Kérdések és válaszok az EU hosszú távú költségvetéséről (azaz az MFF-ről)
Kérdések és válaszok a hosszú távú uniós költségvetésről, a többéves pénzügyi keretről (vagyis az uniós kiadásokról), valamint az EU saját forrásainak (azaz az uniós bevételek) reformjáról
Zajlik a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó következő hosszú távú uniós költségvetésről szóló vita. Európa jövőjéről van szó, arról, hogy az Unió kevesebbet, ugyanannyit vagy többet tehet-e majd polgáraiért.
Ez a tájékoztató a koronavírus-járvány kitörése előtti parlamenti álláspontot és helyzetet tükrözi. Az Európai Bizottság azóta bejelentette, hogy újratervezi a következő MFF-ről szóló, 2018 májusi javaslatát annak érdekében, hogy az a szükséges gazdasági újjáépítést szolgálja, hiszen a járvány nagy csapást mért a tagállamok gazdaságára. A Bizottság lépése összecseng a parlamenti kérésekkel.
A Parlament a válság kezdete óta számos - költségvetési és egyéb - intézkedést jóváhagyott a járvány kezelése érdekében, áprilisi állásfoglalásában pedig nagyobb méretű és ambiciózusabb hosszú távú költségvetést kért. A Parlament az új bizottsági javaslat beterjesztését követően arról is megfogalmazza majd álláspontját.
Az Európai Parlament a 2020 utáni időszakra úgy módosítaná a költségvetést, hogy az összhangban álljon az Unió jövőjével kapcsolatos parlamenti politikai kötelezettségvállalásokkal és törekvésekkel. A Parlament azt is szeretné, ha az új MFF biztosítaná az EU fő politikáinak, például a regionális és mezőgazdasági politikának a folytonosságát. A hosszú távú költségvetésnek jövőbeli kihívásokkal is meg kell birkóznia, amelyekkel egy erősebb és fenntarthatóbb Európának kellene szembenéznie. Az új költségvetési keretnek elő kell mozdítania a békét, a demokráciát, a jogállamiságot, az emberi jogokat és a nemek közötti egyenlőséget. Ugyanígy feladata, hogy még szélesebb körben biztosítson jólétet, fellendítse a gazdasági növekedést, még több jó minőségű munkahelyet teremtsen, erősítse a tagállamok és polgárok közötti szolidaritást, és járuljon hozzá az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.
Az uniós költségvetés mindenekelőtt beruházási költségvetés, és az állami költségvetésekkel ellentétben, egyedülálló módon nem lehet hiánya. Az uniós költségvetés mintegy 93 százaléka közvetlenül a polgárok, a régiók, a városok, a mezőgazdasági termelők, az egyetemek és a vállalkozások javát szolgálja. Az EU igazgatási kiadásai viszont az EU teljes költségvetésének kevesebb mint hét százalékát teszik ki. Az egységes piaci tagság további gazdasági előnyökkel jár, különösen a nemzetközi kereskedelemre nagymértékben támaszkodó tagállamok számára.
Kapcsolatok:
-
Armin WISDORFF
sajtóreferens -
BALÁZS Eszter
sajtóreferens