Žiedinė ekonomika: kai atliekos tampa žaliavomis arba „panaudok pakartotinai“ 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Vienas europietis vidutiniškai per metus sunaudoja 14 tonų pirminių medžiagų ir išmeta 5 tonas atliekų. Atsižvelgiant į ribotus gamtos išteklius šie skaičiai kelia nerimą. Tačiau gaminiai ir juos sudarančios medžiagos galėtų būti naudojami pakartotinai, taisomi ir perdirbami – tai padėtų sumažinti atliekų kiekį ir tausoti išteklius. Pirmadienį EP nariai svarsto rezoliuciją, kuria EK raginama pateikti ambicingą pasiūlymą dėl efektyvaus išteklių naudojimo – žiedinės ekonomikos sukūrimo.

Skirtingai nuo „imk – gamink – išmesk“ modelio žiedinė ekonomika siekia kiek įmanoma sumažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą pažangiu produktų projektavimu, pakartotiniu produktų naudojimu ir taisymu, perdirbimu, darniu vartojimu ir naujoviškais verslo modeliais, kurie, pavyzdžiui, kaip alternatyvą gaminio įsigijimui siūlo jo nuomos, skolinimo ar dalijimosi juo paslaugą.


Skaityti visas naujienas iš Europos Parlamento.


Rezoliucijos projekte, dėl kurio EP nariai balsuos trečiadienį, Europos Komisija raginama iki 2015 m. pabaigos pasiūlyti privalomą tikslą iki 2030 m. 30 proc. palyginti su 2014 m. rodikliais padidinti išteklių naudojimo efektyvumą ES lygmeniu.


EK skaičiavimais, dėl to BVP galėtų padidėti beveik 1 proc. ir būtų sukurta 2 mln. papildomų tvarių darbo vietų.


EP rezoliuciją parengusios Sirpa Pietikäinen (Europos liaudies partija, Suomija) teigimu, „norint pakeisti kryptį reikalingi visą visuomenę apimantys pokyčiai reguliavimo, ekonomikos ir švietimo srityse“.