Az EU-nak hozzá kell járulnia az Ukrajnának nyújtott biztonsági garanciákhoz 

Sajtóközlemény 
 
 
  • Az EP-képviselők üdvözlik a 30 napos tűzszüneti megállapodásra vonatkozó javaslatot, és elvárják Oroszországtól, hogy beleegyezzen, és hagyjon fel az Ukrajna elleni támadásokkal 
  • Az EU-nak és tagállamainak jelentősen növelniük kell az Ukrajnának nyújtott segítséget 
  • A Parlament üdvözli a „tettrekészek koalícióját” egy esetleges békemegállapodás európai vezetésű végrehajtása érdekében 

A szerdán elfogadott állásfoglalásban a Parlament szerint az EU most Ukrajna elsődleges stratégiai szövetségese, és segítenie kell az országot az önvédelemhez való jogának fenntartásában.

Az EP-képviselők üdvözölték a március 11-én elfogadott 30 napos tűzszünetre vonatkozó javaslatot. Elvárják, hogy Oroszország beleegyezzen, és hagyjon fel az ukrán polgári lakosság, infrastruktúra és terület elleni támadásokkal.

Miután az Egyesült Államok álláspontja „nyilvánvalóan megváltozott” Oroszország háborújával kapcsolatban, és „többek között nyíltan Ukrajnát hibáztatja a folyamatban lévő háborúért”, a képviselők szerint az EU és tagállamai most Ukrajna elsődleges stratégiai szövetségesei, és meg kell őrizniük a legnagyobb adományozóként betöltött szerepüket. Ukrajna önvédelemhez való jogának fenntartása érdekében az EU-nak és tagállamainak jelentősen növelniük kell az országnak nyújtott, nagyon is szükséges támogatásukat.

Képessé tenni Ukrajnát, hogy ellenálljon az orosz támadásoknak, és megakadályozza azokat

A további orosz agresszió elrettentése érdekében a Parlament szerint az EU-nak hozzá kell járulnia az Ukrajnának nyújtott szilárd biztonsági garanciákhoz. Ukrajnát fel kell vértezni arra, hogy ellen tudjon állni a további orosz támadásokkal szemben, meg tudja előzni azokat, és el tudja utasítani azokat az elhamarkodott megállapodásokat, amelyek közép- és hosszú távon gyengítik biztonságát, és azzal a kockázattal járnak, hogy Ukrajna és más európai országok újabb orosz agressziónak lesznek kitéve, jelenti ki az állásfoglalás. Az EP-képviselők mélyen elleneznek minden olyan kísérletet, amely arra irányul, hogy „Ukrajna vezetését zsarolják és az orosz agresszornak való megadásra kényszerítsék csak azért, hogy mondvacsinált békemegállapodást hirdethessenek".

Az állásfoglalás azt is leszögezi, hogy az EU részvétele nélkül nem kerülhet sor olyan tárgyalásokra, amelyek az európai biztonságot érintik, és a képviselők üdvözlik a üdvözli a „tettrekészek koalíciójának” elindítását egy esetleges békemegállapodás Európa által vezetett végrehajtása érdekében. Az EP-képviselők megdöbbentőnek tartják, hogy az amerikai kormányzat Oroszország felé elnéző, szövetségeit pedig ellenségesen kezeli.

Az EU-val folytatott csatlakozási tárgyalások felgyorsítása

Ukrajna jövője az EU-ban van, hangsúlyozzák a képviselők, akik a csatlakozási tárgyalások felgyorsítását követelik. Miközben sürgetik az EU-t, hogy új finanszírozással készüljön fel Ukrajna háború utáni újjáépítésére, a képviselők rámutatnak, hogy Oroszországnak meg kell fizetnie az Ukrajnában okozott hatalmas károkat. Az uniós szankciókkal befagyasztott orosz állami vagyont el kell kobozni és Ukrajna védelmére és újjáépítésére kell fordítani, állítják.

A Parlament azt is kéri, hogy vezessenek be hatékonyabb szankciókat Oroszországgal szemben, illetve korlátozó intézkedéseket olyan szervezetekkel szemben amelyek elősegítik a szankciók kijátszását és katonai illetve kettős felhasználású technológiákkal és felszereléssel látják el az orosz katonai komplexumot. 

Az állásfoglalást 442 szavazattal, 98 ellenében és 126 tartózkodás mellett fogadták el.