ES pasaulio prekyboje: faktai ir skaičiai (INFOGRAFIKAS)

Sužinokite daugiau apie ES prekybą su likusiu pasauliu – eksportą, importą bei nuo išorės prekybos priklausančias darbo vietas.

Pasaulinis prekių eksportas ir importas 2019 metais.
Pasaulinis prekių eksportas ir importas.

Europos Sąjunga ne tik skatina prekybą vidaus rinkoje tarp valstybių narių, bet ir plečia išorės prekybos mastą.

2021 m. ES prekių eksportas sudarė 15 proc. viso pasaulinio eksporto, o ES importas – 14 proc. viso pasaulinio rodiklio. Europos Sąjunga yra viena didžiausių tarptautinės prekybos dalyvių, kartu su JAV ir Kinija.

Prekybos susitarimai


Šiuo metu ES yra sudariusi arba derasi dėl maždaug 130 prekybos susitarimų, kuriais siekiama ne tik sumažinti muitų tarifus, bet ir užtikrinti ES saugos ir kokybės standartų laikymąsi bei apsaugoti geografines ar kilmės vietos nuorodas turinčius produktus, tokius kaip šampanas ir Rokforo sūris.

ES prekybos susitarimai: priimti – 77; dar neįsigalioję – 24; priimami arba ratifikuojami – 24; derybose – 5.
ES prekybos susitarimai.

Į prekybos susitarimus ES taip pat siekia įtraukti nuostatas dėl aplinkosaugos ir tarptautinių darbo standartų įgyvendinimo, pavyzdžiui, kad nebūtų importuojamos prekės, pagamintos naudojant vaikų darbą.

Naujausias 2020 m. pasirašytas ES prekybos susitarimas buvo su Vietnamu, kurį Europos Parlamentas patvirtino 2020 m. vasario mėnesį, tačiau dėl daugelio kitų susitarimų vyksta derybos. Be to, 2021 m. balandį EP patvirtino ES ir Jungtinės Karalystės prekybos ir bendradarbiavimo susitarimą.

ES importas ir eksportas

ES prekių eksporto ir importo mastai.
ES prekių eksportas ir importas.

Europos įmonėms naudinga ne tik masto ekonomija, kurią lemia buvimas didžiausios pasaulyje bendrosios rinkos dalimi, bet ir prekybos susitarimai, pagal kuriuos ES įmonės gali eksportuoti daugelį savo paslaugų ir prekių. Tuo pat metu užsienio įmonės, norinčios eksportuoti į ES, turi laikytis tokių pat aukštų standartų kaip ir vietos įmonės, todėl nekyla nesąžiningos konkurencijos pavojus.


2022 m. ES prekybos prekėmis deficitas siekė 432 mlrd. eurų, daugiausia dėl smarkiai išaugusių energijos kainų. Tačiau padėtis gerėja – prekybos deficitas sumažėjo nuo 150 mlrd. eurų 2022 m. trečiąjį ketvirtį iki 78 mlrd. eurų 2022 m. ketvirtąjį ketvirtį ir iki 2 mlrd. eurų 2023 m. pirmąjį ketvirtį. Pagrindinė ES eksporto partnerė 2022 m. buvo Jungtinės Valstijos, o importo - Kinija.


Jungtinės Valstijos išliko dažniausia iš ES eksportuojamų prekių paskirties vieta 2022 m. (20 proc. viso ES eksporto) Jungtinė Karalystė buvo antra pagal dydį ES eksporto paskirties šalis (13 proc.), po jos sekė Kinija (9 proc.).

Infografike pateikiama informacija, į kur eksportuoja ES šalys
Į kur eksportuoja ES šalys?

Prekyba su trečiosiomis šalimis padėjo sukurti milijonus darbo vietų Europoje. 2017 m., Europos Komisijos vertinimu, apie 36 mln. darbo vietų ES priklausė nuo išorės prekybos. Penktadalis eksporto remiamų darbo vietų yra kitoje valstybėje narėje nei toje, kuri užsiima šiuo eksportu.

Be to, importuojamų prekių konkurencija verčia pasitempti ES bendroves ir garantuoja platesnį pasirinkimą ir žemesnes kainas vartotojams. Penktadalis eksporto remiamų darbo vietų yra kitoje valstybėje narėje nei ta, kuri eksportuoja.

Interaktyvus žemėlapis: kiek darbo vietų skirtingose ES šalyse sukūrė eksportas?

Eksporto už ES ribų sukurtų darbo vietų skaičius. Skaičiai svyruoja nuo 6 800 000 Vokietijoje iki 19 000 Maltoje.
Eksporto už ES ribų sukurtų darbo vietų skaičius.

Susiję straipsniai