Nagyobb legyen a biztonság a közutakon, csökkenjen a károsanyag-kibocsátás és a zajszennyezés - többek között ez a célja a gumiabroncsok címkéiről szóló új uniós szabálynak.
Főszerepben a környezetvédelem
Az EU elkötelezte magát amellett, hogy az 1990-es szinthez képest 2030-ra 40%-kal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. A közúti közlekedésből származik a károsanyag-kibocsátás 22%-a az Unióban, és ez az egyetlen ágazat, ahol ez a szám nem csökkent az 1990-es szinthez képest.
A karbonsemlegességetcélzó Európa ezért a közlekedési ágazatból származó kibocsátást az 1990-es szinthez képest 60%-kal tervezi csökkenteni 2050-re.
A gumiabroncsok a gépjárművek üzemanyag-fogyasztásának 20–30 %-áért felelősek, ezért a takarékosabb abroncsok nagyban hozzájárulnak a kibocsátás csökkentéséhez. Az EU új szabályokat vezet be a címkézésükre, hogy a megfontoltabb, és remélhetőleg környezettudatosabb döntést hozhassunk vásárláskor.
Új, egyértelműbb információ a címkéken
Az új szabály szerint a címkéknek információt kell adniuk a gumiabroncs üzemanyag-hatékonyságáról egy A-tól G-ig tartó skálán, arról, hogy mennyire tapadnak a nedves úton, is milyen hangosak (decibelben kifejezve). A címke ki fog egészülni a hó- és jégtapadásra vonatkozó ikonokkal, és később bevezethetik a futásteljesítményre és a kopásra vonatkozó paraméterek hozzáadását is. Ez elősegítheti a gumiabroncsok kopása miatt a környezetbe kerülő mikroműanyagok mennyiségének csökkentését.
Fontos, hogy a címkéket jól látható helyen kell feltüntetni, az interneten vásárolt gumiabroncsok esetében is, és egy QR kódot kell tartalmaznia, további információval.
A következő lépések
A Parlament május 13-án hagyta jóvá az új szabályozást, így az 2021 május 1-jén életbe léphet.
A károsanyag-kibocsátást célzó uniós szabályokról az alábbi cikkeinból lehet többet megtudni:
Az üvegházhatású gázok csökkentése az EU-ban: nemzeti célkitűzések 2030-ra
Új limit az autók szén-dioxid-kibocsátására
Amit érdemes tudni az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszeréről és reformjáról
Klímaváltozás: az erdők védelmével a szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozásáért
A repülésből és hajózásból származó károsanyag-kibocsátás számokban