Naujos sutelktinio finansavimo platformų taisyklės 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Naujos sutelktinio finansavimo platformų taisyklės paskatins tarpvalstybinį šio verslo finansavimą ir užtikrins investuotojų apsaugą.

©AdobeStock/Arpad Nagy-Bagoly  

Spalio 5 d. EP nariai patvirtinto pernai gruodį su Taryba sudarytą susitarimą dėl bendrų taisyklių, skirtų skatinti ES sutelktinio finansavimo platformas ir apsaugoti investuotojus.


Naujosios taisyklės padės sutelktinio finansavimo paslaugoms sklandžiai veikti vidaus rinkoje ir taip paskatinti tarpvalstybinį verslo finansavimą ES. Tai išplės potencialių investuotojų į startuolius, mažąsias ir vidutines įmones ratą, taip pat suteiks investuotojams didesnį projektų pasirinkimą ir geresnę apsaugą.


Naujosios taisyklės bus taikomos verslo projektams, pritraukiantiems iki 5 mln. eurų sutelktinio finansavimo per metus. Didesnės operacijos ir toliau bus reglamentuojamos Finansinių priemonių rinkų direktyva ir Prospekto reglamentu.

Kodėl reikalingos naujos taisyklės?


Esamos sutelktinio finansavimo taisyklės skirtingose ES šalyse yra ne vienodos. Priėmus naujas taisykles bus pašalintos kliūtys, trukdančios šioms platformoms veikti tarpvalstybiniu mastu, kadangi bus suderinti minimalūs reikalavimai, taikomi šių platformų veikimui šalies rinkoje ir kitose ES šalyse. Taip pat bus daugiau teisinio tikrumo, kadangi bus taikomos bendros investuotojų apsaugos taisyklės.

Kaip naujosios taisyklės apsaugos investuotojus?


Viena pagrindinių kolektyvinio finansavimo rizikų yra ta, kad investuotojai neturi pakankamai informacijos, o jų sprendimus dažnai įtakoja emocijos. Mažų įmonių bankrotai ar pavėluotas prekių pristatymas yra dažniausios problemos, kurių investuotojai negali numatyti.


Pagal naujas taisykles kiekviename sutelktinio finansavimo pasiūlyme atskirai arba platformos lygiu potencialiems investuotojams turės būti pateikiama aiški informacija apie nemokumo ir kitokią finansinę riziką, taip pat mokesčius ir projektų pasirinkimo kriterijus. Neprofesionaliems investuotojams turės būti pateikta išsamesnė informacija apie nuostolių riziką, o jei jų investicija viršija tūkstantį eurų arba 5 proc. jų turto vertės – tokie investuotojai turės būti apie tai įspėjami, taip pat jiems suteikiamas keturių dienų apsvarstymo laikotarpis.

Kas yra sutelktinio finansavimo platformos? 
  • alternatyvi smulkaus ir vidutinio verslo bei startuolių finansavimo forma, padedanti vystyti verslą ankstyvojoje veiklos stadijoje, kai tradicinės banko paskolos būna brangios arba sunkiai prieinamos; 
  • šiose platformose, įprastai internete, potencialūs investuotojai ar skolintojai gali nesunkiai atrasti finansavimo siekiančias įmones.