Migráció: az EU visszatérésekre vonatkozó politikáját hatékonyabban kell alkalmazni az EP szerint
Az emberi jogokat tiszteletben kell tartani azoknak a migránsoknak az esetében is, akiknek vissza kell térniük származási országukba - figyelmeztetnek az EP-képviselők.
A Parlament a december 16-i plenáris ülésen két állásfoglalást is elfogadott a menedékügy témájában. Az egyikben a képviselők bírálták, hogy az érvényben lévő menedékügyi jogszabályok sem a tagállamok közti méltányos felelősségmegosztást, sem a menedékügyi eljáráshoz való gyors hozzáférést nem biztosítják. A másik a harmadik országok illegálisan az EU-ban tartózkodó állampolgárainak hazájukba történő visszatéréséről szól.
Utóbbi a visszatéréseket szabályzó, jelenleg érvényben lévő irányelv végrehajtását kritizálja.
Az Unió migrációs politikájáról szóló összefoglaló cikkünket ide kattintva olvashatja el.
A visszatérésekre vonatkozó szabályokat nem hatékonyan alkalmazzák az EP szerint
2019-ben az uniós országok több mint 490 ezer esetben hoztak olyan döntést, hogy az illegálisan az Unió területén tartózkodónak vissza kell térnie származási országába. A képviselők szerint túl rövid a határidő az önkéntes távozásra, a különböző beutazási tilalmak pedig megnehezítik a hazautazást. Felszólították az EU-országokat, hogy hagyjanak megfelelő távozási határidőt és vegyék figyelembe a ki- és beutazási tilalmakat.
Tineke Strik (zöldpárti, holland) jelentéstevő szerint a hatékony visszatérési politikának nem csak a visszatérési arányon kell alapulnia, hanem a visszatérő személyek sorsát is meg kell vizsgálnia, miután megérkeztek a célországba.
A képviselők szerint a hatóságoknak lehetőség szerint a harmadik országból érkezettek önkéntes távozását kellene előnyben részesíteni. ehhez pedig a tagállamoknak elegendő munkaerőt és megfelelő képzést kellene biztosítaniuk a kiutasítási határozatok meghozataláért és végrehajtásáért felelős hatóságok számára,
Az emberi jogokat mindig szem előtt kell tartani
A Parlament hangsúlyozza az alapvető jogok tiszteletben tartásának fontosságát az eljárások és a vonatkozó uniós jogszabályok alkalmazása során.
A képviselők emellett kiemelték, hogy a kísérő nélkül érkező kiskorúakat nem lenne szabad visszaküldeni, kizárólag abban az esetben, ha a visszatérés bizonyíthatóan a saját érdeküket szolgálja.
További információ a migrációról Európába:
Az európai migrációs válság 2015-2016.