A képviselők kiálltak az Unió és az Egyesült Királyság közti megállapodás mellett, bírálva az egyoldalú brit lépéseket 

Sajtóközlemény 
 
 
A képviselők üdvözölték a megállapodást, és ragaszkodnak annak betartásához a brit fél részéről is ©AdobeStock/Feodora  

A Parlament képviselőcsoportjai az Unió és az Egyesült Királyság jövőbeli kapcsolatait szabályzó megállapodás mellett érveltek egy keddi vita során.

A parlamenti felszólalók, a Tanács portugál elnöksége és az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen egyaránt sajnálatát fejezte ki a brit kilépés miatt, de a legtöbben az Unió és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás ratifikációja mellett szólaltak fel. A megállapodás a legjobb rendelkezésre álló eszköz a brexit okozta károk tompítására és az egységes piac épségének megőrzésére.


A kilépési megállapodást és annak Észak-Írországra vonatkozó protokollját megsértő, egyoldalú brit lépésekre utalva a felszólalók többsége kiemelte: a megállapodás eszközt ad az Unió kezébe ahhoz, hogy határozottabban felléphessen a mindkét fél által korábban elfogadott kötelezettségek megsértése esetén.


A képviselők a megállapodás négy hónapnyi, alapos vizsgálatával a hátuk mögött azt is hangsúlyozták, hogy a Parlament továbbra is szoros figyelemmel kíséri majd, hogy a brit oldal teljes mértékben tartja-e magát a közös megállapodáshoz.


A vitát sajtótájékoztató követi, és a Ház szavaz a megállapodáshoz való hozzájárulásáról, illetve az azzal kapcsolatos politikai észrevételeit tartalmazó állásfoglalásáról. A szavazás eredményét holnap reggel 9 órakor jelentik be.


A vita magyar felszólalója


Győri Enikő (független)

A teljes vita itt tekinthető meg.


Háttér


Az uniós és brit tárgyalók 2020. december 24-én egyeztek meg az Unió és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásról. Az elkerülhetetlen fennakadásokon túlmenő zűrzavar elkerülése érdekében a Parlament elfogadta, hogy a megállapodást 2021. január elsejétől április 30-ig ideiglenesen alkalmazzák, azonban a végleges alkalmazáshoz parlamenti hozzájárulásra van szükség.