Vartotojų apsauga: keletas naujovių, kurioms pritarė EP nariai 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Europarlamentarai pritarė vartotojus ginančių taisyklių pakeitimams, kurie įneš skaidrumo į internetinę prekybą ir padės spręsti dvejopos produktų kokybės problemą.

Atnaujintos vartotojų apsaugos taisyklės užtikrins didesnį skaidrumą internetinėje prekyboje. @ AP images / ES–EP  

Internetinė prekyba


Elektroninių prekybos svetainių, tokių kaip „Amazon“, „eBay“, „AirBnb“ ar „Skyscanner“, lankytojai turės būti aiškiai informuojami apie tai, kas yra gaminio ar paslaugos pardavėjas ir ar tai yra prekybos įmonė ar fizinis asmuo.

Taip pat turės būti užtikrintas tokiose svetainėse vykdomos paieškos rezultatų eiliškumo nustatymo skaidrumas. Pavyzdžiui, reikės aiškiai nurodyti, jei kuri nors iš prekių patalpinama į paieškos rezultatų eilės pradžią dėl reklamos. Be to, prieš skelbiant, kad prekės apžvalga ar įvertinimas yra nešališkas, prekybos svetainės operatorius turės užtikrinti, kad taip iš tikrųjų ir yra.

2020 m. lapkričio 25 d. europarlamentarai priėmė rezoliuciją, kurioje pažymi, kad visos Europoje parduodamos prekės – net ir pagamintos už ES ribų – privalo atitikti ES gaminių saugumo taisykles, nes tai užtikrintų teisingą konkurenciją ir veiksmingą vartotojų apsaugą. Jie ragina gerinti rinkos priežiūrą ir tučtuojau pašalinti prekes, turinčias pavojingų chemikalų ar naudojančias nesaugią programinę įrangą. Europarlamentarai taip pat kviečia internetines parduotuves, parduodančias už ES ribų pagamintas prekes, aktyviau kovoti su vartotojų klaidinimu.


Sužinokite daugiau apie EP sprendimus, kurie palengvino jūsų skaitmeninį gyvenimą


Dvejopa produktų kokybė


EP nariai taip pat įpareigojo Europos Komisiją per dvejus metus nuspręsti, ar vienodai atrodančių skirtingos sudėties prekių pardavinėjimas skirtingose šalyse laikytinas nesąžininga komercine praktika. Produktai galėtų skirtis tik dėl aiškių ir akivaizdžių regioninių vartojimo preferencijų, vietos ingredientų ar nacionalinių reikalavimų, tačiau šie skirtumai turės būti aiškiai įvardinti, kad vartotojas galėtų iš karto juos pastebėti.

EP nariai sunerimę dėl dvejopos kokybės maisto produktų


Persigalvojimo laikotarpis


Pagal dabar galiojančias taisykles, jei prekę ar paslaugą įsigijote internetu arba kitu būdu ne parduotuvėje (telefonu, paštu, iš išnešiojamosios prekybos agento), turite teisę nutraukti sandorį ir grąžinti užsakymą per 14 dienų laikotarpį dėl bet kokios priežasties ir be jokio paaiškinimo.

EP nariai nepritarė Europos Komisijos siūlymui susiaurinti šios teisės taikymo sritį.


Baudos


Taip pat nuspręsta harmonizuoti baudas už tarpvalstybinius pažeidimus, kai žala padaroma bent trijų šalių vartotojams. Jos galėtų sieki mažiausiai 4 proc. nuo apyvartos arba 2 mln. eurų, kai apyvarta neaiški.