ES biudžetas ir atkūrimo planas: susitarimas Taryboje – ne galutinis 

Pranešimas spaudai 
Plenarinė sesija 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Europos Komisijos pasiūlymai dėl ilgalaikio biudžeto ir atkūrimo plano yra minimaliai priimtini Europos Parlamentui. © EP / DLL-JBR-LDI  

Po birželio 19 d. ir liepos 17 d. Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimų europarlamentarai išreiškė nuomones dėl būsimo ES finansavimo ir ekonomikos atkūrimo.

Diskusijose su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles Michel ir eurokomisaru Maroš Šefčovič dauguma europarlamentarų pakartojo, kad Europos Komisijos (EK) pasiūlymai dėl ekonomikos atkūrimo paketo ir atnaujinto daugiamečio ES biudžeto yra būtiniausias minimumas, priimtinas Europos Parlamentui (EP).


EP nariai taip pat pareikalavo tinkamo skolų grąžinimo plano, įskaitant kelis naujus „ES nuosavus išteklius“ – pajamų šaltinius, pavyzdžiui, skaitmeninį mokestį arba išmetamųjų teršalų prekybos sistema grindžiamą mokestį, kad nereikėtų grąžinti skolos piliečių sąskaita.

Dalis politikų pabrėžė, kad ekonomikos atkūrimas neturėtų sąlygoti naujų taupymo priemonių, taip pat turi būti laikomasi teisinės valstybės principų, o investicijos turi didinti ES atsparumą – pavyzdžiui, stiprinant skaitmeninę darbotvarkę.

Kai kurie europarlamentarai teigė, kad visas paketas sudaro „vos 1,5 proc.“ ES BNP, o kiti baiminosi, kad ES prisiims pernelyg daug skolų, nes paketas yra per didelis.

Keletas politikų ragino žvelgti į ilgalaikę perspektyvą, jei šalys vėl turėtų taikyti izoliaciją. Jie pabrėžė, kad susitarimas Taryboje dar nėra galutinis rezultatas, nes Europos Parlamentas yra pasirengęs derėtis. Prieš įsigaliojant 2021–2027 m. ilgalaikiam biudžetui (DFP), Parlamentas turės tarti paskutinį žodį (absoliučia balsų dauguma).

Kaip numatyta ES sutarties 324 straipsnyje, EP pirmininkas David Sassoli, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, einanti Tarybai pirmininkaujančios valstybės vadovės pareigas, bei EVT pirmininkas Charles Michel liepos 8 d. susitiko su EK pirmininke Ursula von der Leyen, kad aptartų padarytą pažangą ir parengtų būsimas politines derybas.

Birželio 19 d. ES valstybių ir vyriausybių vadovai per vaizdo konferenciją aptarė Atkūrimo fondo planus reaguojant į COVID-19 krizę ir naują ES ilgalaikį biudžetą, kurį Europos Komisija (EK) pristatė gegužės 27 d. Europos Parlamente (EP). Jiems nepavyko susitarti dėl bendros pozicijos.

ES vadovai dar kartą susitiks gyvai Briuselyje liepos 17 d. ir pabandys susitarti remdamiesi konkrečiais pasiūlymais, kuriuos, tikimasi, EVT pirmininkas Charles Michel pateiks prieš aukščiausiojo lygio susitikimą.


Spustelėkite kalbėtojų vardus, kad pamatytumėte jų kalbas:


Charles MICHEL, Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas

Maroš ŠEFČOVIČ, eurokomisaras

Siegfried MUREŞAN (Europos liaudies partija, Rumunija)

Iratxe GARCÍA PÉREZ (Socialistai ir demokratai, Ispanija)

Valérie HAYER (Atnaujinkime Europą, Prancūzija)

Gilles LEBRETON (Tapatybė ir demokratija, Prancūzija)

Philippe LAMBERTS (Žalieji, Belgija)

Johan VAN OVERTVELDT (Europos konservatoriai ir reformuotojai, Belgija)

Manon AUBRY (Europos vieningieji kairieji, Prancūzija)