ES medaus rinka: faktai ir skaičiai (infografikas) 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Kuriose ES šalyse pagaminama daugiausia medaus? Kiek jo importuojama į ES? Sužinokite daugiau apie ES medaus rinką pasitelkę infografiką.

Faktai ir skaičiai apie medaus rinką ES  

Kovo 1 d. EP nariai priėmė rezoliuciją, kurioje raginama uždrausti bičių sveikatai kenksmingus pesticidus, geriau apsaugoti vietos bičių rūšis ir skirti daugiau lėšų nacionalinėms bitininkystės programoms.

Pagrindiniai skaičiai

Europos Sąjungoje yra apie 600 tūkst. bitininkų ir 17 mln. avilių, o per metus pagaminama apytikriai 250 tūkst. tonų medaus. Sąjunga yra antra pagal dydį (po Kinijos) medaus gamintoja pasaulyje. Daugiausiai medaus pagaminama Rumunijoje, Ispanijoje ir Vengrijoje. Lietuvoje daugiau nei 8 tūkst. bitininkų kasmet prisuka apie 2 tūkst. tonų medaus.

Visgi produkcija nepatenkina paklausos. 2016 m. į ES buvo importuota apie 200 tūkst. tonų medaus (daugiausia iš Kinijos).

Palyginti su trečiųjų šalių gamintojais, ES bitininkai susiduria su palyginti didelėmis gamybos sąnaudomis, o ES eksportuojama produkcija brangesnė nei importinė. Vidutiniškai vienas kilogramas importuoto medaus kainuoja 2,23 euro, o eksportuoto – 5,69 euro.

Bičių sveikata

Bitės atlieka nepaprastai svarbias ekosistemai ir žemės ūkiui funkcijas. Jos apdulkina gėles, įskaitant kultūrinius augalus, o be šito negalėtų gyvuoti Europos žemės ūkis ir visų pirma negalėtų būti auginami entomofiliniai (apdulkinami vabzdžių) augalai.

Visgi pesticidų naudojimas, oro tarša, klimato kaita bei žmogaus naudojamos įrangos sukuriami elektromagnetiniai laukai lemia spartėjantį bičių populiacijų mažėjimą ir masišką jų žūtį.

Bičių ir medaus gamintojų apsauga

EP pranešime dėl bitininkystės padėties, kurią parengė Norbert Erdős (Europos liaudies partija, Vengrija), europarlamentarai ragina uždrausti bičių sveikatai kenksmingus pesticidus, geriau apsaugoti vietos bičių rūšis ir skirti daugiau lėšų nacionalinėms bitininkystės programoms.

Jie taip pat ragina tobulinti tikrinimo procedūras ir atidžiau vykdyti medaus importo kontrolę bei nustatyti didesnes baudas klastotojams.

 

Bitės atlieka nepaprastai svarbias ekosistemai ir žemės ūkiui funkcijas.