Dalytis šiuo puslapiu: 

Europos Komisijos pirmininkas Jean-Claude Juncker pristato europarlamentarams ilgalaikio ES biudžeto projektą  

Trečiadienį EP nariai pasveikino Europos Komisijos planus įvesti naujus pajamų šaltinius ilgalaikiam ES biudžetui, tačiau kritikavo pasiūlymą sumažinti paramą žemės ūkiui ir sanglaudai.

„Europos Komisijos pristatyme pabrėžta politinio biudžeto, Europos pridėtinės vertės ir ES biudžeto pajamų reformos svarba, - kalbėjo Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani po ES biudžeto 2021-27 m. projekto pristatymo. - Sveikintina, kad siūloma skirti daugiau lėšų studentų mainų programai Erasmus+, moksliniams tyrimams, smulkiam ir vidutiniam verslui ir kovai su klimato kaita. Norėtume didesnio biudžeto, kuris siektų 1,3 proc. ES BNP [Komisija pasiūlė 1,1 proc. ES BNP dydžio biudžetą]. Ginsime savo poziciją nemažinti paramos žemės ūkiui ir regioninei politikai.“

 

Dauguma europarlamentarų akcentavo, kad Europos Komisijos pasiūlymas juda tinkama linkme, nors ir nėra toks ambicingas kaip tikėjosi Europos Parlamentas. Jie sveikino padidintą paramą moksliniams tyrimams, išorės sienų apsaugai, migracijai, jaunimui, gynybai ir saugumui. Visgi EP narių pozicijos dėl ES paramos susiejimo su pagarba teisės viršenybei išsiskyrė: vieniems tai buvo savaime suprantamu principu, o kitiems - ES spaudimu nacionalinėms vyriausybėms.

 

Dalis EP narių palankiai įvertino siūlymą reformuoti ES biudžeto pajamų sistemą ir įvesti naujus šaltinius, kurie, pavyzdžiui, remtųsi pelno mokesčiu, apyvartinių taršos leidimų pardavimo pajamomis ar plastiko mokesčiu.

 

Savo ruožtu europarlamentarai kritikavo siūlymą mažinti paramą žemės ūkiui ir sanglaudos politikai. Tai turi būti suderinta su paramos gavėjais, o Europos regionai ir ūkininkai neturi būti paaukoti, kalbėjo EP nariai.

 

Diskusijų ištraukas galite peržiūrėti čia.

 

Pirminė Europos Parlamento pozicija dėl 2021-27 m. ES ilgalaikio biudžeto patvirtinta dvejose rezoliucijose: dėl daugiametės finansinės programos ir dėl ES nuosavų išteklių sistemos reformos. Atsižvelgdami į šiandien pristatytą naujo biudžeto projektą EP balsuos dėl naujos rezoliucijos kitoje plenarinėje sesijoje.

 

Naują ilgalaikį ES biudžetą tvirtins ES valstybės, o jo įsigaliojimui bus būtinas Europos Parlamento pritarimas. Europarlamentarai siekia, kad naujasis biudžetas būtų suderintas iki 2019 m. EP rinkimų.