Kína európai infrastruktúrába való beavatkozására figyelmeztetnek a képviselők
- Kína egyre inkább hozzáfér az EU kritikus infrastruktúrájához
- A közvetlen külföldi befektetések kötelező átvilágítása szükséges
- A képviselők 2024-végéig egy európai kikötőikről szóló csúcstalálkozó megrendezésére és az európai kikötőkre vonatkozó stratégia elkészítésére szólítanak fel
A kritikus fontosságú kikötők és közlekedési hálózatok ki vannak téve Kína befolyásának. Kötelező átvilágításra van szükség a gyanús befektetések kizárása érdekében a képviselők szerint.
A Klemen Grošelj (Renew, Szlovénia) jelentéstevő által összerakott és 565 szavazattal, 26 ellenében, 31 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban a képviselők azt vizsgálják, hogy Kína az úgynevezett katonai-polgári fúziós (MCF) stratégiája révén hogyan fér hozzá egyre inkább Európa kritikus fontosságú infrastruktúrájához, illetve hogyan gyakorol befolyást azokra. Ez a tendencia, az EU számára létfontosságú ágazatokat érint, mint például a közlekedési infrastruktúrát, a kikötőket, a távközlési hálózatokat, a ritka fémeket és a tenger alatti kábeleket.
A képviselők rámutatnak, hogy ez a stratégia egy kínai állami irányítású és irányított program, amely az állam és a kereskedelmi hatalom minden szintjét felhasználja a Kínai Kommunista Párt és fegyveres szárnya, a Népi Felszabadítási Hadsereg megerősítésére és támogatására. A képviselők aggodnak amiatt, hogy ez a stratégia a technológiatranszferre irányul, azzal a céllal, hogy növelje Kína dominanciáját a külföldi országokban és aláássa geopolitikai riválisait.
A képviselők elismerik az EU által a közelmúltban tett jogalkotási lépéseket a kritikus infrastruktúrák ellenálló képességének fokozása érdekében, a képviselők aggódnak amiatt, hogy ezek a kezdeményezések a közvetlen külföldi befektetések átvilágítására korlátozódnak, és más csatornákat nyitva hagynak a Kínai Kommunista Párt számára, hogy hozzáférjenek az európai kritikus eszközökhöz, és befolyást gyakoroljanak felettük. Rámutatva Európa létfontosságú infrastruktúrájának sebezhetőségére, a képviselők felszólítják az EU-t és a tagállamokat, hogy minél előbb hajtsák végre a szabályozási keretet kibővítő intézkedéseiket annak érdekében, hogy kizárják azokat a szervezeteket, amelyek hozzájárulhatnak a kínai stratégiához, különösen a katonai alkalmazásokkal rendelkező technológiák területén.
Korlátozzák a külföldi befolyást az uniós kikötőkben
Szintén szerdán az EP-képviselők (585 szavazattal 21 ellenében és 26 tartózkodás mellett) elfogadtak egy másik állásfoglalást egy átfogó európai kikötői stratégiáról, amelyet Tom Berendsen (EPP, Hollandia) készített, és amely hangsúlyozza, hogy a kikötők döntő szerepet játszanak a gazdaságban, munkahelyeket biztosítanak, elősegítik a külkereskedelmet, az energiaátállást és a dekarbonizációt.
A szöveg felidézi a hírszerző ügynökségek figyelmeztetéseit arról, hogy a nem uniós országok gazdasági jelenléte az európai kikötőkben kockázatot jelenthet a gazdasági függőség, a kémkedés vagy a szabotázsakciók tekintetében. A képviselők azt javasolják, hogy korlátozzák a külföldi befolyást az uniós kikötőkben, és felszólítják a Bizottságot és az uniós kormányokat, hogy sürgősen végezzenek kockázatértékelést Kína és más nem uniós országok tengeri infrastruktúrában való részvételéről, annak a munkaerőre és a környezetre gyakorolt hatásáról. Azt akarják elérni, hogy a közvetlen külföldi befektetéseket kötelezően ellenőrizzék, és hogy az uniós országok jobban együttműködjenek a kritikus infrastruktúrába történő gyanús befektetések megakadályozása érdekében.
Az uniós kikötők közötti együttműködés előmozdítása és a fenti kérdések kezelése érdekében a képviselők európai kikötői csúcstalálkozót szorgalmaznak, illetve arra kérik a Bizottságot, hogy 2024 vége előtt terjessze elő az európai kikötőkről szóló stratégiát.
Kapcsolatok:
-
Viktor ALMQVIST
sajtóreferens -
Gediminas VILKAS
sajtóreferens -
ZALÁN ESZTER
sajtóreferens