Méltányos minimálbérek - lépések a tisztességes életkörülményekért az EU-ban

A Parlament új szabályokat fogadott el, hogy a minimálbérek az egész EU-ben tisztességes életszínvonalat biztosítsanak. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

Dolgozó egy gyprsétteremben ©AdobeStock_Seika
A képviselők új szabályokat fogadtak el a minimálbérek javítása érdekében ©AdobeStock_Seika

A Parlament már évek óta szorgalmazza olyan uniós intézkedések meghozatalát, amelyek minden munkavállaló számára megfelelő jövedelmet biztosítanak. Az elmúlt évtizedben nőtt a munkavállalói szegénység az Unióban, és a gazdasági visszaesések, mint amilyen a Covid19-válság idején jelentkeztek azt mutatják, hogy a megfelelő minimálbér fontos szerepet játszik az alacsony keresetű munkavállalók védelmében.

2022 szeptemberében a képviselők új szabályokat fogadtak el a minimálbérek megfelelőségének javítása érdekében. Arra számítanak, hogy a szabályok reálbér-növekedés elérésére késztetik a tagállamokat, és elkerülik a munkaerőköltségekkel kapcsolatos versenyt, valamint hozzájárulnak a nemek közti bérszakadék csökkentéséhez, az EU-ban ugyanis a minimálbérrel rendelkezők közel 60%-a nő.

Tudjon meg többet a munkavállalók jogaiért folytatott uniós fellépésről!

Mit takar a minimálbérről szóló új uniós jogszabály?


Az uniós országoknak gondoskodniuk kell arról, hogy nemzeti törvényes minimálbérük megfelelő életszínvonalat biztosítson. Ennek meghatározásához olyan eszközöket használhatnak, mint például:

  • Nemzeti áru- és szolgáltatáskosár valós áron, amely kulturális, oktatási és társadalmi tevékenységeket is tartalmazhat
  • A minimálbér összehasonlítása nemzetközileg általánosan használt referenciaértékekkel, mint például a bruttó mediánbér 60%-a vagy a bruttó átlagbér 50%-a
  • A nettó minimálbér és a szegénységi küszöb összehasonlítása
  • A minimálbér vásárlóereje


A nemzeti kormányok további intézkedései a következők:

  • A bérmegállapításról szóló kollektív alku előmozdítása.
  • A törvényes minimálbérek frissítése legalább kétévente, vagy legfeljebb négyévente azokban az országokban, amelyek automatikus indexálási mechanizmust alkalmaznak.
  • Munkaügyi ellenőrzések a megfelelés biztosítása és a visszaélésszerű munkakörülmények kezelése érdekében.

Annak biztosítása, hogy a munkavállalók hozzáférjenek a vitarendezéshez és jogorvoslathoz.

Minden tagállamban azonos minimálbér lesz?


Nem. A minimálbér szintjét minden ország a társadalmi-gazdasági feltételek, a vásárlóerő, a termelékenységi szint és a nemzeti fejlemények alapján határozza meg. Azok az országok, ahol a fizetéseket kizárólag kollektív szerződések határozzák meg (lásd alább), nem kötelesek törvényileg előírt minimálbért bevezetni.

Miért van szükség uniós szintű, minimálbérről szóló törvényre?


A minimálbér nem más, mint a legalacsonyabb díjazás, amelyet a munkáltatóknak fizetniük kell a munkavállalóik számára. Bár minden uniós országban érvényben van egyfajta gyakorlat vele kapcolatban, a tagállamok többségében ez a díjazás gyakran nem fedezi az megélhetési költséget. AZ EU-ban 10 minimálbérért dolgozó munkavállalóból 7 megélhetési gondokkal küzdött 2018-ban.

Bővebben arról, hogyan kezelnék a dolgozói szegénységet az EU-ban.

Minimálbér az EU-ban


A havi minimálbérek között 2022-ben komoly eltérések voltak az Unióban, a bulgáriai 332 eurótól egészen a luxemburgi 2256 euróig. A széles skála egyik oka a megélhetési költségek jelentős különbsége a tagállamokban.

Havi minimálbér infografika.
Az uniós országoknak gondoskodniuk kell arról, hogy nemzeti törvényes minimálbérük megfelelő életszínvonalat biztosítson

További statisztikák az uniós országok minimálbéréről.

Az Unióban kétféle minimálbér létezik:

  • Törvények által előírt minimálbér: hivatalos törvények szabályozzák. A legtöbb tagállam rendelkezik ilyen jogszabályokkal.
  • Kollektív megállapodás szerinti minimálbér: 6 tagállamban a béreket a szakszervezetek és a munkaadók közötti kollektív szerződések határozzák meg, bizonyos esetekben ide értve a minimálbért is. Ezek az országok: Ausztria, Dánia, Ciprus, Finnország, Olaszország és Svédország.


Arról, hogyan dolgozik az EU a munkavállalók jogainak javításán:


Ezt a cikket először 2021-ben tették közzé. 2023 áprilisában frissítették.