Tarptinklinio ryšio mokesčių pabaiga – jau realybė 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Nuo birželio 15 d. ES gyventojai gali naudotis mobiliuoju telefonu užsienyje kur kas pigiau.

Nuo 2017 m. birželio 15 d. ES gyventojai būdami kitoje ES šalyje gali skambinti, siųsti trumpąsias žinutes, naršyti internete savo šalies kainomis. Išimtinais atvejais vis dar gali būti leidžiama taikyti priemokas už tarptinklinio ryšio paslaugas. Tačiau net ir taikant priemokas vartotojams tarptinklinis ryšys bus žymiai pigesnis.

„Tarptinklinio ryšio mokesčių panaikinimas — tai atkurta piliečių laisvė keliauti, jaustis kaip namuose, nemokėti kertant sienas, bet savo namais laikyti visą Europą“, – teigė prieš dešimtmetį kovą su tarptinklinio ryšio mokesčiais pradėjusi, tuometinė už informacinę visuomenę ir žiniasklaidą atsakinga komisarė Viviane Reding. Šiuo metu ji yra Europos Parlamente narė.

Kova už judėjimo laisvę

Pirmą kartą ES institucijos pradėjo spręsti tarptinklinio ryšio mokesčių klausimą 2007 m., kuomet  nustatė kainų ribas. Tuo metu tarptautinio tarptinklinio ryšio kaina vis tiek buvo gerokai didesnė nei mobiliojo ryšio operatorių patiriamos išlaidos. 1998 m. telefono skambutis užsienyje kainavo 1,63 EUR už minutę, 2014 metais jo kaina buvo 19 euro centų, o nuo 2016 m. tarptinklinio ryšio paslaugų teikėjai papildomai prie taikomos nacionalinių paslaugų kainos galėjo pridėti ne daugiau nei 5 centus už minutę.

Tarptinklinio ryšio naudojimas bus paremtas sąžiningo naudojimo principu. Tai reiškia, kad tarptinklinis ryšys savo šalies kainomis bus skirtas žmonėms, kurie retkarčiais keliauja už šalies, kurioje gyvena arba su kuria juos sieja glaudūs ryšiai, pvz., jie ten dirba arba mokosi, ribų. Jis nebus skirtas naudoti nuolat gyvenant užsienyje. Tačiau kol savo šalyje praleidžiate daugiau laiko arba joje naudojatės savo mobiliuoju telefonu daugiau nei užsienyje, galite naudotis tarptinkliniu ryšiu savo šalies kainomis keliaudamas bet kur ES.

Siekdami užkirsti kelią nesąžiningam tarptinklinio ryšio naudojimui, mobilaus ryšio operatoriai galės taikyti papildomą mokestį viršijantiems iš anksto nustatytas tarptinklinio ryšio naudojimo ribas.

Tarptinklinio ryšio mokesčiai taip pat bus panaikinti Islandijoje, Norvegijoje ir Lichtenšteine.

Tarptinklinio ryšio kainos atlieka svarbų vaidmenį tarptinklinio ryšio rinkoje, kuris nuo 2007 m. išaugo net 630 proc.

Nuo 2018 m., įsigaliojus internetinių turinio paslaugų perkeliamumo reglamentui vartotojai turės teisę naudotis internetu pateikiamo turinio prenumerata laikinai esant kitoje ES šalyje.

Tarptinklinio ryšio paslaugų kainos per pastaruosius 10 metų (šaltinis: Europos Komisija):

 

 1 MB kaina

Metai

6 EUR

2007

70 euro centų

2012

20 euro centų

2015

Vidaus rinkos kaina + penki centai

2016

Vidaus rinkos kaina

2017

 

Parlamentas kovoja už mažesnę tarptinklinio ryšio pardavimo kainą

Po pirminio Komisijos pasiūlymo Europos Parlamentas ir Taryba susitarė dėl tarptinklinio ryšio didmeninės kainos, kurią telekomunikacijų bendrovė moka kitai telekomunikacijų bendrovei už jos vartotojų naudojimąsi tinklu užsienyje. Parlamentui pavyko užtikrinti mažesnę didmeninės prekybos kainą negu siūlytą iš pradžių.

 „Pagaliau Europos Parlamentas privertė panaikinti tarptinklinio ryšio mokesčius. Greitai ateis laikas, kai važinėsime po Europą nesirūpindami dėl mobiliojo ryšio sąskaitų šoko grįžę namo“, – teigė  deryboms Parlamento vardu vadovavusi  Pilar del Castillo Vera (Europos liaudies partija, Ispanija).

 

Lietuvoje

Dėl vienų mažiausių tarptinklinio ryšio paslaugų kainų ES, Lietuvos judriojo ryšio operatoriai patenka tarp tų operatorių, kuriems nacionalinės reguliavimo institucijos metus laiko leido taikyti griežtai riboto dydžio priemokas už tarptinklinio ryšio paslaugas. Tokiu būdu bus užtikrinta, kad neišaugtų operatorių vartotojams taikomos kainos už paslaugas Lietuvoje.

Nepaisant laikinos išimties, tarptinklinio ryšio paslaugų kainos Lietuvos vartotojams labai sumažės. Vartojant duomenų paslaugas ES, jos atpigs daugiau kaip 90 proc., (nuo 51,2 EUR/GB iki 5,32 EUR/GB ir mažiau) skambučių kainos atpigs daugiau kaip 70 proc. (nuo 5 ct./min. iki 1,74 ct/min. ir mažiau), SMS žinutės kainuos tiek pat, kiek ir Lietuvoje.

Taip pat ES penkerius metus bus laipsniškai mažinamos duomenų perdavimo didmeninės kainos nuo 7,7 EUR už GB 2017 m. iki 2,5 EUR už GB 2022 m. sausio 1 d. Todėl Lietuvos vartotojams duomenų naudojimas kitoje ES šalyje ateityje ir toliau pigs.