Dirbtinis intelektas: EP siekia apsaugoti vartotojų teises

Dirbtinis intelektas palengvina mūsų gyvenimus, tačiau kelia nemažai socialinių klausimų. EP ragina imtis geresnę vartotojų apsaugą užtikrinančių priemonių.

Kompiuteriai  ©Vchalup/Adobe Stock
©Vchalup/Adobe Stock

Algoritmai – tai taisyklių ir instrukcijų rinkinys, paprastai išreiškiamas kompiuterio kodu bei skirtas įvairioms problemos spręsti. Jie gali būti taikomi įvairiuose sektoriuose nuo sveikatos priežiūros iki darbo rinkos. Visgi, nors dirbtinis intelektas gali būti naudingas įvairioms sritims, tuo pačiu jis kelia ir naujų su darbo rinkos ateitimi susijusių uždavinių, taip pat teisinių, etinių ir socialinių klausimų.

Dirbtinis intelektas sprendimų priėmimo procese bei iššūkiai vartotojams

Dirbtinis intelektas yra vis labiau įtraukiamas į algoritminių sprendimų sistemas. Daugeliu atvejų jis turi didelę įtaką žmonių gyvenimui, kai, pavyzdžiui, yra nusprendžiama jų galimybė gauti kreditą, įsidarbintini, gauti gydymo paslaugas. Dirbtinio intelekto pagalba taip pat yra priimami teismo nuosprendžiai. Visa tai didina socialinę atskirtį. Nustatyta, kad kai kurie įdarbinimo algoritmai yra šališki prieš moteris.

Dirbtinio intelekto ir automatizuotų sprendimų priėmimo procesų plėtra kelia iššūkius vartotojų pasitikėjimui ir gerovei, tad, EP nuomone, susidurdamas su automatizuotomis sprendimų priėmimo sistemomis, asmuo turėtų būti tinkamai informuotas apie tai, kaip jis yra veikiamas.

Europos Parlamento pozicija

Vasario 12 d. priimtoje rezoliucijoje EP nariai ragino Komisiją pateikti pasiūlymus, kuriuose būtų atnaujintos ES saugos taisyklės ir atsakomybės, susijusios su dirbtinį intelektą naudojančiais produktais.

EP nariai taip pat ragina Komisiją paaiškinti, kaip ji ketina:

  • užtikrinti, kad vartotojai būtų apsaugoti nuo nesąžiningos ir (arba) diskriminacinės komercinės praktikos arba dirbtiniu intelektu grindžiamų profesinių paslaugų keliamos rizikos;
  • užtikrinti didesnį šių procesų skaidrumą;
  • užtikrinti, kad automatizuotame sprendimų priėmimo procese būtų naudojami tik aukštos kokybės ir nešališki duomenų rinkiniai.

„Turime siekti, kad būtų užtikrinta vartotojų apsauga ir pasitikėjimas, kad ES taisyklės dėl saugos ir atsakomybės už gaminius ir paslaugas būtų pritaikytos skaitmeniniam amžiuj“, – teigė EP Vidaus rinkos komiteto pirmininkė Petra De Sutter (Žalieji, Belgija).