A Parlament jóváhagyta az Ukrajnának nyújtott orosz eszközökkel fedezett hitelt
- Az új hitel az EU hozzájárulása a G7-ek júniusban elfogadott, Ukrajnának nyújtott támogatásához
- A befagyasztott orosz állami vagyoni eszközökből származó bevételeket a hitel visszafizetésére fordítják majd
- A hitelt 2025 végéig folyósítják
Az EP-képviselők zöld utat adtak az Ukrajnának nyújtandó legfeljebb 35 milliárd euró értékű hitelnek, amelyet a befagyasztott orosz vagyonból származó jövőbeli bevételekből fizetnek vissza.
A Parlament kedden 518 szavazattal, 56 ellenében és 61 tartózkodás mellett jóváhagyta az új makroszintű pénzügyi támogatást (MFA), amellyel Ukrajnát segítik Oroszország brutális agressziós háborújával szemben. Ez a hitel az EU része a G7-ek tavaly júniusban elfogadott csomagjának, amelynek keretében 50 milliárd dollárig (kb. 45 milliárd euró) terjedő pénzügyi támogatást nyújtanak Ukrajnának. Az EU végső hozzájárulása ennél alacsonyabb is lehet, a többi G7-partner által nyújtott kölcsönök nagyságától függően.
Az újonnan létrehozott Ukrajnának nyújtott hitelre vonatkozó együttműködési mechanizmus keretében az EU-ban található, befagyasztott orosz központi banki eszközökből származó jövőbeli bevételeket Ukrajna rendelkezésére bocsátják. Ezek a pénzeszközök segítenek Ukrajnának az EU makroszintű pénzügyi támogatási kölcsön, valamint a többi G7-partner által nyújtott kölcsönök költségeinek fedezésében és a hiteltörlesztésben. Míg a mechanizmus pénzeszközei a hitelek költségeinek fedezésére és visszafizetésére használhatók fel, Kijev az MFA-ből származó összeget saját belátása szerint használhatja fel.
Az új MFA-ből származó összegeket 2025 végéig folyósítják. A kölcsön folyósításának feltétele, hogy Ukrajna továbbra is elkötelezze magát a hatékony demokratikus mechanizmusok fenntartása és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett, valamint további, egyetértési megállapodásban rögzítendő politikai feltételek teljesítése mellett. Ezenkívül az Ukrajna-tervben felvázolt irányítási és ellenőrzési rendszerek, valamint a csalás és egyéb szabálytalanságok megelőzésére irányuló egyedi intézkedések az MFA-hitelre is vonatkoznak majd.
A jelentéstevő szerint
„Ukrajna továbbra is ellenáll az orosz agressziónak, és bátor polgárai nemcsak saját létükért és szabadságukért harcolnak, hanem a demokrácia, az emberi jogok, a szabadság és a nemzetközi jog védelmében mindannyiunkért. Óriási és sürgős szükség van a pénzügyi támogatásra. Oroszországnak meg kell fizetnie azért, hogy megtámadta az ukránokat és brutálisan lerombolta az ország infrastruktúráját, városait, falvait és otthonait. Ukrajna újjáépítésének terheit azok fogják viselni, akik felelősek a pusztításért, nevezetesen Oroszország,” - mondta Karin Karlsbro (Renew, SE) jelentéstevő.
A következő lépések
Az uniós kormányokból álló Tanács már megállapodott a javaslatban, és a parlamenti szavazás után írásbeli eljárással kívánja elfogadni a rendeletet. A rendelet az EU Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.
Háttér
Szeptemberben a Bizottság 35 milliárd euróig terjedő uniós hitelt jelentett be Ukrajnának a G7-partnerek 50 milliárd dollár (mintegy 45 milliárd euró) összegű hitelnyújtási tervének részeként. A befagyasztott orosz állami vagyonból származó jövőbeli bevételekből finanszíroznák a hiteleket. Az orosz központi bank mintegy 210 milliárd euró értékű vagyonát az EU-ban tartják nyilván, amelyet a Moszkva 2022. februári ukrajnai inváziója miatt bevezetett szankciók értelmében továbbra is befagyasztva tartanak. Az uniós kormányok úgy döntöttek, hogy az ezekből a eszközökből származó nyereséget félreteszik, és a katonai erőfeszítések, illetve az ukrajnai újjáépítés támogatására fordítják.
Kapcsolatok:
-
ZALÁN Eszter
sajtóreferens