Milyen előnyökkel jár az adatmegosztás fellendítése az EU-ban?

Az adatmegosztásba vetett bizalom megteremtésével az uniós jogszabályok célja az innováció ösztönzése, a zöld átállás segítése és az emberek tomogatása.

A mezőgazdaságtól az egészségügyig terjedő területeken hatalmas lehetőségek rejlenek, a big data kulcsszerepet játszhat az EU digitális átalakulásában. Az adatmegosztás azonban elengedhetetlen ennek a lehetőségnek a kiaknázásához. Az adatmegosztás az a folyamat, amelynek során ugyanazokat az adatforrásokat több felhasználó – vállalkozások vagy állami szervek – számára is elérhetővé teszik.

Az adatmegosztásba vetett bizalom alacsony szintje, az egymásnak ellentmondó gazdasági ösztönzők és a technológiai akadályok miatt jelenleg nem használják fel annyiszor az adatokat, mint ahányszor lehetne. Az EU két jogszabállyal szeretné növelni az adatmegosztásba vetett bizalmat.

80%-a

az ipari adatoknak soha nem kerül felhasználásra

A Parlament által 2022. április 6-án elfogadott adatkezelési törvény célja az adatmegosztás fellendítése az EU-ban, hogy a cégek és az induló vállalkozások több adathoz férhessenek hozzá, amelyet új termékek és szolgáltatások fejlesztéséhez használhatnak fel. A big datahoz való hozzáférés kulcsfontosságú a mesterséges intelligencia lehetőségeinek kiaknázásához.

Az adatkezelési törvényre építve 2023 novemberében a Parlament elfogadta az adatokról szóló törvényt, amely megkönnyíti a vállalkozások számára a nagy mennyiségű, különösen a tárgyak internetéről származó, kiváló minőségű ipari adatok elérését.

Milyen előnyei vannak az adatmegosztásnak?


A fokozott adatmegosztásnak fel kell lendítenie az innovációt és az EU gazdaságának versenyképességét. Például a big datahoz való hozzáférés kulcsfontosságú a mesterséges intelligencia lehetőségeinek kiaknázásához, mivel a mesterséges intelligencia hatalmas mennyiségű adatot igényel az algoritmusok betanításához.

Zöld átmenet


Az adatok segíthetnek a szénlábnyom és az energiafogyasztás csökkentésében, például a forgalmi dugók mérséklésével, valamint az épületek és autók energiahatékonyságának optimalizálásával. A gyárak, gazdaságok vagy építőipari vállalatok képesek lesznek optimalizálni a gyártósorokat és az ellátási láncokat, köszönhetően az ipari berendezések működésére vonatkozó adatok elérhetőségének. A műholdakról és érzékelőkről származó adatok lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy jobban kezeljék a vizet és a terményeket, és optimalizálják a termelékenységet.

A környezetre vonatkozó adatok javítják a vészhelyzetekre, például árvizekre vagy erdőtüzekre adott válaszokat.

Az innováció mozgatórugója


Több rendelkezésre álló adat birtokában a vállalatok új termékeket és szolgáltatásokat fejleszthetnek ki. Az utópiaci szolgáltatások, például a javításokat kínáló szolgáltatók egyenlő feltételekkel versenyezhetnek a gyártók által kínált hasonló szolgáltatásokkal, ami csökkentheti az árakat és fellendítheti az innovációt.

Előnyök az emberek számára


Az összekapcsolt termékeket használó embereknek nagyobb választási lehetőségre van szükségük a javítási és karbantartási szolgáltatásokkal kapcsolatban. Új, innovatívabb termékek, személyre szabottabb gyógyszerek jelenhetnek meg. A városok okosabbá és zöldebbé válhatnak. Az adatok segíthetnek a közegészségügyi vészhelyzetek jobb kezelésében is.

Tudjon meg többet abig data definíciójáról, előnyeiről és kihívásairól infografikánk segítségével!

Hogyan segít az új adatmegosztási jogszabály a bizalomépítésben?


Az adatkezelési törvény


Az adatkezelési törvény célja az adatmegosztásba vetett bizalom megteremtése, biztonságosabbá és egyszerűbbé tétele, valamint az összhang biztosítása az adatvédelmi jogszabályokkal. Mindezeket számos eszközzel érik el, az olyan technikai megoldásoktól, mint az anonimizálás és az adatgyűjtés, vagy az újrafelhasználók jogilag kötelező érvényű megállapodása.

A szabályok lehetővé teszik az egyes közszférák területén gyűjtött adatok jobb felhasználását, valamint a közös európai adatterek létrehozását a fontos területeken, mint az egészségügy, környezetvédelem, energia, mezőgazdaság, mobilitás, pénzügy, gyártás, közigazgatás.

Az adatpiacterekre – általában olyan online platformokra, ahol a felhasználók adatokat vásárolhatnak vagy eladhatnak – vonatkozó új szabályok hozzásegítik az új közvetítőket, hogy megbízható adatszervezőként ismerjék el őket.

A szabályok megkönnyítik azon cégek, magánszemélyek és állami szervezetek dolgát is, amelyek a társadalom javát szolgáló céllal osztanának meg adatokat (adat-altruizmus).

A szabályok célja, hogy alternatívát teremtsenek a nagy adathalmazokhoz hozzáféréssel rendelkező big data platformokkal szemben.

Az adatokról szóló törvény


Az adatokról szóló törvény megszünteti az ipari adatok újrafelhasználását akadályozó problémákat. Az adatokat előállító vállalatok és fogyasztók számára pedig egyértelművé teszi, hogy ki és milyen feltételek mellett használhatja fel ezeket az adatokat.

A csatlakoztatott eszközöket használó fogyasztók és vállalkozások hozzáférhetnek az általuk generált adatokhoz – amelyeket ma már gyakran kizárólag a gyártók gyűjtenek be –, és jogukban áll megosztani ezeket az adatokat harmadik felekkel.

A törvény továbbá megvédi a mikrovállalkozásokat, valamint a kis- és középvállalkozásokat az erősebb cégek által kiszabott adatmegosztási szerződések tisztességtelen feltételeitől.

Annak megakadályozása érdekében, hogy a versenytársak újratervezzék a szolgáltatásokat vagy eszközöket az adatokhoz való fokozott hozzáférésnek köszönhetően, a képviselők szigorították az üzleti titkok védelmét szolgáló rendelkezéseket.

A rendelet megkönnyíti az ügyfelek számára a felhőszolgáltatók közötti váltást, és fokozza az EU-ban tárolt nem személyes adatokhoz való jogellenes hozzáférés elleni védelmet.

A rendelet azt is meghatározza, hogy a közszféra szervei hogyan férhetnek hozzá a magáncégek birtokában lévő olyan adatokhoz, amelyek rendkívüli körülmények, például egészségügyi vészhelyzetek vagy természeti katasztrófák esetén szükségesek lehetnek.

A következő lépés


A Parlament és a Tanács által 2022-ben elfogadott adatkezelési törvénye 2023 szeptemberétől alkalmazandó.

A Parlament elfogadta az adattörvényt, mely a Tanács jóváhagyását követően válik jogerőssé.

Bővebben arról, hogy az EU hogyan alakítja a digitális átalakulást