Prekybos susitarimai, dėl kurių ES susiderėjo arba derasi 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

ES prekybos susitarimai: galiojantys (žalia spalva) ir laukiantys patvirtinimo (oranžinė spalva)  

2018 m. gruodžio 12 dieną Europos Parlamentas pritarė prekybos susitarimui su Japonija, o 2019 m. vasario 13 d. patvirtino ES ir Singapūro laisvosios prekybos susitarimą.

Prekybos susitarimų sudarymas yra vienas esminių ES prekybos politikos elementų. Žemiau skaitykite apie tai, kokius susitarimus ES suderėjusi, kokie jau galioja ir dėl kokių deramasi.

Sutarčių įvairovė

ES yra sudariusi nemažai tarptautinių prekybos susitarimų su atskiromis šalimis ar jų grupėmis. Jais siekiama sumažinti arba panaikinti muitų tarifų ir kitus prekybos apribojimus, pvz., netarifinius barjerus produktų saugos ar visuomenės sveikatos srityse. Susitarimais taip pat gali būti steigiamos muitų sąjungos, kaip antai su Andora, San Marinu ir Turkija.

Jie taip pat gali aprėpti nuostatas dėl investicijų apsaugos bei investuotojų ir valstybės ginčų sprendimo.

Pasitelkę žemėlapį viršuje sužinokite, kurie ES prekybos susitarimai jau taikomi (žalia spalva), o kurie dar tik laukia savo eilės būti patvirtintiems (oranžinė spalva).

Tarp galiojančių susitarimų (įskaitant laikiną taikymą) – ES ir Ukrainos laisvosios prekybos sutartis, ES sutartys su Pietų Korėja, Ekvadoru, Kolumbija, Peru, Čile, Alžyru, Egiptu, Maroku, Pietų Afrikos valstybėmis.

2017 m. rugsėjo 21 dieną laikinai įsigaliojo Kanados ir ES išsamus ekonomikos ir prekybos susitarimas (angl. CETA). Tam, kad jis įsigaliotų, buvo būtinas Europos Parlamento pritarimas, pareikštas tų pačių metų vasario 15 dieną.

Savo ruožtu patvirtinimo laukia ES susitarimai su Rytų Afrikos bendrijos valstybėmis partnerėmis, Vietnamu ir Vakarų Afrikos valstybėmis.

Susitarimai, dėl kurių deramasi

2013 m. liepą pradėtos ES ir JAV derybos dėl prieštaringai vertinamo Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (angl. TTIP) susitarimo laikinai pristabdytos, kol naujoji JAV administracija apsispręs dėl pozicijos prekybos klausimais. Iki šiol daugiausia diskusijų visuomenėje sulaukė klausimai dėl produktų saugos standartų bei dėl valstybių ir investuotojų ginčų sprendimo mechanizmo.

Violetine spalva pažymėtos šalys, su kuriomis šiuo metu ES derasi dėl laisvos prekybos susitarimų.  

ES taip pat derasi dėl laisvos prekybos susitarimų su Azijos šalimis:

  • Malaizija (abi pusės vertina, ar yra pakankamai bendro pagrindo atnaujinti derybas);
  • Indonezija (trečiasis derybų raundas įvyko 2017 m. rugsėjį);
  • Tailandas (ES pasirengusi atnaujinti derybas);
  • Filipinai (kito derybų raundo data kol kas neaiški);
  • Mianmaras/Birma (kito derybų raundo data kol kas neaiški);
  • Indija (abi pusės vertina diskusijų rezultatus).

2018 m. gruodžio 12 d. plenarinėje sesijoje Strasbūre europarlamentarai pritarė prekybos susitarimui su Japonija, o 2019 m. vasario 13 d. patvirtino ES ir Singapūro laisvosios prekybos bei investicijų apsaugos susitarimus. Šis laisvosios prekybos susitarimas leis vėliausiai per penkerius metus panaikinti beveik visus muitus abiejų šalių prekėms.

2019 m. kovą rengiamasi pasirašyti  prekybos susitarimą su Vietnamu.

Savo ruožtu 2018 m. birželį ES pradėjo laisvos prekybos derybas su Australija ir Naująja Zelandija.

Derybos tęsiamos ir su Pietų Amerikos šalių bendrosios rinkos (isp. Mercado Común del Sur – MERCOSUR) narėmis – Argentina, Brazilija, Paragvajumi ir Urguvajumi. Vėliausias derybų raundas tarp šalių atstovų įvyko 2018 m. rugsėjo 10–14 d.

Be to, ES derasi su Meksika dėl esamo susitarimo atnaujinimo. Jo tekstą tikimasi suderinti iki 2018 m. pabaigos.

Taip pat deramasi dėl ES ir Čilės asociacijos susitarimo prekybinės dalies atnaujinimo. Vėliausias derybų raundas įvyko 2018 m. gegužę, o kito raundo data kol kas nežinoma.

Tuo tarpu 2013 m. lapkritį pradėtos derybos su Kinija dėl dvišalio investicijų susitarimo, kuriuo siekiama panaikinti investavimo Kinijoje apribojimus ir taip atverti naujų verslo galimybių. Vėliausias derybų raundas įvyko 2018 m. spalio 29–30 d.

TiSA

ES taip pat derasi su daugiau nei 20 Pasaulio prekybos organizacijos narių dėl daugiašalio Prekybos paslaugomis susitarimo (angl. TiSA). Juo siekiama pašalinti kliūtis paslaugų teikėjams, norintiems teikti paslaugas kitose šalyse. 2016 m. šios derybos laikinai sustabdytos.

Prekybos susitarimų sudarymui reikalingas EP pritarimas

2009 m. įsigaliojusi Lisabonos sutartis ne tik sustiprino Europos Parlamento vaidmenį ES teisėkūros procese, bet ir užtikrino aktyvesnį EP vaidmenį derybose dėl tarptautinių prekybos susitarimų ir jų ratifikavimo procese – norint sudaryti prekybos susitarimus reikalingas Europos Parlamento pritarimas.

Pavyzdžiui, 2012 metais europarlamentarai atmetė Prekybos susitarimą dėl kovos su klastojimu (ACTA). Tai buvo pirmas kartas, kai EP pasinaudojo Lisabonos sutartyje numatyta teise nepritarti tarptautiniam prekybos susitarimui.

Šis straipsnis paskutinį kartą atnaujintas 2019 m. kovą.