EP: kezdődhet a Brexit-tárgyalások második szakasza  

Sajtóközlemény 
 
 

 

  • A Parlament üdvözli a főtárgyalók jelentését
  • Jóhiszemű tárgyalásokat kell folytatni
  • Az EP jóváhagyásához meg kell oldani a lezáratlan ügyeket

 

Az Európai Parlament üdvözli a Brexit-tárgyalások első szakaszáról szóló jelentést és a képviselők a második szakasz elkezdését javasolják.

Egy szerdán elfogadott állásfoglalásban a Parlament üdvözli a tárgyalások eredményeiről szóló, a felek általdecember 8-án ismertetett közös jelentést. Az erről szóló állásfoglalást 556 szavazattal 62 ellenében 68 tartózkodás mellett fogadták el.

 

A képviselők azt javasolják a december 14-15-i uniós csúcs állam- és kormányfőinek, hogy állapítsák meg: történt annyi előrelépés a kilépési megállapodás kapcsán, hogy elkezdődhessenek a tárgyalások a jövőbeni viszonyokról.

 

A tárgyalások a második szakaszban azonban csak akkor haladhatnak előre, ha a brit kormány teljes mértékben tiszteletben tartja a közös jelentésben vállalt kötelezettségeket és ezeket maradéktalanul a kilépési szerződésbe foglalják. A képviselők szerint az olyan nyilatkozatok, mint amit a brit főtárgyaló, David Davis tett a napokban alááshatják a tárgyalások alatt felépített bizalmat.   

 

Az EP ezen felül felsorol öt olyan ügyet, amelyek megoldása nélkül a Parlament nem tudja áldását adni a kilépési megállapodásra.

 

  • az állampolgári jogok szavatolása,
  • az állandó tartózkodási engedélyért egy egyszerű, bejelentésre alapozott eljárással lehessen jelentkezni,
  • az Európai Bíróság állampolgári jogokkal kapcsolatos döntései kötelező érvényűek legyenek az Egyesült Királyságban és határozzák meg a panaszokkal foglalkozó ombudsman szerepét,
  • szavatolják a 27 EU-tagállamban élő brit állampolgár szabad mozgáshoz való jogát,
  • a brit fél Észak-Írországgal kapcsolatos kötelezettségvállalásait végre kell hajtani.

 

A lehetőleg rövid átmenti időszakra vonatkozóan a képviselők azt akarják, hogy az EU joganyaga maradéktalanul érvényesüljön az Egyesült Királyságban. A következő szakaszban megtárgyalandó jövőbeni viszonyok alapuljanak egyértelmű elveken; ezeket egy társulási megállapodásba is foglalhatják.

 

Háttér

 

A Parliament eddig idén áprilisban és októberben fogadott el a témában egy-egy állásfoglalást, a várhatóan 2019. márciusra véglegesített kilépési szerződést az EP-nek is kell fogadnia.

 

Vita

 

Az EP Brexit-tel foglalkozó ún. irányító csoportja által jegyzett szöveget Frans Timmermans-szal és Michel Barnier uniós főtárgyalóval szerda reggel vitatták meg a képviselők.

 

A nevekre kattintva a beszédek visszanézhetők:

 

Matti Maasikas, miniszter-helyettes, észt elnökség

 

Frans Timmermans, első elnökhelyettes

 

Michel Barnier, uniós főtárgyaló

 

Manfred Weber (EPP, DE)

 

Gianni Pittella (S&D, IT)

 

Syed Kamall (ECR, UK)

 

Guy Verhofstadt (ALDE, BE)

 

Gabriele Zimmer (GUE/NGL, DE)

 

Ska Keller (Zöldek, DE)

 

Nigel Farage (EFDD, UK)

 

Marcel de Graaff (ENF, NL)