Megfelelőbb legális munkaerő-bevándorlás az illegális belépések visszaszorításáért

A képviselők új szabályok szorgalmaznak, hogy csökkentsék az illegálisan érkezők számát és figyelembe vegyék az uniós gazdaság szükségleteit is.

Illusztráció arról, hogy menedékkéről leszállnak egy buszról és rendőrök kísérik őket.
A legális bevándorlás fejlesztése segít csökkenteni az illegális belépések számát és a munkaerő-kizsákmányolást

Frissítés: A cikk megjelenése óta az Európai Bizottság új jogszabályokat javasolt. Tudjon meg többet a nem uniós polgárok munkavállalási engedélyeinek reformjáról ide kattintva!

Új uniós szabályokat vár a legális munkaerő-bevándorlásról 2022 január végéig a Parlament, ami reagál az európai demográfiai kihívásokra és hatékonyan hangolja össze a bevándorlók készségeit és a munkaerőpiaci igényeket. A jelentést, amely jobb mobilitást, új bevándorlási szabályokat és az egész EU-ra kiterjedő adatbázist szorgalmaz a tehetségek számára, a november 24-ei plenáris ülésenfogadta el a Parlament.

Az EU migrációs kihívásra adott válaszáról itt írtunk bővebben.

Bár az illegális bevándorlók integrációja kihívást jelent, lehetőségként kell rá tekinteni – áll a jelentésben. A legális úton történő munkaerő bevándorlás ösztönzése növelné a bevándorlók és menekültek foglalkoztatását, és így az EU javát szolgálná azzal, hogy hozzájárul az adóbevételekhez, valamint felgyorsítja a gazdasági növekedést és az innovációt.

Az illegális bevándorlás visszaszorítása


Az EU migrációs politikájában a szigorú határellenőrzés és az eredményes visszatérés van előtérben, miközben nagyon kevés szó esik az Európába vezető biztonságos és legális utak népszerűsítéséről.

A nemzetközi migrációs szervezet (IOM) kutatása szerint az illegális bevándorlók 77%-a üldöztetést vagy konfliktust élt át származási országában, és előfordulhat, hogy a szabályos utak hiánya miatt arra kényszerültek, hogy szabálytalanul érkezzenek Európába.

Egy 2021 májusi állásfoglalásában a Parlament leszögezte, hogy a legális bevándorlás fejlesztése segít csökkenteni az illegális belépések számát és a munkaerő-kizsákmányolást, valamint javít a munkavállalók esélyegyenlőségén. Emellett legális utat kínálna azoknak, akik az Unióba való bevándorlást fontolgatják.

A munkaerőpiaci igények kielégítése


A Covid19 járvány megmutatta a munkavállalók jelentőségét az olyan ágazatokban, mint a mezőgazdaság, az építőipar, a gyártás és az egészségügy. A képviselők arra szólítják a Bizottságot, vezessen be ambiciózus befogadási rendszert az alacsonyan és közepesen képzett, nem uniós állampolgárok számára, mely kiegészítheti a nemrég felülvizsgált, magasan képzett bevándorlók kék kártyás rendszerét.

A jelentés javasolja, hogy hozzanak létre egy uniós szintű, a tehetségek számára fenntartott adatbázist a legálisan érkező munkavállalók számára, valamint egy olyan platformot, amely kapocs lehet a jelentkezők és az uniós székhelyű iparágak között - ezzel segítve a tagállamokat a munkaerőhiány leküzdésében.

A bevándorlók képesítéseinek elismerése az EU-ban


A képviselők szorgalmazzák a bevándorló munkavállalók képesítéseinek elismerésére vonatkozó szabályok uniós szintű harmonizációját is. A képesítések elismerése jelenleg a nemzeti szabályoktól függ, amelyek jelentősen eltérnek az EU-ban, és a magasan képzett bevándorlókat gyakran leminősítik a célországukban. 2015-ben az OECD arról számolt be, hogy azokat, akik menedékkérőként lépnek be az EU-ba, különösen fenyegeti a túlképzettség veszélye.

2019-ben a magasan képzett bevándorlók körülbelül 48%-a dolgozott alacsony vagy közepes képzettséget igénylő munkakörben, szemben az uniós polgárok mindössze 20%-ával. Feltűnő, hogy a magasan képzett bevándorlók körében a legelterjedtebb a takarító vagy háztartási kisegítő munkakör, miközben a programozó cégek 62%-a és az építőipari cégek 43%-a számol be munkaerőhiányról.

Bevándorló vállalkozók


Az EP-képviselők új, EU-szerte érvényes, többszöri beutazásra érvényes vízumot szorgalmaznak a vállalkozók számára.

Jelenleg az EU migrációs szabályai a határozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztatottakra vonzására összpontosítanak, és bár léteznek nemzeti rendszerek, ezek ritkán bizonyultak sikeresnek. Ennek oka elsősorban a területi korlátozottság: a nemzeti rendszereken keresztül az EU-ba belépő vállalkozók számára nem mindig garantálják a szabad mozgást vagy az egységes piachoz való hozzáférést.

A javasolt intézkedések hozzájárulnának az idénymunkások kizsákmányolásának leküzdéséhez is, akiknek tartózkodási engedélye többé nem lennének kötve egyetlen munkáltatóhoz. Munkahelyük elhagyása után három hónapjuk lenne alternatív munkát találni, mielőtt visszavonják az engedélyüket.

További cikkeink bevándorlás témában: