Prekybiniai ginčai: ES atsakomųjų priemonių arsenalas 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Eksportui paruošti aliuminio luitai © AP Images / ES–EP  

Saugodamasi nuo nesąžiningos prekybos praktikos ES gali imtis atsakomųjų veiksmų – nuo kreipimosi į Pasaulio prekybos organizaciją iki gynybinių importo muitų.

ES vykdo aktyvią prekybos politiką siekdama išnaudoti globalizaciją savo naudai, o jos ūkio augimas nemaža dalimi priklauso nuo tarptautinės prekybos, tačiau kartais šalys ima ją riboti įvesdamos nepagrįstus importo mokesčius arba prekiauja nesąžiningai, pavyzdžiui, parduoda prekes už mažesnę nei rinkos kainą (dempingas). Sužinokite, kokių veiksmų gali imtis ES siekdama apsisaugoti nuo tokios praktikos.

Pasaulio prekybos organizacijos vaidmuo

Europos Sąjunga ir jos narės yra tarp 164 narių, priklausančių Pasaulio prekybos organizacijai, kuri dirba tam, kad užtikrintų taisyklėmis pagrįstą tarptautinę prekybos sistemą.

PPO Ginčų sprendimų institucija turi įgaliojimus spręsti prekybos ginčus ir užtikrinti savo sprendimų vykdymą, o PPO nariams suteikiama galimybė pateikti skundus dėl kaltinimų prekybos taisyklių pažeidimais ir reikalauti atlyginti žalą. Ši sistema sumažino būtinybę taikyti vienašales gynybinio pobūdžio priemones.

Nuo pat PPO įsteigimo 1995 metais ES buvo viena iš dažniausiai PPO ginčų sprendimo sistema besinaudojančių narių. Sąjunga dalyvavo 181 ginčų sprendimo byloje – 97 kartų kaip skundo pateikėja ir 84 kartus kaip atsakovė.

Apsauga nuo dempingo

Kartais užsienio bendrovės siekdamos patekti į ES rinką parduoda prekes neįprastai žemomis kainomis – žemesnėmis nei namų rinkoje, o tai kenkia Europos gamintojams.

Dažnai kainų dempingas galimas dėl nepakankamos konkurencijos eksportuojančios šalies rinkoje, pernelyg aktyvaus vyriausybės vaidmens gamybos procese ar netgi dėl tarptautinių darbo ir aplinkosaugos standartų nepaisymo.

Siekdama apsisaugoti nuo importo dempingo kaina ES gali įvesti papildomus – antidempingo – muitus. 2017 m. lapkričio 15 dieną europarlamentarai pritarė šių muitų nustatymo tvarkos pakeitimams, kuriais siekiama geriau atspindėti tarptautinės prekybos realijas, o 2018 m. gegužę EP nariai patvirtino papildomas priemones, kurios leis taikyti didesnius tarifus dempinguojamoms ar subsidijuojamoms prekėms iš trečiųjų šalių.

Saulės baterijų iš Kinijos atvejis

2013 metais ES įvedė antidempingo muitus saulės baterijoms iš Kinijos, nes kilo įtarimų, kad jos importuojamos už mažesnę nei rinkos kainą. Savo ruožtu Kinija pagrasino įvesianti didesnius muitus iš ES importuojamam vynui. Visgi prekybos karo išvengta pasiekus susitarimą dėl minimalių saulės baterijų pardavimo ES šalyse kainų.

Nuo plieno iki alyvuogių

2018 m. kovo 1 d. JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad iš ES į Jungtines Valstijas eksportuojamam plienui ir aliuminiui bus nustatyti papildomi importo muitai: 25 proc. plienui ir 10 proc. aliuminiui.

EP Tarptautinės prekybos komiteto narių nuomone, ši numatoma priemonė yra „nepriimtina ir nesuderinama su PPO taisyklėmis“. Jie išreiškė paramą Europos Komisijai imantis atsakomųjų priemonių, kad būtų apginti ES piliečių interesai. Kovo 14 dieną europarlamentarai aptarė šį klausimą plenariniame posėdyje Strasbūre.

EP nariai taip pat išreiškė susirūpinimą dėl šių metų sausį JAV įvesto daugiau nei 17 proc. dydžio kompensacinio muito Ispanijos alyvuogėms.

Ankstesni ginčai

2012 metais pagaliau išspręstas daugiau nei dešimtmetį trukęs „bananų ginčas“ tarp ES ir Pietų Amerikos eksportuotojų. Pastarieji ilgai protestavo prieš didelius ES muitus, kuriais siekta apsaugoti bananų augintojus buvusiose ES šalių kolonijose Afrikoje ir Karibuose. ES galiausiai sutiko taikyti mažesnius tarifus Pietų Amerikos gamintojams.

Reaguodamos į ES draudimą importuoti hormonais apdorotą jautieną, JAV ir Kanada 1999 metais pradėjo taikyti prekybines sankcijas ES produkcijai: sūriui, garstyčioms, šokoladui. Tačiau 2012 metais pavyko susitarti, kad mainais į didesnes aukštos kokybės hormonais neapdorotos jautienos importo kvotas JAV ir Kanada panaikins sankcijas ES produkcijai.