Europos ateitis: piliečių pasiūlymai dėl klimato kaitos, aplinkos, sveikatos

Sausio 7–9 d. Varšuvoje vykusio piliečių forumo metu dalyviai pasiūlė idėjas, kaip pagerinti sveikatos priežiūrą, kovoti su klimato kaita ir apsaugoti aplinką.

Klimatas, aplinka, sveikata: piliečiai teikia rekomendacijas Varšuvoje

2022 m. sausio 7–9 dienomis Varšuvoje vyko Konferencijos dėl Europos ateities piliečių forumas. Ši grupė, skirta klimato kaitos, aplinkos ir sveikatos diskusijoms, susirinko trečiąjį ir paskutinį kartą. Dėl COVID-19 situacijos, dalis dalyvių prisijungė nuotoliniu būdu.


Forumo dalyviai aptarė savo rekomendacijas penkioms sritims:

  • geresnis gyvenimo būdas;
  • aplinkos ir sveikatos apsauga;
  • ekonomikos perorientavimas;
  • per didelės gamybos ir per didelio vartojimo perorientavimas;
  • rūpinimasis visais.

Dalyviai balsavo dėl 64 rekomendacijų – iš jų buvo patvirtinta 51 rekomendacija, o 13 nepasiekė reikiamo 70 proc. palaikymo.


Skaitykite visą patvirtintų šio piliečių forumo rekomendacijų sąrašą.


Piliečiai teigiamai įvertino galimybę rekomenduoti politikos veiksmus: „Tai yra laimėjimas visiems, praktiniu ir moraliniu aspektais“, – teigė Celestino, dalyvis iš Italijos.


„<...> Pilietis čia užima pagrindinį vaidmenį ir patiria politikas bei jų komplikacijas ir bando surasti sprendimus, kaip pagerinti dalykus. Žmonės jaučiasi įtraukti. Pilietis yra sistemos dalimi.“ – teigė jis.


Nina, dalyvė iš Vokietijos, teigė: „Manau, kad yra labai svarbu kalbėti šiomis temomis ir mes sugalvojome daug puikių pasiūlymų ir rekomendacijų. Aš tikiuosi, kad ES politikai klausysis mūsų nuomonių, klausysis piliečių balsų ir imsis veiksmų, kurie atitiks ES piliečių interesus.“


Sužinokite, kas yra Europos piliečių forumai ir kokie yra jų tikslai.

Geresnis gyvenimo būdas

Forumo dalyviai rekomendavo pateikti ES subsidijas ekologiškam ūkininkavimui ir paramą vertikaliam ūkininkavimui – pasėlių auginimui sluoksniais. ES taip pat turėtų nustatyti minimalius maisto kokybės mokyklų valgyklose standartus, o maisto gamyba turėtų tapti viešojo švietimo dalimi.


Dar viena rekomendacija yra ES direktyva dėl miestų plėtros, padarant juos žalesniais; dalyviai taip pat siekė paramos dviratininkams ir investicijų į naujus dviračių takus.


Aplinkos ir sveikatos apsauga

Forumo dalyviai ragino sukurti vieningą ženklinimo sistemą, paaiškinančią visą ES perkamų produktų ekologinį pėdsaką, taip pat etiketes, kuriose būtų nurodomas hormoninių medžiagų naudojimas maisto produktuose.


Jie taip pat siekia didesnių mokesčių nesveikam maistui, siekiant sumažinti jo vartojimą, bei bendros Europos sveiko maisto balų sistemos.


Forumo nariai rekomendavo drastiškai sumažinti cheminių pesticidų ir trąšų naudojimą. Siekdami apsaugoti biologinę įvairovę, jie nori išplėsti saugomas teritorijas, taip pat greitai ir masiškai atsodinti miškus. Diskusijos dalyviai taip pat nori laipsniško intensyvios gyvulininkystės nutraukimo.


Ekonomikos ir vartojimo perorientavimas

Forumo dalyviai rekomenduoja ES sudaryti sąlygas ilgiau naudoti gaminius, pratęsiant jų garantijas ir nustatant maksimalią atsarginių dalių kainą.


ES turėtų įgyvendinti griežtesnius aplinkosaugos standartus gamyboje, kurie turėtų būti taikomi ir importuojamoms prekėms, bei nustatyti priemones, kurios apribotų aplinkai kenkiančių gaminių reklamą.


Per didelės gamybos ir per didelio vartojimo perorientavimas

Piliečių forumo dalyviai nori, kad ES anglies dioksido filtrus padarytų privalomais, ypač anglies gamyklose. Jie nori kovoti su tarša skirdami baudas teršėjams ir mažindami importuojamų prekių, kurios neatitinka ES ekologinio pėdsako standartų, kiekį.


ES taip pat turėtų remti valstybes nares gerinant susisiekimą kaimo vietovėse, skatinant viešąjį transportą prieinamesnėmis kainomis, bei skatinti elektromobilių pirkimą ir investicijas į kitų netaršių technologijų plėtrą.


Rūpinimasis visais

Piliečių forumo nariai siūlo pakeisti ES sutartis, kurios suteiktų teisinį pagrindą aktyvesniems ES veiksmams sveikatos srityje. Sveikatos priežiūros paslaugos visoje ES turėtų būti vienodai kokybiškos ir sąžiningos kainų atžvilgiu – piliečiai siūlo, kad nauja Europos viešųjų pirkimų agentūra galėtų derėtis dėl geresnių vaistų kainų visose valstybėse narėse.


Moterų higienos produktai neturėtų būti laikomi prabangos prekėmis ir apmokestinami papildomai. Siekdamos gerinti sveikatos priežiūros supratimą, valstybės narės turėtų įtraukti psichikos sveikatą ir lytinį švietimą į savo mokyklų programas.


Kas vyks toliau?

Grupės atstovai pristatys ir aptars rekomendacijas kitame Konferencijos plenariniame posėdyje 2022 m. sausio 21–22 d. Strasbūre. Plenariniame posėdyje dalyvaus ES institucijų, nacionalinių parlamentų, pilietinės visuomenės ir piliečių atstovai.


Galutiniai Konferencijos rezultatai bus pateikti ataskaitoje Parlamento, Tarybos ir Komisijos pirmininkams, kurie įsipareigojo laikytis rekomendacijų.


Likusios Europos piliečių grupės taip pat artimiausiu metu priims savo rekomendacijas.


Pasidalykite savo idėjomis dėl Europos ateities Konferencijos platformoje.

Papildoma informacija