Europarlamentarai ragina apsaugoti bites ir medų 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Bitės nepaprastai svarbios mūsų aplinkai ir ekonomikai. Europarlamentarai ragina sustabdyti bičių nykimą ir aktyviau kovoti su medaus klastotėmis.

Bičių svarba

Nuo bitininkystės priklauso 76 proc. žmogaus vartojimui skirtų maisto produktų, o 84 proc. Europoje auginamų augalų rūšių reikalingas apdulkinimas. Tuo tarpu bitininkystės sektoriaus metinė vertė sudaro apie 14,2 mlrd. eurų.

Žiedadulkes išnešiojantys vabzdžiai atlieka neįkainojamą vaidmenį. Biologinę įvairovę ir gamtos genetinio fondo tobulinimą padeda užtikrinti kryžminis apdulkinimas – bičių atliekamas pernešimas tarp skirtingų augalų rūšių.

Deja, bičių dūzgimas nepaliaujamai slopsta. Kas lemia spartėjantį bičių populiacijų mažėjimą ir masišką jų žūtį? Manoma, kad prie jo prisideda pesticidų naudojimas, oro tarša, klimato kaita bei žmogaus naudojamos įrangos sukuriami elektromagnetiniai laukai.

Sausio 23 dieną Žemės ūkio komiteto patvirtintame rezoliucijos dėl bitininkystės padėties projekte, kurį parengė Norbert Erdős (Europos liaudies partija, Vengrija), europarlamentarai ragina uždrausti bičių sveikatai kenksmingus pesticidus, geriau apsaugoti vietos bičių rūšis ir skirti daugiau lėšų nacionalinėms bitininkystės programoms.

Medaus rinka ir klastotės

Europos Sąjungoje yra apie 600 tūkst. bitininkų ir 17 mln. avilių, o per metus pagaminama apytikriai 250 tūkst. tonų medaus. Sąjunga yra antra pagal dydį (po Kinijos) medaus gamintoja pasaulyje. Daugiausiai medaus pagaminama Rumunijoje, Ispanijoje ir Vengrijoje.

ES yra nustačiusi griežtus medaus sudėties kriterijus, kurie užtikrina aukštą produkto kokybę. Visgi į Europos medaus rinką patenka ir netikro medaus – produktų, pagamintų iš gliukozės sirupo ar cukraus, bet siūlomų kaip „medus“. Jungtinis tyrimų centras nustatė, kad 20 proc. prie ES išorės sienų ir importuotojų patalpose paimtų mėginių buvo medaus klastotės. Medus yra trečias dažniausiai klastojamas produktas pasaulyje.

Todėl europarlamentarai ragina tobulinti tikrinimo procedūras ir atidžiau vykdyti medaus importo kontrolę bei nustatyti didesnes baudas klastotojams. Jie taip pat siūlo nustatyti aiškesnį kilmės valstybės ženklinimą, pavyzdžiui, kad aprašomoji frazė „EB ir ne EB medaus mišinys“ būtų pakeista tikslia nuoroda į šalį arba šalis, kurių medus buvo naudojamas gaminant galutinius produktus.


Skaitykite daugiau apie ES veiksmus siekiant užtikrinti gyvūnų gerovę ir apsaugą.