„Elszalasztott lehetőség" az adókedvezmények automatikus cseréjéről szóló megállapodás a tagállamok között 

Sajtóközlemény 
 
 

Az Unió tagállamainak megállapodása a multinacionális cégeknek adott nemzeti adókedvezményekről szóló információk egymás közötti cseréjéről egy „elszalasztott lehetőség" az agresszív adótervezés és tisztességtelen adóverseny elleni fellépésben, vélte a Parlament egy kedden megszavazott véleményében. A képviselők bírálták, hogy az október 6-i megállapodás az „automatikus csere-irányelv" hatókörét és az Európai Bizottság információkhoz való hozzáférését is korlátozza.

A tagállamok gazdaság- és pénzügyminisztereiből álló gazdasági és pénzügyi tanácsban (ECOFIN) október 6-án tető alá hozott megállapodás már azelőtt felhígította a nagyobb átláthatóságra és az információk cseréjére törekvő bizottsági javaslatot, hogy a Parlament gazdasági és monetáris ügyekért felelős bizottsága október 13-án megszavazta volna véleményét.


Elszalasztott lehetőség


A Tanácsban született megállapodás kapcsán az adókedvezmények parlamenti jelentéstevője, Markus Ferber német néppárti képviselő kijelentette: „Ha ez a tagállamok végső szava, akkor egy nagyszerű lehetőséget szalasztottak el arra, hogy átláthatóbbá tegyék az adózást. Ennek továbbra is a nemzeti költségvetések látják kárát. Az egész Unióra érvényes, rendszerszintű és kötelező eljárásra van szükség. A tagállamok adóhatóságai jelenleg nem észlelik, ha a más tagállamban megkötött adómegállapodások aláássák a saját adóalapjukat. Az adóhivataloknak kötelezően meg kellene osztaniuk egymással és az Európai Bizottságban felállítandó központi adatbázissal az adókedvezményekről szóló döntéseket."


Mit javasolnak a képviselők ahhoz képest, amit a Tanács döntött


  • Korlátozott hatáskör - a képviselők az összes adómegállapításról szóló döntésre - és nem csak a határokon átnyúló döntésekre és előzetes árképzési megállapodásra - kiterjesztenék az irányelv hatályát, hiszen a pusztán nemzeti tranzakcióknak is lehet nemzetközi hatása. A Tanács a határokon átnyúló döntésekre korlátozta az irányelv hatályát.
  • Partvonalra tolt Bizottság - a Tanács elérte, hogy a Bizottság az irányelv megfelelő alkalmazásának ellenőrzésén túl közvetlenül semmit se tehessen a birtokába jutó, egyébként is erősen korlátozott mennyiségű információval.
  • Nem visszamenő hatályú - a Tanács abban állapodott meg, hogy az irányelv kizárólag a 2016. december 31. után születő határozatokra, módosításokra vagy megújításokra érvényes, eltekintve néhány kivételtől a 2012-2016. közötti időszakban.

A Fiat és a Starbucks bizonyítja: kell az átláthatóság


A Bizottság október 21-i luxemburgi (a Fiat Finance-ra vonatkozó) és holland (a Starbucksra vonatkozó), állami támogatásként értelmezett adómegállapítási határozatokkal kapcsolatos döntéseit kommentálva Ferber elmondta: „Az adókedvezményeknek van verseny-vonatkozása is. Pont ezért kell felhatalmazni a Bizottságot arra, hogy az adatokhoz hozzáférve és azokat felhasználva kivizsgálhassa az adókikerülési ügyeket, és felmérhesse, mennyire felelnek azok meg az állami támogatásra vonatkozó szabályoknak. Miért tiltják el a tagállamok ilyen egyértelműen a Bizottságot az adatoktól? Talán titkolnak valamit? A Bizottság Starbucks és Fiat kapcsán hozott döntései bizonyítják, hogy az intézmény be tudná tölteni a szerepét."


A következő lépések


A Tanács irányelv-tervezetét egy következő ülésen hagyják jóvá azt követően, hogy kézhez kapták a mai parlamenti véleményt. Az új szabályok 2017. január elsejétől érvényesek. Addig az időpontig minden, a tagállamok közötti kötelező információcserére vonatkozó szabály érvényben marad.