INFOGRAFIKAS: Kas laukia po Europos Parlamento rinkimų? 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Išrinkti Europos Parlamento nariai iki birželio pabaigos jungsis į frakcijas, o liepą rinks EP vadovybę ir Europos Komisijos pirmininką.

Prieš prasidedant pirmajam naujojo Parlamento posėdžiui, kuris vyks liepos 2–4 dienomis, išrinkti europarlamentarai formuoja tarptautines politines frakcijas.

Apie frakcijos sukūrimą pareiškimu pranešama Parlamento pirmininkui nurodant jos pavadinimą, narius ir vadovybę, kuri išrenkama steigiamojo frakcijos suvažiavimo metu.

Frakcijai įkurti reikia ne mažiau kaip dvidešimt penkių EP narių, išrinktų ne mažiau kaip viename ketvirtadalyje valstybių narių (šiuo metu – septyniose). Jokiai frakcijai nepriklausantys nariai laikomi „neprisijungusiais“ (angl. „non-attached“, o pranc. „non-inscrits“). Šiuo metu kadenciją baigiančiame Parlamente yra aštuonios frakcijos.

Per pirmąjį posėdį bus renkamas EP pirmininkas ir vicepirmininkai, taip pat bus sprendžiama dėl komitetų skaičiaus, o per liepos 15–18 d. posėdį numatyta rinkti Europos Komisijos pirmininką. Vėliau susirinkę EP komitetai išsirinks savo pirmininkus ir vicepirmininkus.

EK pirmininko rinkimai

Atsižvelgdami į Europos Parlamento rinkimų rezultatus, ES šalių vadovai naujajam Parlamentui turi pasiūlyti kandidatą į EK pirmininkus, dėl kurio numatyta balsuoti per liepos mėn. antrąjį plenarinį posėdį. Tam, kad būtų išrinktas, jis arba ji turės užsitikrinti Europos Parlamentą sudarančių narių daugumą, t. y., jį arba ją turėtų paremti daugiausiai vietų Europos Parlamente laimėjusios politinės jėgos.

Išrinkus Europos Komisijos pirmininką bus pasiūlyti jos nariai - eurokomisarai, kuriuos, bendradarbiaudamos su naujuoju EK pirmininku, siūlys valstybės narės. Vėliau Europos Parlamente vyks paskirtųjų kandidatų į eurokomisarus klausymai, po kurių europarlamentarai balsuodami spręs, ar patvirtinti visą Europos Komisiją.

Naujosios Komisijos įgaliojimai prasidėtų lapkričio 1 dieną.

Europos Parlamento rinkimai ir Europos Komisijos formavimas