Szlovénia: vita a média függetlenségét és a demokráciát fenyegető veszélyről 

Sajtóközlemény 
 
 

Fenyegeti-e veszély a szlovéniai jogállamiságot és a média szabadságát: az európai értékek szlovéniai állapotáról vitáztak a képviselők szerda este.

A vita során több képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy bár történt előrelépés néhány ügyben, azonban a szlovén demokráciát továbbra is több oldalról fenyegeti veszély. A médiának járó források visszatartását, az online zaklatást, az újságírók és aktivisták ellen indított stratégiai pereket és fenyegetéseket említve kijelentették: kormánytisztviselők és a miniszterelnök próbálják elhallgattatni a kritikusnak vélt hangokat.

Mások szerint Szlovénia politikai okok miatt halogatta az Európai Ügyészség szlovén tagjainak kinevezését. A vitában a korrupció, az államügyészek késedelmes kinevezése bizonyos ügyek kivizsgálására, és az Uniót a illiberális mozgalmak terjedése miatt fenyegető veszély is szóba került.

Más képviselők ezzel szemben arra emlékeztettek, hogy a vita középpontjában álló ügyeket Szlovénia már megoldotta, illetve azok felemlegetése politikai okokra vezethető vissza. Az Európai Ügyészségbe pont ma nevezték ki a szlovén ügyészeket, és az STA szlovén hírügynökség finanszírozására is sikerült megoldást találni, jelentették ki. Ezért a képviselők szerint nincsen probléma az uniós értékek tiszteletben tartásával Szlovéniában.

A vitában a Tanács szlovén elnökségét Anže Logar miniszter, a Bizottságot pedig Didier Reynders biztos képviselte.


A vita magyar felszólalója

Hidvéghi Balázs (független)

Háttér

Az Európai Ügyészség az EU új, független ügyészségi szerve, amely az EU pénzügyi érdekei ellen elkövetett bűncselekményeket - vesztegetést, pénzmosást és adócsalást - vizsgálja ki. A tagállamok önkéntesen csatlakozhatnak az ügyésséghez: jelenleg 22 ország, köztük Szlovénia vesz részt annak munkájában. Az Európai Ügyészség 2021. június elsején kezdte meg működését.

Az Európai Bizottság Szlovéniáról szóló 2021-es jogállamisági jelentése megjegyzi, hogy az országban indokolatlanul késedelmes az államügyészek kinevezése, és felhívta a figyelmet a delegált európai ügyész kinevezésének elmaradására.

Az Európai Parlament a közelmúltban küldöttséget küldött Ljubljanába, ahol a képviselők a hatóságokkal, újságírókkal és nem kormányzati szervezetekkel találkozva mérték fel, hogyan érvényesülnek az uniós értékek az országban.