COVID-19: 3 mlrd. eurų ES sveikatos priežiūros sektoriui

Balandžio 17 d. EP nariai patvirtino 3,08 mlrd. eurų paramos paketą ES sveikatos priežiūros sektoriui paremti.

ES šalių sveikatos sistemos remiamos ES ekstremalių situacijų lėšomis

Tai leis suteikti paramą ES šalių sveikatos priežiūros sistemoms kovoti su pandemija. Jos leis Europos Sąjungai įsigyti skubiai reikalingų medicinos priemonių, pavyzdžiui, apsauginių kaukių ir kvėpavimo prietaisų, gabenti medicinos įrangą ir pacientus pasienio regionuose, įdarbinti ar išsiųsti papildomus specialistus, taip pat padėti šalims statyti mobiliąsias lauko ligonines.

Kad būtų galima efektyviau naudoti išteklius ir, kai įmanoma, užtikrinti masto ekonomiją, Komisija tiesiogiai valstybių narių vardu vykdys pirkimus ir sutelks pagalbą ten, kur jos reikia.

Ilguoju laikotarpiu, ES galės remti valstybių narių koronaviruso testavimo pajėgumus, taip pat visus susijusius medicinos mokslinius tyrimus.

Iš visų 3,08 mlrd. eurų daugiausia bus skirta ES skubios paramos teikimo priemonei (2,7 mlrd. eurų) ir „rescEU“ mechanizmui (380 mln. eurų).

Papildomai prisidėti galės valstybės narės, taip pat pavieniai asmenys, fondai ir net sutelktinio finansavimo teikėjai.

Kas yra ES Europos Sąjungos skubios paramos priemonė?


2016 m. sukurtą Skubios paramos priemonę galima aktyvuoti reaguojant į krizes ar nelaimes, kai kyla rimtų humanitarinių pasekmių. Tačiau ja pasinaudoti galima tik tada, kai nelaimės mastas ir poveikis yra išskirtinis ir kai priemonių, kuriomis gali naudotis valstybės narės ir ES, nepakanka.

Pirmą kartą ji buvo aktyvuota siekiant suvaldyti pabėgėlių srautus į Graikiją. Šiuo metu EK siūlo ją suaktyvinti dvejiems metams koronavirusui suvaldyti.

Ją įgyvendins speciali, Europos Komisijos sudaryta, darbo grupė, kuri bendradarbiaus su valstybių narių nacionalinėmis valdžios institucijomis, tarptautinėmis organizacijomis ir nevyriausybiniu sektoriumi.

Kas yra „rescEU“?


Jeigu kuriai nors šaliai pritrūksta pajėgumų reaguoti į nelaimę, ji gali paprašyti kitų šalių pagalbos per ES civilinės saugos mechanizmą. Tačiau pastaraisiais metais dėl ekstremalių oro sąlygų ir kitų reiškinių valstybės nebepajėgdavo padėti viena kitai, ypač tada, kai panaši nelaimė tuo pačiu metu įvyksta keliose valstybėse. Todėl 2019 m. ši sistema buvo sustiprinta rezervu „RescEU“.

Paprastai „RescEU“ išteklių rezervą sudaro miško gaisrų gesinimo lėktuvai, didelio pajėgumo siurbliai, tačiau prasidėjus COVID-19 pandemijai jis buvo papildytas medicinos įranga, tokia kaip ventiliatoriai ir apsauginės kaukės.

„RescEU“ medicinos priemonių atsargų kaupimo mechanizmu rūpinsis viena ar kelios ES šalys, kurios bus atsakingos už įrangos įsigijimą.


 ©Benoit Tessier/Reuters/Adobe Stock
©Benoit Tessier/Reuters/Adobe Stock