Konferencia Európa jövőjéről: a plenáris ülésen megvitatják a polgárok észrevételeit 

Sajtóközlemény 
 
 

A konferencia e hétvégén megrendezendő strasbourgi plenáris ülésén a különböző polgári fórumokon készült jelentéseket vitatják meg.

A plenáris üléssel a konferencia két fontos mérföldkövéhez érkezik. Egyrészt az európai polgári vitacsoportok 80 képviselője (akiket a szeptemberben és októberben Strasbourgban összehívott 800 főből választottak ki) elfoglalja helyét a konferencián. Másrészt a plenáris ülés most első alkalommal vitatja meg a konferencia különböző összetevőiből - az európai polgári vitacsoportokból, a nemzeti vitacsoportokból és helyi rendezvényekről, az Európai Ifjúsági Rendezvényről és a többnyelvű digitális platformról - származó hozzájárulásokat, azok aktuális állapotában. A tanácskozások, rendezvények és online viták eközben folytatódnak.

A konferencia második plenáris ülése

Időpont: október 23., szombat (az előkészítő ülések, a munkacsoportok és a politikai frakciók ülései pénteken zajlanak);

Helyszín: az Európai Parlamentben Strasbourgban, személyes és távolról történő részvétellel.

Pénteken a plenáris ülés munkacsoportjai tartanak ülést. A munkacsoportokban a konferencia plenáris ülésén résztvevők valamennyi csoportja (többek között európai parlamenti képviselők, nemzeti parlamenti képviselők, kormányképviselők, a Bizottság, a szociális partnerek, a civil társadalom és a polgárok) képviselteti magát.

Szombaton a plenáris ülést a konferencia vezető testületének társelnökei nyitják meg: Guy Verhofstadt (Európai Parlament), Gašper Dovžan államtitkár az Európai Unió Tanácsa szlovén elnökségének nevében, valamint Dubravka Šuica, az Európai Bizottság alelnöke. A megbeszélések a következőkről folynak majd:

- az egyes európai polgári vitacsoportok képviselői és a társelnökök beszámolnak a vitacsoportok első benyomásairól;

- a nemzeti vitacsoportok és rendezvények képviselői ismertetik jelentésüket;

- beszámoló az Európai Ifjúsági Rendezvényről szóló jelentésről; és

- a társelnökök bemutatják a többnyelvű digitális platformról szóló időközi jelentést és a jelenlegi helyzetet.

A konferencia plenáris ülésének weboldalán további információt olvashat a plenáris ülés összetételéről, céljáról és munkájáról, és letöltheti a hétvégére vonatkozó dokumentumokat.

Az európai polgári vitacsoportok első ülései

A négy európai polgári vitacsoport első üléseire az Európai Parlamentben, Strasbourgban 2021 szeptemberében és októberében került sor. Mindegyik vitacsoportban a tagállamok mintegy 200 polgára (akik egyharmada 25 évnél fiatalabb) vitatta meg a hatáskörébe tartozó témákat.

A vitacsoportok első üléseiről készült jelentések, valamint a polgárok által a további megbeszélésekre kiválasztott fő- és altémák a többnyelvű digitális platformon érhetők el:

  1. vitacsoport: Erősebb gazdaság, társadalmi igazságosság, munkahelyek/oktatás, ifjúság, kultúra, sport/digitális transzformáció;
  2. vitacsoport: Európai demokrácia/értékek és jogok, jogállamiság, biztonság;
  3. vitacsoport: Éghajlatváltozás, környezetvédelem/egészségügy; valamint
  4. vitacsoport: Az EU a világban/migráció.

Az európai polgári vitacsoportok az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság által szervezett konferencia központi elemét képezik. A deliberatív demokrácia egyedülálló, nemzeteken átívelő és többnyelvű megnyilvánulási formáját jelentik, és központi szerepet biztosítanak az európai polgárok számára az EU jövőjének alakításában. A vitacsoportok megbeszélésein a többnyelvű digitális platform hozzájárulásait és a tagállamokban a konferencia keretében szervezett nemzeti polgári vitacsoportok és rendezvények nyomán megfogalmazott ajánlásokat is meg fogják vitatni.

Az Európai Ifjúsági Rendezvény hozzájárulása

Az Európai Ifjúsági Rendezvényre (EYE2021) október 8-9-én került sor. Az Európai Parlament strasbourgi székhelyén megrendezett eseményen a helyszínen 5 000 fiatal vett személyesen részt, további 5 000 pedig online csatlakozott, hogy az Európa jövőjének alakításával kapcsolatos, kétezernél is több ötletet megvitassák. A rendezvényre az európai polgári vitacsoportok fiatal tagjai kaptak meghívást. Az EYE2021 legnépszerűbb 20 ötletét két fiatal fogja ismertetni az Európa jövőjéről szóló konferencia következő plenáris ülésén. További információk

Miről folytatnak vitát a polgárok a többnyelvű digitális platfomon?

Október 15-én közzétették a többnyelvű digitális platformról szóló második jelentést. A jelentés azokról a hozzájárulásokról ad áttekintést, amelyet a platform április 19-i elindításától 2021. szeptember 7-ig tartó időszakban írtak a hozzászóló polgárok. A több mint hárommillió látogatót és 30 000 aktív résztvevőt vonzó, 8 000 ötletet felvonultató és közel 3 000 regisztrált rendezvény tartalmazó többnyelvű digitális platform a konferencia transznacionális demokratikus vitájának központi eleme. A résztvevők körében jelenleg az európai demokrácia, az éghajlatváltozás és a környezet a legnépszerűbb vitatémák. Az uniós országok lakosai számos ötletet terjesztettek elő egy sor más témában is.

A platformról szóló második jelentés kiegészíti az első jelentésben szereplő információkat. Megerősíti, hogy a platformon a hangsúly továbbra is az éghajlatváltozáson és a környezeten van, miközben új elképzeléseket mutat be a biológiai sokféleséggel, a nemek közötti nagyobb egyenlőséggel, a jobb munkakörülményekkel és az EU világban betöltött szerepének megerősítésével kapcsolatban.

A harmadik időközi jelentés decemberre várható, és alapul szolgál majd az európai polgári vitacsoportok utolsó ülései és a konferencia plenáris ülésének soron következő ülései számára. A harmadik jelentésben az október utolsó hetéig született hozzájárulások fognak szerepelni. A jövő év elején zárójelentés készül.

A platformon a hozzászólásokat tagállami bontásban tartalmazó kiegészítő jelentés is elérhető.