J. Buzekas: veikdami atskirai nepajėgsime apsirūpinti tvaria ir patikima energija

Vienas svarbiausių ES politikos prioritetų – energetikos sąjungos sukūrimas. Jūsų dėmesiui – interviu su Energetikos komiteto vadovu Jerzy Buzeku.

EP Energetikos komiteto pirmininko ir buvusio EP pirmininko Jerzy Buzeko nuotrauka
EP Energetikos komiteto pirmininkas ir buvęs EP pirmininkas Jerzy Buzekas

Kas yra energetikos sąjunga ir kam jos reikia?

Aš žiūriu į ją kaip į politinį skėtį, po kuriuo susitelks visi susiję sektoriai ir veikėjai, ir kuris užtikrins integruotą požiūrį į energetinių iššūkių sprendimą. Ji taip pat gali tapti stipri paskata augti ūkiui, konkurencingumui ir užimtumui.

Veikdamos pavieniui ES valstybės narės nepajėgios išspręsti tokių iššūkių kaip apsirūpinimas tvaria, patikima ir konkurencingos energija. Siekdami juos įveikti kuriame integruotą energetikos politiką, tačiau iki jos visiško įgyvendinimo dar gana toli.

Politinė padėtis regionuose, iš kur tiekiam energija, nėra stabili. Kaip ši sąjunga padės užtikrinti energijos tiekimo saugumą?

Vieninga vidaus energijos rinka įgalins vienas kitam padėti ir užtikrinti nenutrūkstamą tiekimą į visus regionus.

Energetikos sąjungos tikslas – užtikrinti saugumą, atsparumą ir gebėjimą patiems spręsti dėl energijos srautų. Ji nėra nukreipta prieš kažką. Galbūt neseni įvykiai Rusijos pašonėje ir paskatino mus paspartinti jos kūrimą, tačiau santykių su Rusija ar kitomis šalimis keitimas nėra šios sąjungos tikslas.

Koks Parlamento vaidmuo kuriant energetikos sąjungą?

Visų pirma, Parlamentas atlieka pagrindinių politinių procesų Europos Sąjungoje priežiūrą, o ši iniciatyva kaip tik ir yra vienas iš tokių procesų. Be to, būtina nuolat informuoti 500 mln. ES piliečių, kuriems atstovauja europarlamentarai, bei visas suinteresuotas šalis apie šią svarbią politikos sritį. Todėl labai svarbu, jog praėjus vos kelioms valandoms nuo Energetikos sąjungos strategijos paskelbimo [2015 m. vasario 25 d.], EK vicepirmininkas Marošas Ševčovičius atvyksta pristatyti jos Europos Parlamente.

54%

ES suvartojamos energijos gaunama iš importuojamų išteklių.