Jogállamiság Lengyelországban: vita az uniós válaszról  

Sajtóközlemény 
 
 

Az Állampolgári Jogi Bizottság hétfőn a demokráciát és a hatalmi ágak szétválasztását Lengyelországban fenyegető veszélyről és az Unió alapértékeinek tiszteletben tartásáról vitázik.

Az Európai Bizottság a lengyel igazságszolgáltatás függetlenségének veszélyeztetése miatt 2017 decemberében javasolt fellépést a tagállamokat tömörítő Tanács számára, amely azonban nem tett hivatalos lépést az ügyben. Az azóta eltelt időszakról Juan Fernando López Aguilar (S&D, Spanyolország) számol be jelentéstervezetében. A Parlament egyetért a Bizottsággal, hogy Lengyelországban veszélyben forog a jogállamiság.

A képviselők hétfőn az igazságszolgáltatás függetlenségével közelebbről is foglalkoznak: meghallgatják az Európai Bírák Szervezetének elnökét, José Igreja Matost, és a IUSTITIA lengyel bírói szervezet képviselőjét, Joanna Hetnarowicz-Sikorát.

A képviselők számára a lengyel igazságszolgáltatás helyzetén túl további aggodalomra adnak okot a lengyel kormánynak a járvány ideje alatt a választási törvénnyel, korábban pedig a gyűlöletbeszéddel és az LGBTI-jogokkal kapcsolatos lépései.

Időpont: május 25., hétfő, 14:05-15:30

Helyszín: Európai Parlament Antall József épület 4Q2, Brüsszel, és videókonferencia

Háttér

Az EU-ról szóló szerződés 7. cikke értelmében a tagállamok harmada, a Parlament, vagy az Európai Bizottság kérését követően a Tanács határozhat úgy, hogy egy tagállamban az uniós értékek súlyos megsértésének egyértelmű veszélyét látja. A határozat meghozatala előtt a tagállami miniszterekből álló Tanács meghallgatja az adott tagállam kormányának képviselőit. A lengyel kormány 2018 júniusa és decembere között három alkalommal védte meg intézkedéseit a Tanács előtt.

Az Európai Tanács a későbbiek során egyhangú döntéssel és a Parlament hozzájárulásának birtokában megállapíthatja, hogy a tagállam súlyosan és folyamatosan megsérti a jogállamiságra, a demokráciára és az alapvető jogokra vonatkozó alapelveket. Ez a döntés szankciókkal, többek között a tanácsi szavazati jog elvesztésével járhat.

A Parlament a koronavírus-járványra adott uniós válaszról szóló, április 17-i állásfoglalásban kitért a lengyel kormány közelmúltban hozott intézkedéseire, így a választási törvény módosítására a lengyel alkotmánybíróság döntése ellenére és elnökválasztás szervezésére a járvány ideje alatt. Az állásfoglalás szerint e lépések „veszélyeztetheti[k] a lengyel állampolgárok életét, és alááshat[ják] a szabad, egyenlő, közvetlen és titkos választások koncepcióját, ami a lengyel alkotmányban van rögzítve".