2021 m. – Europos geležinkelių metai

2021 metai yra paskelbti Europos geležinkelių metais. Ką tai reiškia?

2021 metai paskelbti Europos geležinkelių metais

2020 m. gruodžio 15 d. Europos Parlamentas pritarė Komisijos pasiūlymui 2021-uosius metus paskelbti Europos geležinkelių metais. ES Taryba tam pritarė gruodžio 16 d.


Norėdama iki 2050 m. pasiekti neutralaus poveikio klimatui tikslus, ES turi smarkiai sumažinti transporto sektoriaus į aplinką išmetamą CO2 kiekį. Geležinkeliai yra viena iš ekologiškiausių ir labiausiai energiją taupančių transporto rūšių, tad investicijos į geležinkelius bei traukinių, kaip tvarios, saugios ir modernios transporto rūšies, populiarinimas yra vienas iš šių metų tikslų.


Tvarios kelionės traukiniais bus skatinamos visus metus — organizuojami specialūs renginiai, diskusijos ir teminė veikla.

Tvarus ir saugus mobilumas

Transporto sektoriuje yra išmetama 25 proc. ES išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio ir tai yra vienintelis vienintelis sektorius, kuriam nuo 1990 m. nepavyko sumažinti į aplinką išmetamo anglies dioksido kiekio.


Kita vertus geležinkelių sektoriuje išmetama tik 0,4 proc. CO2 ir tai yra gerokai mažiau nei keliaujant ar vežant prekes kelių ar oro transportu. Šiame sektoriuje išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis nuolat mažinamas nuo 1990 m.


Dėl nedidelio incidentų skaičiaus traukiniai taip pat yra saugiausia sausumos transporto rūšis. 2011–2015 m. žūčių skaičius vienam milijardui keleivio kilometrų sudarė 0,1, palyginti su autobusų avarijomis (0,23), automobilių avarijomis (2,7) ir motociklų avarijomis (38).


2018 m. Europos Parlamentas priėmė naujas priemones geležinkelių keleivių teisėms stiprinti.


Nors geležinkeliai jungia atokias vietoves bei užtikrina ne tik nacionalinį, bet ir tarpvalstybinį susisiekimą tarp Europos regionų, jais vis dar keliauja tik 7 proc. keleivių ir yra gabenama tik 11 proc. prekių. Pasenusi infrastruktūra, seni verslo modeliai ir didelės priežiūros išlaidos yra keletas kliūčių, kurias reikia įveikti kuriant vieningą Europos geležinkelių erdvę.


Šiuo metu 75 proc. sausuma vežamų krovinių ES transportuojama keliais. Siekiama, kad iki 2030 m. 30 proc., o iki 2050 m. daugiau kaip pusė krovinių būtų pervežama traukiniais ir laivais. Tačiau tam yra reikalingos didelės investicijos ir transeuropinio transporto tinklo (TEN-T) įgyvendinimas.

Geležinkelių transportas COVID-19 pandemijos metu


COVID-19 krizė parodė, kad ypatingomis aplinkybėmis traukiniai gali užtikrinti greitą būtinų prekių, tokių kaip maistas, vaistai ir kuras, gabenimą. Pats geležinkelių sektorius dėl krizės smarkiai nukentėjo dėl kelionių apribojimų ir keleivių sumažėjimo. Visgi sektoriui numatomas lemiamas vaidmuo siekiant tvaraus atsigavimo po pandemijos.

Kodėl 2021 m.?


2021-ieji yra labai svarbūs ES geležinkelių politikai, nes tai yra pirmieji ketvirtojo geležinkelių teisės aktų paketo įgyvendinimo metai. Šio teisės aktų paketo tikslas yra sukurti visiškai integruotą Europos geležinkelių erdvę, pašalinti likusias institucines, teisines ir technines kliūtis ir skatinti ekonomikos augimą.