Konferencija dėl Europos ateities: piliečių forumo pasiūlymai Florencijoje

Gruodžio 10–12 dieną Florencijoje vykusio piliečių forumo metu dalyviai teikė pasiūlymus, kaip užtikrinti pagarbą ES vertybėms bei sustiprinti demokratiją ir spręsti diskriminaciją.

Konferencija dėl Europos ateities: piliečiai parengė išvadas dėl teisinės valstybės, ES vertybių ir teisių

Maždaug 200 Europos piliečių gruodžio 10–12 dienomis susirinko Konferencijos dėl Europos ateities piliečių forume – tai buvo trečiasis ir paskutinis piliečių forumo, sprendžiančio ES demokratiją, vertybes ir teises, teisės viršenybę bei saugumą, susitikimas. Dėl COVID-19 situacijos piliečiai turėjo galimybę prie forume dalyvauti nuotoliniu būdu.

Rekomendacijos buvo teikiamos atsižvelgiant į penkias temas:

  • teisių užtikrinimas ir diskriminacijos sustabdymas;
  • demokratijos ir teisės viršenybės apsauga;
  • ES reforma;
  • Europos tapatybės kūrimas;
  • piliečių įsitraukimo stiprinimas.


Dalyviai balsavo dėl 42 rekomendacijų, paruoštų per susitikimus nuo rugsėjo mėnesio. Tam kad pasiūlymas būtų priimtas, dėl jo turėjo balsuoti bent 70 proc. dalyvių – tik trys pasiūlymai nebuvo priimti.

„Turėjome tris labai užimtas dienas, bet buvo labai įdomu. Daugelis žmonių turi įvairių nuomonių, bet vis tiek pavyko kartu rasti kažką tikrai puikaus“, – teigė Gabriele Elisabeth Schulze Hobeling iš Vokietijos.

Sužinokite daugiau apie Europos piliečių forumus ir jų tikslus.

Teisių užtikrinimas ir diskriminacijos sustabdymas

Siekiant spręsti diskriminaciją ES, diskusijų dalyviai pasiūlė darbo vietoje nustatyti kvotas pažeidžiamoms grupėms, pavyzdžiui, mažumoms, moterims, jaunimui ar vyresnio amžiaus žmonėms. Įmonės, atitinkančios šias kvotas, turėtų galimybę gauti subsidijas arba mokesčių lengvatas.

Rekomendacijose taip pat buvo numatytos sankcijos įmonėms, kurios pažeidžia duomenų apsaugos taisykles, bei minimalių žiniasklaidos nepriklausomybės standartų nuostatos.

Demokratijos ir teisės viršenybės apsauga

Europos vertybių apsauga buvo vienas iš forumo dalyvių prioritetų. Jie rekomendavo, kad sankcijos būtų taikomos už visus teisinės valstybės principų pažeidimus, o ne tik tuos, kurie daro poveikį ES biudžetui.

ES taip pat turėtų imtis veiksmų siekdama užtikrinti, kad žiniasklaida nepriklausytų politikams ir kad jie nedarytų įtakos žiniasklaidos pliuralizmui.

ES reforma

ES institucijų pavadinimų pakeitimas galėtų padėti lengviau suprasti kiekvienos iš jų vaidmenį, akcentavo piliečiai rekomendacijose. Dalyviai taip pat mano, kad su piliečiais turėtų būti konsultuojamasi itin svarbiais klausimais ES masto referendumų, kuriuos inicijuoja Europos Parlamentas, metu.

Be to, diskusijos dalyviai prašė ES investicijų į kokybiškas darbo vietas ir gyvenimo kokybę (švietimą, sveikatą, būstą, vyresnio amžiaus žmonių ir žmonių su negalia priežiūrą) ir siūlė, kad lėšos šioms investicijoms būtų skiriamos iš didelių korporacijų mokesčių.

Europos tapatybės kūrimas

Kova su populizmu ir dezinformacija, komunikacijos ES klausimais gerinimas žiniasklaidoje bei pamokų apie ES demokratiją ir vertybes siūlymas migrantams – tai yra kai kurios piliečių forumo idėjos, kuriomis siekiama sustiprinti Europos tapatybę.

„Noriu, kad žmonės dalytųsi bendromis vertybėmis ir noriu, kad Europos piliečiai matytų, jog mes visi esame vienodi. Turime bendrų tikslų ir bendrų iššūkių – turėtume susivienyti ir dirbti kartu“, – sakė Daniel van Lomwel iš Nyderlandų.

Piliečių įsitraukimo stiprinimas

Siekdami geriau įtraukti europiečius, diskusijos dalyviai siūlė steigti piliečių asamblėjas, ES labiau bendradarbiauti su nacionalinėmis ir regionų valdžios institucijomis ir kurti mokykloms skirtas piliečių įsitraukimo programas. Jie taip pat rekomendavo atnaujinti diskusiją dėl Konstitucijos Europai.

„Paprastai, kai žmonės jaučiasi įtraukti priimant tam tikrus sprendimus, jie supranta, kad viskas daroma būtent dėl jų. Tuomet jie aktyviau dalyvauja ir pasitiki pačia organizacija, nes jie tampa proceso dalimi“, – pabrėžė 32 metų Jarno Hilvenius iš Suomijos.

Sužinokite daugiau mūsų vaizdo įraše.

Ateities planai

Grupės atstovai pristatys ir aptars rekomendacijas kitame Konferencijos plenariniame posėdyje sausio 21–22 d. Plenariniame posėdyje dalyvaus ES institucijų, nacionalinių parlamentų, pilietinės visuomenės ir piliečių atstovai.

Galutiniai Konferencijos rezultatai bus pateikti ataskaitoje Parlamento, Tarybos ir Komisijos pirmininkams, kurie įsipareigojo laikytis rekomendacijų.

Likusios Europos piliečių grupės taip pat artimiausiu metu priims savo rekomendacijas šiose srityse:

  • 1 grupė – stipresnė ekonomika, socialinis teisingumas ir darbo vietos / jaunimas, sportas, kultūra ir švietimas / skaitmeninė transformacija;
  • 3 grupė – klimato kaita, aplinka / sveikata;
  • 4 grupė – ES pasaulyje / migracija.


Pasidalykite savo idėjomis dėl Europos ateities Konferencijos platformoje.

Papildoma informacija