Lankymasis Europos Parlamente  

Apsilankymas Europos Parlamente yra unikali proga sužinoti, kaip veikia ES parlamentinė demokratija ir kodėl piliečių kasdienybei svarbūs Europos Parlamento priimami sprendimai. Parlamente lankytojams siūlomos pačios įvairiausios galimybės susipažinti su šios Europos Sąjungos institucijos darbu, istorija ir veikimu. Europos Parlamento darbo vietos, jo lankytojų centrai ir muziejai sulaukia daugybės lankytojų.

Turininga Parlamento programa lankytojams yra pritaikyta ir grupėms, ir savarankiškai atvykstantiems lankytojams.

Europos Parlamento plenarinių posėdžių salėse Briuselyje ir Strasbūre kasmet apsilanko apie pusė milijono žmonių iš ES ir kitų šalių. Nemažai jų atvažiuoja su grupėmis (pakviestomis Parlamento nario arba vykstančiomis savo iniciatyva), tačiau pastaraisiais metais auga ir savarankiškai atvykstančių lankytojų skaičius. Grupes pasitinka Parlamento darbuotojai, kurie papasakoja apie Europos Parlamento darbą ir vaidmenį. Grupės turi galimybę susitikti su Parlamento nariais ir apsilankyti plenarinių posėdžių salėje. Savarankiškai atvykstantys lankytojai plenarinių posėdžių salę gali apžiūrėti naudodamiesi multimedijos gidu, kuriame informacija pateikiama 24-iomis kalbomis, stebėti plenarinį posėdį arba rezervuoti vietą per pokalbį su vienu iš Parlamento pranešėjų plenarinių posėdžių salėje.

Europos Parlamentas yra įsitikinęs, kad visuomenei turėtų būti sudaroma galimybė lengvai gauti informacijos apie jo veiklą ir apsilankyti jo patalpose. Jo nuomone, skaidrumas svarbus norint naudotis demokratinėmis teisėmis Europos Sąjungoje. Kadangi dėl atstumo, kurį tenka įveikti, ne kiekvienas ES pilietis pajėgus susimokėti už kelionę į Briuselį ir Strasbūrą, tam tikrais atvejais Parlamentas padeda padengti dalį Parlamento narių pakviečiamų grupių išlaidų.

Grupių ir asmenų lankymasis Europos Parlamente © Europos Sąjunga 2018 – EP  

Į Briuselį atvykstantys lankytojai gali apsilankyti Parlamentariume ir Europos istorijos namuose, kurie veikia atskirose patalpose ir dirba savaitgaliais. Be to, Parlamente rengiamas populiarus vaidmenų žaidimas vidurinių mokyklų moksleiviams. Žaidimas sukurtas pagal darbo Europos Parlamente pavyzdį, taigi dalyviams tenka tapti Parlamento nariais ir dalyvauti derybose dėl teisės aktų, kurie paveikia kasdienį europiečių gyvenimą.

Dalį ekskursijos Strasbūre sudaro apsilankymas erdvėje, vadinamoje Simone Veil parlamentariumu, kurioje įrengtas 360 laipsnių ekranas ir galima naudotis interaktyviomis priemonėmis. Parlamento patalpose Strasbūre vyksta ir renginiai, organizuojami pagal moksleiviams skirtą programą Euroscola, kurių metu tūkstančiai 16–18 metų amžiaus moksleivių tampa Parlamento nariais vienai dienai.

Kad Europos Parlamentas priartėtų prie piliečių, įvairiose valstybėse narėse buvo atidaryti mažesni lankytojų centrai. Planuojamai, kad po tokį centrą veiks visose valstybėse narėse. Šių centrų, vadinamų „Europa Experience“, tikslas – priartinti Europą prie žmonių, pasiūlyti jiems informacijos ir paraginti piliečius būti aktyviais.


Lankytojų programa neapsiriboja vien fiziniu lankymusi. Europos Parlamentas plečia savo internetinę / skaitmeninę programą ir nuo šiol siūlo, pvz., EP pokalbius internetu bei Europos jaunimo seminarus.

Dalyvaudami EP pokalbiuose internetu, lankytojai gali pagilinti žinias apie šios institucijas galias, vaidmenį ir veiklą. Šiuo tikslu siūlomas internetinis pristatymas bei klausimų ir atsakymų sesija, kurie pritaikomi pagal tai, kas domina grupę. EP pokalbiai internetu rengiami bet kuria iš 24-ių oficialiųjų Europos Sąjungos kalbų.

Internetiniai Europos jaunimo seminarai telkia jaunimą iš įvairių ES šalių: kartu jie kelia idėjas, diskutuoja ir rengia debatus socialinių iššūkių klausimais. Įsilieję į tarpkultūrę grupę, jie kartu nagrinėja šiandienos Europai aktualias temas. Sugalvotus novatoriškus sprendimus dalyviai pristato Europos Parlamentui. Internetiniai Europos jaunimo seminarai paprastai rengiami anglų, prancūzų arba vokiečių kalba.

Kasmet gegužės mėnesį Parlamentas švenčia Europos dieną, kurios proga įvairios Parlamento tarnybos ir frakcijos organizuoja daugybę renginių Strasbūre ir Briuselyje.