Az EP-képviselők sürgetik az EU-t, hogy gondoskodjon saját biztonságáról 

Sajtóközlemény 
 
 
A Parlament felszólítja az EU-t, hogy sürgősen gondoskodjon saját biztonságáról © Európai Unió 2014 - Európai Parlament  
  • A képviselők arra szólítanak fel, hogy biztosítsanak több fegyvert és lőszert Ukrajnának 
  • „Háborús helyzetekben" alkalmazotthoz hasonlóan koordinálja az előkészítő intézkedéseket 
  • A védelmi kérdésekkel kapcsolatos döntéshozatal egyszerűsítésére ösztönöznek 
  • Az EP-képviselők üdvözlik a ReArm-tervet, és innovatív finanszírozási megoldásokat kérnek 

Az EU fordulópont előtt áll, és az európai biztonságot fenyegető fenyegetésekkel és támadásokkal szemben a „szokásos üzletmenet” megközelítés már nem járható út.

A Parlament szerdán elfogadott állásfoglalásában felszólítja az EU-t, hogy sürgősen cselekedjen és gondoskodjon saját biztonságáról. Ez a képviselők szerint azt jelenti, hogy erősíteni kell a kapcsolatokat a hasonlóan gondolkodó partnerekkel, és erőteljesen csökkenteni kell az EU-n kívüli országoktól való függőségét.

Az európai védelem jövőjéről szóló úgynevezett „fehér könyvnek”, amelyet a Bizottság és a külügyi főképviselő várhatóan a jövő héten terjeszt elő, konkrét javaslatokat kell az Európai Tanács elé terjesztenie, hogy lehetővé tegye a „valóban áttörést jelentő és szükséges erőfeszítéseket” és a „háborús helyzetekben alkalmazotthoz hasonlóan” intézkedjen, mondják a képviselők, akik üdvözlik a nemrégiben előterjesztett ReArm-tervet is.

Az EU mint valódi biztonsági tényező

Az európai béke és stabilitás elérése érdekében az EU-nak támogatnia kell Ukrajnát, és magának is rugalmasabbá kell válnia, vélik a képviselők. Az állásfoglalás leszögezi: „a mostani a hidegháború vége óta a legsúlyosabb, Európa területi integritását érintő katonai fenyegetés”. Felszólítja a tagállamokat, a nemzetközi partnereket és a NATO-szövetségeseket, hogy oldjanak fel minden korlátozást az Ukrajnába szállított nyugati fegyverrendszerek orosz területen lévő katonai célpontok elleni alkalmazása alól.

Oroszország – amelyet szövetségesei, Belarusz, Kína, Észak-Korea és Irán támogatnak – „jelenti a legjelentősebb közvetlen és közvetett fenyegetést az EU-ra és annak biztonságára”, áll az állásfoglalásban. A képviselők hangsúlyozzák, hogy a Trump-kormányzat közelmúltbeli intézkedései és nyilatkozatai fokozták az aggodalmakat az Egyesült Államok Oroszországgal, a NATO-val és az európai biztonsággal kapcsolatos jövőbeli álláspontjával kapcsolatban, és határozottan elítélik a Grönlanddal szembeni amerikai fenyegetéseket. A Parlament hangsúlyozza, hogy az EU védelmi erőfeszítései „nem maradhatnak mértékükben korlátozottak, hatókörükben széttagoltak, végrehajtásukban pedig hosszadalmasak". A képviselők fokozott erőfeszítéseket követelnek a katonai területen, de az ipari, technológiai és hírszerzési ágazatokban is.

Felkészülni a legszélsőségesebb katonai vészhelyzetekre

Az állásfoglalás szerint az EU-nak lehetővé kell tennie, hogy „sokkal gyorsabban haladjanak az eljárások háborúk és más nagyszabású válságok idején". A képviselők hangsúlyozzák az EU-NATO együttműködés fontosságát, ugyanakkor egy olyan teljes értékű európai pillér kialakítását is szorgalmazzák a NATO-ban, amely képes önállóan cselekedni, amikor csak szükséges.

A képviselők úgy vélik, az EU-nak egységes és világos hosszú távú jövőképről kell döntenie az európai védelmi ipar számára, és az uniós tagállamok közös felszerelés-beszerzéseinek jelentős növelését szorgalmazzák. Ragaszkodnak ahhoz, hogy az európai védelemmel kapcsolatos döntéshozatal kevésbé legyen bonyolult. Támogatják a védelmi miniszterek tanácsának létrehozását, illetve az egyhangúságról a minősített többségre való áttérést az e területen hozott uniós döntések esetében, kivéve a végrehajtó felhatalmazással rendelkező katonai műveleteket.

A Parlament arra figyelmeztet, hogy a beruházások jelentős növelése nélkül az EU biztonsági és védelmi célkitűzései nem érhetők el sem az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás, sem a közös európai biztonság javítása tekintetében. A képviselők kijelentik, hogy „a sürgős szükségletek nem várhatják meg a következő többéves pénzügyi keretet”. „Haladéktalanul fel kell tárni a további finanszírozás megtalálására szolgáló innovatív megoldásokat”, szögezik le, mint például a nagyszabású katonai beruházások finanszírozására szolgáló európai védelmi kötvények rendszere.

Az állásfoglalást 419 szavazattal, 204 ellenében és 46 tartózkodás mellett fogadták el.