Svarbiausi Europos Parlamento pasiekimai 2014–2019 m. 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Prieš gegužės 26 d. vyksiančius rinkimus į Europos Parlamentą siūlome pažvelgti į pagrindinius 2014–2019 m. EP kadencijos pasiekimus.

Pigesni skambučiai


Nuo 2017 m. birželio ES gyventojai būdami kitoje ES šalyje gali skambinti, siųsti trumpąsias žinutes, naršyti internete savo šalies kainomis. Išimtinais atvejais vis dar gali būti leidžiama taikyti priemokas už tarptinklinio ryšio paslaugas. Tačiau net ir taikant priemokas vartotojams tarptinklinis ryšys yra žymiai pigesnis.


Savo ruožtu nuo 2019 m. gegužės 15 d. skambučio į kitą ES valstybę minutė negalės kainuoti daugiau kaip 19 euro centų (be PVM), o trumpoji žinutė – 6 euro centų (be PVM). Taigi tarptautinių skambučių kainos daugelyje ES valstybių gerokai sumažės.


Lengvesnis pirkimas internetu


2018 m. gruodį įsigaliojo Europos Parlamento patvirtintas draudimas internete nepagrįstai blokuoti pirkėjus iš kitų ES šalių dėl jų pilietybės ar gyvenamosios vietos. Dabar vartotojai turi daugiau galimybių užsisakyti prekių bei paslaugų kitose ES šalyse, o internetinės parduotuvės nebegali be pagrindo blokuoti klientų iš kitų ES šalių arba nukreipti jų į kitus puslapius.


Plastiko atliekų mažinimas


Šios kadencijos metu Parlamentas priėmė du svarbius teisės aktus, kuriais siekiama sumažinti taršą plastiku. 2015 m. ES valstybės buvo įpareigotos sumažinti lengvųjų plastikinių maišelių naudojimą, o kiek anksčiau šiais metais EP pritarė, kad nuo 2021 m. būtų uždrausti tokie vienkartiniai plastikiniai gaminiai kaip šiaudeliai ir ausų krapštukai.


Asmens duomenų apsauga


2018 m. gegužę įsigaliojo naujosios ES asmens duomenų apsaugos taisyklės, kurios sustiprino asmenų privatumo apsaugą. Asmens duomenys gali būti naudojami tik žmogui aiškiai sutikus, o jam pareikalavus turi būti ištrinti. Taisyklių nesilaikančioms įmonėms gali būti skiriamos didžiulės baudos. 2019 m. EP patvirtino autorių teisių internete direktyvą, kuri sustiprins kūrėjų ir leidėjų galimybes gauti teisingą atlygį už išplatintą jų turinį, o kartu apsaugos saviraiškos laisvę.


Dirbančiųjų teisės


2019 m. balandį EP pritarė profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros direktyvos pakeitimams, kuriais numatoma įteisinti bent du mėnesius neperleidžiamų vaiko priežiūros atostogų ir bent dešimties dienų tėvystės atostogas gimus vaikui. Jie taip pat pritarė darbuotojų teisių stiprinimui, įskaitant dirbantiesiems pagal netipines darbo sutartis, pavyzdžiui, tokiose platformose kaip „Uber“ ar „Deliveroo“.


Klimato kaita


2016 m. pritarė istoriniam Paryžiaus kovos su klimato kaita susitarimui. Europarlamentarai taip pat dirbo siekdami užtikrinti, kad iki 2030 m. ES viduje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekis sumažėtų ne mažiau kaip 40 proc., palyginti su 1990 m., bei skatino didinti atsinaujinančių išteklių naudojimą.

Daugiau galimybių studijuoti ir įgauti patirties


2019 m. EP pritarė „Erasmus+“ programos biudžetui ir prioritetams 2021-2027 m., tarp kurių – didesnis programos biudžetas ir daugiau galimybių mažiau jų turintiems asmenims.


Ekonomikos augimas


Per 2014–2019 m. kadenciją europarlamentarai pritarė prekybos susitarimams su Kanada, Singapūru ir Japonija.


Saugesnė Europa


Siekiant pažaboti terorizmą ir kitus sunkius nusikaltimus, 2016 m. EP pritarė taisyklėms, pagal kurias oro vežėjai turi iš anksto perduoti ES šalių institucijoms savo keleivių duomenis. 2017 m. jie pritarė naujoms ES kovos su terorizmu taisyklėms, kurios įpareigoja ES šalis taikyti baudžiamąją atsakomybę už parengiamąsias ir pagalbines veiklas, susijusias su terorizmu bei atnaujino ES ginklų įsigijimo ir laikymo taisykles.


Mažesnės energijos kainos


2017 m. Europos Parlamentas nustatė aiškesnį energijos vartojimo efektyvumo ženklinimą pritardamas siūlymui palaipsniui pakeisti esamą buities prietaisų ženklinimą aiškesne A–G skale.