EP siekia apsaugoti paramos gavėjus, jei vėluotų daugiametis biudžetas 

Pranešimas spaudai 
Plenarinė sesija 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Dešimtys tūkstančių „Erasmus +“ mainų neįvyks, jei iki 2021 m. sausio 1 d. nebus nenumatytų atvejų plano. ©Liubov Levytska/AdobeStock  

ES programų finansavimas turi tęstis, nors šiemet ir nebūtų patvirtintas daugiametis ES biudžetas, įsitikinę EP nariai. Jie ragina iki birželio 15 d. parengti atsarginių priemonių planą.

Sveikatos krizė verčia spręsti šį klausimą skubiai, nes vėlavimo rizika dar labiau išaugo, trečiadienį priimtoje rezoliucijoje pažymi Europos Parlamentas (EP). Nors vėlavimo atveju šių metų biudžeto eilučių viršutinės ribos būtų automatiškai pratęstos kitiems metams, daugelis ES programų, tokių kaip „Erasmus+“, sanglaudos ar mokslinių tyrimų, baigia galioti šiemet. Europarlamentarai siekia, kad ES biudžeto lėšų gavėjai – piliečiai, regionai, miestai, žemdirbiai, universitetai ar įmonės – nenukentėtų dėl jų nutraukimo ar netinkamo pratęsimo.


Biudžeto programos turėtų būti laikinai nukreiptos ekonominėms ir socialinėms COVID-19 protrūkio pasekmėms mažinti ir ekonomikai gaivinti, teigia europarlamentarai. Jie pabrėžia, kad atsarginių priemonių planas suteiktų geresnį pagrindą ES atsakui į krizę nei per vėlai pateiktas ar netinkamas daugiametis ES biudžetas. Balandį Parlamentas paragino numatyti didelės apimties ekonomikos atkūrimo paketą, kuris būtų finansuojamas padidintomis daugiamečio ES biudžeto lėšomis.


„Esama padėtis reikalauja netradicinių sprendimų. Nerimaujame, kad dėl dabartinio rimto vėlavimo 2021–2027 m. daugiametis ES biudžetas nebus priimtas laiku. Krizės ir nestabilumo metu ES paramos gavėjai privalo turėti aiškų kitų metų vaizdą“, – pažymėjo vienas iš EP pranešėjų Jan Olbrycht (Europos liaudies partija, Lenkija). „Piliečiai, verslo atstovai ir pilietinė visuomenė nesuprastų, kodėl 2021 m. sausio 1 d. neturime ES biudžeto. Negalime prisiimti jokios papildomos rizikos, todėl dar kartą raginame Europos Komisiją pateikti atsarginių priemonių planą“, – pridūrė kita EP pranešėja Margarida Marques (Socialistai ir demokratai, Portugalija).


Dabartinis daugiametis ES biudžetas baigia galioti šių metų gruodžio 31 d. Europos Komisija paskelbė pirmąjį naujojo biudžeto projektą 2018 m. gegužę, tačiau atsižvelgdama į koronaviruso krizę ketina jį persvarstyti ir dar šį mėnesį pateikti atnaujintą pasiūlymą. EP priėmė savo poziciją dėl daugiamečio biudžeto 2018 m. lapkritį ir pakartojo ją pernai spalį. ES Taryba kol kas nesutarė dėl bendros pozicijos.


Už rezoliuciją su rekomendacijomis balsavo 616 EP narių, prieš buvo 29, o susilaikė 46. Europos Komisija turės pateikti atsarginių priemonių planą arba paaiškinti Parlamentui, kodėl ji to padaryti negali. Kai pernai liepą europarlamentarai patvirtino Ursulą von der Leyen Europos Komisijos pirmininke, ji pasižadėjo atsakyti į EP teisėkūros iniciatyvos pranešimus gerbdama proporcingumo, subsidiarumo ir geresnės teisėkūros principus.