EP narių akiratyje – gaminių patvarumas ir naudojimo trukmė

Europarlamentarai liepos 4 d. pritarė siūlymams nustatyti minimalius gaminių atsparumo kriterijus ir geriau informuoti vartotojus apie produktų ilgaamžiškumą.

Kodėl daiktai taip trumpai tarnauja ir ką siūlo EP nariai?

Nuo vienerių iki dvejų metų – tiek paprastai naudojami išmanieji telefonai. Kiti smulkūs elektronikos įrenginiai, žaislai ir drabužiai taip pat tarnauja neilgai, teigiama EP užsakytoje studijoje. Savo ruožtu nešiojami kompiuteriai, dviračiai, sporto apranga dažnai keičiami kas trejus ketverius metus.

Europarlamentarai antradienį balsavo dėl rezoliucijos, siūlydami priemones, kurios padėtų prailginti produktų naudojimo trukmę.

Tarp jų – nustatyti kiekvienos gaminių kategorijos būtiniausio atsparumo kriterijus, apimančius, be kita ko, patvarumą, pataisomumą ir naujinimo galimybę nuo pat jų projektavimo stadijos.

Europos Komisija ir valstybės narės taip pat raginamos remti modulinio dizaino daiktų, kuriuos galima lengvai išmontuoti ir kuriuose galima pakeisti kai kuriuos jų elementus, gamintojus.

Apklausos duomenimis, 77 proc. vartotojų mieliau taisytų sugedusį daiktą, nei jį keistų nauju.

Tačiau dažnai tai sunku padaryti, nes įrenginiai pagaminti taip, kad jų praktiškai neįmanoma išardyti norint pakeisti sugedusias detales.

Europarlamentarai taip pat siūlo išnagrinėti galimybę sukurti nepriklausomą sistemą, kurią taikant būtų galima testuoti ir nustatyti gaminius, kurių nusidėvėjimas suplanuotas, bei nustatyti atitinkamas atgrasančias priemones gamintojams.

Be to, remiantis „Eurobarometro“ duomenimis, 90 proc. Europos piliečių mano, kad produktus reikėtų aiškiai paženklinti nurodant jų naudojimo trukmę.

„Jeigu vartotojas randą produktą, kuris yra 30–40 proc. pigesnis ir, atrodo, veikia taip pat gerai, ir jei jis nieko nežino apie produkto gyvavimo trukmę, t. y. nežino, kad prietaisas suges po dvejų metų, o ne po dešimties, jis, be abejo, pasirinks pigesnį produktą“, – įsitikinęs EP rezoliuciją parengęs Pascal Durand (Žalieji, Prancūzija).

Papildoma informacija