ES ir Japonijos santykiai kyla į naują lygį 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Europarlamentarai gruodžio 12 d. pritarė ES ir Japonijos prekybos susitarimui ir strateginei partnerystei.

Naujoji ES ir Japonijos prekybos sutartis atvers daugiau eksporto ir verslo plėtros galimybių abiejų šalių įmonėms. © AP images / ES–EP  

Pasiūlytas prekybos susitarimas palengvins Europos bendrovių pastangas eksportuoti savo prekes ir paslaugas į Japoniją. Tuo tarpu strateginė partnerystė paskatins bendradarbiavimą sprendžiant bendrus iššūkius saugumo ir aplinkosaugos srityse.

Europarlamentarai gruodžio 12 dieną plenarinėje sesijoje Strasbūre pritarė ES ir Japonijos prekybos susitarimui bei politiniam strateginės partnerystės susitarimui. Europos Parlamento pritarimas buvo būtinas, kad jie įsigaliotų.

Prekyba

Naujasis prekybos susitarimas leis sutaupyti milijonus eurų muitų, supaprastins muitinės procedūras, pašalins tarptautinės prekybos kliūtis ir atvers daugiau eksporto ir verslo plėtros galimybių abiejų šalių įmonėms.

Įsigaliojus susitarimui, bus panaikinta daugiau nei 90 proc. muitų tarifų, taikomų ES eksportui į Japoniją, o likusieji sumažinti. Tai leis ES eksportuotojams kasmet sutaupyti apie 1 mlrd. eurų muitų.

Susitarimas palankus Europos žemės ūkio sektoriui: jis galės pasiekti didžiulę Japonijos rinką ir drauge apsaugoti per 200 išskirtinių maisto produktų, įskaitant šampaną ir Parmos kumpį.

Japonija taip pat sutiko visiškai suderinti savo automobilių standartus su tais pačiais tarptautiniais standartais, kuriuos taiko ES. Taip ES automobilių gamintojams bus lengviau parduoti transporto priemones Japonijoje.

ES įmonės kasmet į Japoniją eksportuoja prekių už daugiau kaip 58 mlrd. ir paslaugų už 28 mlrd. eurų.

2017 m. Lietuvos eksportas į Japoniją sudarė beveik 119 mln. eurų, o importas – 39 mln. eurų.

EP pranešimą šia tema parengęs Pedro Silva Pereira (Socialistai ir demokratai, Portugalija) teigė, kad susitarimas sudaromas svarbiu metu: „ES ir Japonijos partnerystės susitarimas laiku siunčia žinią apie paramą atvirai, sąžiningai, vertybėmis ir taisyklėmis pagrįstai prekybai tuo metu, kai Donaldo Trumpo vadovaujamų JAV prekybos politika yra protekcionistinė ir nepastovi“.

„Šis susitarimas paskatins ne tik glaudesnius dvišalius prekybos ryšius, bet ir konkretų bendradarbiavimą tvarios plėtros srityje, įskaitant kovą su klimato kaita. Jis taip pat gali pagerinti koordinavimą drauge sprendžiant tarptautinius klausimus ir padės nustatyti pasaulinės ekonomikos taisykles, atitinkančias mūsų standartus ir bendras vertybes – pagarbą žmogaus teisėms, demokratijai ir teisės viršenybei“, – pridūrė jis.

Strateginė partnerystė

Kartu su prekybos susitarimu taip pat pasirašytas ES ir Japonijos strateginės partnerystės susitarimas, apimantis bendradarbiavimą daugeliu klausimų. EP pranešimą dėl jo parengęs Alojz Peterle (Europos liaudies partija, Slovėnija) kalbėjo: „Jis pagilins bendradarbiavimą su Japonija svarbiose srityse, tokiose kaip klimato kaita, sveikatos moksliniai tyrimai ir kibernetinis saugumas. Ši partnerystė – tai atsakas dabartiniams pasaulio iššūkiams, kurie peržengia sienas. Ji taip pat patvirtina mūsų įsipareigojimus taisyklėmis grindžiamai pasaulio tvarkai.“

Modelis kitoms šalims

EP pranešėjai pabrėžė, kad šie susitarimai gali pasitarnauti kaip modeliai bendradarbiaujant su kitomis šalimis.

„Tai pirmasis ES prekybos susitarimas, kuriuo įsipareigojama įgyvendinti Paryžiaus klimato susitarimą. Jis taip pat paliečia bendrovių valdymo bei mažų ir vidutinių įmonių aspektus. Be to, jis remia aukštus ES standartus aplinkosaugos, vartotojų apsaugos, maisto saugos ir darbuotojų teisių srityse, gina viešąsias paslaugas ir teisę reguliuoti“, – kalbėjo S. Pereira.

„Abu susitarimai įmanomi, nes ES ir Japonija yra bendramintės partnerės, kurias sieja bendros vertybės, tokios kaip demokratija, ir bendras požiūris į pasaulinę prekybą ir bendradarbiavimą <...>. Aukšti standartai ir pasirengimas spręsti dabartinius pasaulio iššūkius turėtų būti būsimų bendradarbiavimo susitarimų kertinis akmuo“, – pridūrė europarlamentaras.