Ilgalaikis ES biudžetas: Europos Parlamento prioritetai

Europarlamentarai kovo 14 dieną Strasbūre pasiūlė naujus ilgalaikio ES biudžeto, vadinamosios daugiametės finansinės programos, prioritetus ir šaltinius.

Europos Parlamento narių Jan Olbrycht (Europos liaudies partija, Lenkija) ir Isabelle Thomas (Socialistai ir demokratai, Prancūzija) parengtoje rezoliucijoje dėl ilgalaikio ES biudžeto po 2020 m. Europos Sąjunga raginama tęsti finansinę paramą bendrai žemės ūkio ir žuvininkystės politikai, sanglaudos politikai.

Kartu pabrėžiamas EP pasiryžimas stiprinti dvi pavyzdines ES programas – bendrąją mokslinių tyrimų programą ir programą „Erasmus +“, taip pat užtikrinti pažangą kovojant su jaunimo nedarbu ir remti mažąsias ir vidutines įmones.

„Sutarėme, kad mums reikia naujų prioritetų mokslinių tyrimų, naujovių, skaitmeninimo srityse. Nors jie labai svarbūs, visgi negalime atsisakyti ir senųjų“, – kalbėjo J. Olbrycht.

Būsimų išlaidų finansavimas

Naujoji finansinė programa apims 2021–2027 m. laikotarpį ir nustatys didžiausias ES išlaidų ribas kiekvieniems metams ir politikos sritims.

Ji prasidės po Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES, o tai, I. Thomas teigimu, turės „svarbių pasekmių“, nes „lems 14 mlrd. eurų trūkumą“.

Kitoje EP priimtoje rezoliucijoje, kurios projektą parengė Gérard Deprez (Liberalai ir demokratai, Belgija) ir Janusz Lewandowski (Europos liaudies partija, Lenkija), siūloma pertvarkyti įplaukų į ES biudžetą, vadinamųjų nuosavų išteklių, sistemą. EP narių siūlymu, juos galėtų papildyti įplaukos iš pelno, aplinkos teršimo, finansinių sandorių arba skaitmeninio sektoriaus apmokestinimo.

Piliečių lūkesčiai

2017 m. atliktos „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, dauguma bendrijos piliečių mano, jog ES turėtų ryžtingiau spręsti problemas įvairiose srityse – nuo saugumo ir migracijos iki ekonomikos ir socialinės politikos.

Siekdami, kad ES veiksmai atitiktų šiuos lūkesčius, europarlamentarai siūlo padidinti ES biudžetą nuo 1 proc. ES bendrųjų nacionalinių pajamų iki 1,3 proc.

Tolesni žingsniai

EP siūlymai prisidės prie ruošiamo ilgalaikio ES biudžeto projekto, kurį Europos Komisija planuoja pristatyti šių metų gegužę.

Faktai ir skaičiai

  • Be metinio biudžeto ES taip pat turi ilgalaikį biudžetą, vadinamąją daugiametę finansinę programą (DFP), nustatomą mažiausiai penkeriems metams.
  • Dabartinė DFP 2014–2020 m. laikotarpiu sudaro 963,5 mlrd. eurų (2011 m. kainomis).