Stiprėjanti propaganda: „Šaltojo karo metu naudotų metodų tęsinys“

ES, jos narės ir piliečiai vis dažniau tampa Rusijos ir teroristinių organizacijų skleidžiamos dezinformacijos ir propagandos taikiniais.

Interviu su Anna Elżbieta Fotyga
Interviu su Anna Elżbieta Fotyga

Apie dezinformacijos žalą ir kovos su ja būdus kalbėjomės su EP pranešimo šia tema autore Anna Elżbieta Fotyga (Europos konservatoriai ir reformistai, Lenkija).

Kokį poveikį turi skleidžiama propaganda? Yra nemažai svarstymų apie tai, kas įvyko JAV, tačiau ar tai gali turėti įtakos rinkimų Europoje rezultatams?


Daug kas nutiko po Rusijos įvykdytos agresijos Ukrainoje ir Krymo aneksijos. Tai buvo įspėjimas.

Mūsų požiūriu, Vidurio ir Rytų Europoje Rusija pradėjo iškreipti informaciją ir stengėsi daryti įtaką žiniasklaidai daug anksčiau. Tai buvo Šaltojo karo priemonių ir metodų tęsinys.

Žinoma, tai turi įtakos ES valstybėms ir kitoms šalims. Rusijos propaganda taip pat siekia paveikti JAV gyventojus pasitelkdama įvairias priemones, tokias kaip „Russia Today“.

Kodėl „Islamo valstybei“ pavyko pasiekti jaunus musulmonus Europoje? Kaip Europa gali apsiginti?

Deja, tai ne tik jauni musulmonai. Pasitelkę įvairius būdus jie sugebėjo įtraukti skirtingo amžiaus ir skirtingų religijų atstovus, atversti juos į kitą tikėjimą ir radikalizuoti.

Sutikau daug valstybių narių valdžios atstovų, kuriems žinojimas, kad jų jaunimas gali atsisukti prieš savo tautą, yra didelė trauma. Tai tikrai išskirtinai sunkiai sprendžiama problema, tačiau esame pasirengę ir jaučiame paramą Europos lygmeniu.

Egzistuoja pažangios priemonės įvertinti padėtį. EP pranešime minimi būdai, kaip identifikuoti klaidingą informaciją, būtinybė aprašyti radikalizavimo atvejus ir modelius bei jų tragišką poveikį jaunoms šeimoms.

ES valstybės narės turi galimybę naudotis priemonėmis, kurios leidžia stebėti socialinius tinklus ir identifikuoti radikalizavimo atvejus. Tai reikalauja daug pastangų, tačiau atviras bendradarbiavimas ir dalijimasis informacija padėjo daugiau sužinoti apie tai.

Visgi susiduriame su finansavimo problema. Turime daugiau investuoti į kampanijas, skirtas kovai su radikalizmu.