés hatásairól és a műanyaghulladék visszaszorítására tett uniós törekvésekről.

Plastic carrier bags and other garbage pollution in ocean
Tengeri hulladék - ©AP Images/European Union-EP

Ma már szinte minden tenger- és óceánparton tanúi lehetünk a napjainkban használt rengeteg egyszer használatos és eldobható műanyagnak. Ezek egyre nagyobb mértékben szennyezik az óceánokat és egy becslés szerint 2050-re az óceánokban több műanyag lehet, mint hal.

A műanyagok témája egyike azon hét területnek, amelyet az Európai Bizottság kulcsfontosságúnak tart a körkörös gazdaság 2050-ig való megvalósítása során. A műanyagok körkörös gazdaságban betöltött szerepével kapcsolatos európai stratégia fokozatosan megszüntetné a mikroműanyagok használatát. Emellett a Bizottság várhatóan még idén további javaslatokat terjeszt elő a műanyag hulladékok kezelésére, beleértve a mikroműanyagokat is.

Arról, hogy mit tesz az EU a műanyaghulladék csökkentése érdekében ide kattintva olvashat bővebben.

Egy új, a Parlament által 2019. március 27-én elfogadott uniós szabályozás felveszi a harcot az európai tengerpartokon 10 leggyakrabban előforduló egyszer használatos műanyag termékkel és a tengerekben hagyott műanyag halászeszközökkel. Ezek együttesen a tengeri hulladék 70 százalékát teszik ki.

Sea Waste
Infografika a tengerekben található műanyaghulladékokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról

A probléma


A műanyag nemcsak a partokat szennyezi, a tengerben élő állatokra nézve is igen veszélyes: a nagyobb darabokba beleakadhatnak, a kisebbeket összetéveszthetik táplálékukkal. A műanyag részecskék elfogyasztása megakadályozhatja őket a megszokott élelem megemésztésében és a műanyagban lévő kémiai anyagok káros hatással lehetnek rájuk. A táplálékláncon keresztül ráadásul az emberek szervezetébe is bekerülhet műanyag. Ezeknek az egészségünkre gyakorolt hatása egyelőre nem ismert. A tengeri hulladék továbbá gazdasági károkat is okozhat azoknak a szektoroknak, közösségeknek és gyáraknak, akik megélhetése a tengerektől függ: a műanyag csomagolások mindössze körülbelül öt százaléka marad a gazdaságban - a többit gyakorlatilag kidobjuk. Ezért is egyre sürgetőbb, hogy átálljunk a körkörös gazdaságra.

Sea Waste
Infografika a műanyag és nem-műanyag temgeri hulladék különböző típusairól

Az egyszer használatos műanyagok uniós tilalma


A leghatékonyabban úgy tudjuk felvenni a harcot a problémával, hogy ha megakadályozzuk, hogy még több műanyag kerüljön a világ óceánjaiba. A tengerekben található hulladék legnagyobb részét az egyszer használatos műanyag termékek teszik ki: a műanyag evőeszközök, poharak, cigarettacsikkek, vagy fültisztító pálcikák a tengeri hulladék majdnem felét alkotják.

A probléma kezelésére az EU betiltotta azon egyszer használatos műanyag termékeket,amelyeknek már létezik környezetbarát változata: műanyag fültisztító pálcikák, evőeszközök, tányérok, szívószálak, italkeverők és léggömb pálcikák. A Parlament emellett hozzáadta a listához a vékony nejlonzsákokat, az oxidatív úton lebomló műanyagból készült, és egyes polisztirol termékeket is.

Számos egyéb intézkedést hagytak jóvá:

  • Kiterjesztik a gyártó felelősségét, különös tekintettel a dohánygyárakra, ezzel is alkalmazva a „szennyező fizet” elvet. Az új rendszer a halászati eszközökre is érvényes: ezentúl a gyártók és nem a halászok állják a tengerekben hátrahagyott vagy elveszett halászhálók összegyűjtésének költségét.

  • 2029-re a műanyag palackok 90 százalékát gyűjteni kell (például egy rendszeren keresztül, ahol a palack betéti díját visszakapják a vásárlók).

  • 2025-re a műanyag palackok összetételének 25 százaléka, 2030-ra pedig 30 százaléka újrahasznosított anyag kell, hogy legyen.
  • Az olyan árucikkeken, mint a filterekkel rendelkező dohánytermékek, műanyag poharak, higiéniai termékek és nedves törlőkendők, el kell helyezni egy speciális jelölést, amely felhívja a vásárlók figyelmét a helyes hulladékkezelésre.

  • Hatékonyabban kell felhívni a figyelmet a problémára.



Következő lépések


Miután a jogszabályt aláírta az Európai Parlament és az Európai Tanács elnöke is, megjelenik az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

A tengerekbe kerülő szemét hatása a halászatra

Az Európai Parlament március 25-én elfogadott állásfoglalásában intézkedéseket sürget a tengeri hulladék csökkentése érdekében, ideértve az egyszer használatos műanyagok korlátozásának fokozását és a halászati eszközökhöz tervezett fenntartható anyagok használatának növelését.

730

tonna hulladék ömlik naponta a Földközi-tengerbe

A halászati és akvakultúra-hulladék a tengeri hulladék 27% -át teszi ki. A tengeren elveszett halászfelszerelések problémájának kezeléséhez a képviselők  jelentéstételt és nyomon követést, valamint a kutatás-fejlesztésbe való beruházást szeretnének a környezetbarát halászati felszerelések fejlesztése érdekében. Felszólítják továbbá a Bizottságot, hogy tegyen javaslatot a polisztirol tartályok és a halászati termékek csomagolásának, valamint az összes egyéb felesleges műanyag és csomagolás fokozatos megszüntetésére.

Az EP-képviselők megfelelő jövőképet szeretnének látni a tengerek számára is az európai zöld megállapodásban, a biológiai sokféleséggel és a fenntartható élelmiszerekkel foglalkozó stratégiában. Emellett arra szólítják a Bizottságot, hogy gyorsítsa fel a körkörös gazdaság fejlődését a halászati és akvakultúra ágazatban.

Arról, hogy a Parlament mit tesz a műanyag szemét problémájának kezelése érdekében Catherine Chabaud (Renew Europe, francia) jelentéstevővel készített élő Facebook interjúból tudhat meg többet.

Sea Waste
Lista a 10 leggyakrabban előforduló egyszer használatos műanyag termékekről a tengerpartokon