Az EP-képviselők határozott választ követelnek az orosz beavatkozással szemben  

Sajtóközlemény 
 
 
  • Hitelt érdemlő állítások szerint egyes EP-képviselőket lefizettek, hogy az orosz propagandát terjesszék 
  • A német AfD pártnak nyilvánosságra kell hoznia a pénzügyi kapcsolatait, különösen a Kremlhez való kötődését  
  • Oroszország a külföldi beavatkozás és dezinformáció fő forrása az EU-ban 

A Parlament felszólítja az EU és a tagállamok politikai vezetését, hogy sürgősen és határozottan lépjenek fel az orosz beavatkozási kísérletekkel szemben.

Miután a közelmúltban több olyan, a Kreml által támogatott kísérletre derült fény, amely az európai demokratikus folyamatokba való beavatkozásra és azok aláásására irányul, az EP-képviselők csütörtökön elfogadtak egy állásfoglalást, amelyben határozottan elítélik az ilyen törekvéseket. Minden ilyen kísérletnek következményekkel kell járnia, érvelnek a képviselők. A Parlament megdöbbentőnek tartja azokat a hitelt érdemlő állításokat, amelyek szerint egyes EP-képviselőknek pénzt fizettek az orosz propaganda terjesztéséért. Illetve azt is, hogy több képviselő részt vett a „Voice of Europe” oroszbarát médium tevékenységében, miközben Oroszország törvénytelen háborút folytat Ukrajna ellen.

Az EP-képviselők azt szeretnék, hogy az EU és a tagállamok vezetői foglalkozzanak az orosz beavatkozási kísérletekkel, nemcsak az uniós intézményekben, hanem az egész Unióban. Mindezt sürgősen és határozottan kezelni kell a közelgő 2024. június 6-9-i európai választások miatt.

Az állásfoglalásban a Parlament „komoly aggodalmának ad hangot a magyar kormány számos politikája és álláspontja miatt, amely Orbán miniszterelnök vezetésével számos kritikus alkalommal helyezkedett oroszbarát vagy Kína-barát álláspontra”.

Választott képviselők lefizetése a propaganda terjesztése érdekében

Az EP-képviselők az Európa-szerte, többek között Bulgáriában, Németországban és Szlovákiában történt orosz beavatkozás gyanújával kapcsolatos esetekre hivatkozva aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozó Irodája (FBI) a közelmúltban kihallgatta Maximilian Krah-t, a német Alternative für Deutschland (AfD) párthoz tartozó EP-képviselőt, mivel felmerült a gyanú, hogy pénzt kapott a Kreml ügynökeitől, valamint amiatt, hogy 2024. április 23-án Németországban letartóztatták parlamenti asszisztensét azzal a váddal, hogy kínai kém volt. A Parlament felszólítja az AfD-t, hogy haladéktalanul tegyen nyilvános nyilatkozatot pénzügyi kapcsolatairól, különösen a Kremllel, és hozza nyilvánosságra a Kremlhez köthető forrásokból származó valamennyi kifizetés célját és pontos összegét.

Közös és erőteljes válaszlépésre van szükség a beavatkozással szemben

A képviselők szerint bár továbbra is Oroszország a külföldi beavatkozás és dezinformáció fő forrása az EU-ban, más országok is aktívak. Hangsúlyozzák, hogy az EU csak akkor tud hatékonyan reagálni ezekre a fenyegetésekre, ha az EU és a tagállamok által közösen végrehajtott átfogó, holisztikus és hosszú távú politikai megközelítésen alapul.

A Parlament saját védelmének megerősítése érdekében az állásfoglalás javasolja a belső biztonsági kultúra megerősítését, beleértve a külföldi beavatkozás lehetséges eseteinek értékelésére irányuló alapos belső vizsgálatokat és a belső szankciós keretrendszer teljes körű végrehajtását. Az állásfoglalásban az EP-képviselők továbbá kötelező biztonsági képzést kérnek a képviselők és a személyzet számára, megfelelő biztonsági engedélyeket és a parlamenti személyzet fokozott átvilágítását.

Az állásfoglalás felszólítja a tagállami kormányokból álló Tanácsot, hogy a Kreml által támogatott médiumokat, más műsorszolgáltató és médiaszervezeteket, valamint az EU-ban zajló propaganda- és dezinformációs kampányokért felelős személyeket is vonja be a készülő 14. Oroszországgal szembeni szankciócsomagba. A képviselők a cseh kormány által meghozott, az „Voice of Europe” médium, valamint Viktor Medvedcsuk ukrán oroszbarát oligarcha és közeli munkatársa, Artem Marcsevszkij ellen elfogadott szankciókat szeretnék tükrözni. Sajnálják továbbá, hogy a „Voice of Europe” újraindíthatta tevékenységét Kazahsztánból, és felszólítják az uniós tagállamokat, hogy biztosítsák, hogy az EU-ban ne lehessen elérni.

Az állásfoglalást 429 szavazattal, 27 ellenszavazattal, 48 tartózkodás mellett fogadták el.