Nykstančios augalų ir gyvūnų rūšys Europoje: faktai ir skaičiai 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Beveik vienam milijonui augalų ir gyvūnų rūšių pasaulyje gresia išnykimas. Daugiau apie juos – mūsų infografike.

Augalų ir gyvūnų įvairovė mūsų planetoje pastaraisiais metais sumažėjo nerimą keliančiu greičiu. Tai daugiausia lėmė žmogaus veikla, tokia kaip žemės naudojimas, tarša ir klimato pokyčiai.


Siekiant išsaugoti nykstančias rūšis, 2021 m. birželio 9 d. priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai siūlo sudaryti tarptautinį susitarimą dėl biologinės įvairovės bei priimti atitinkamą ES teisės aktą.

Po EP balsavimo dėl 2030 m. biologinės įvairovės strategijos, sužinokite daugiau apie nykstančias rūšis ir biologinės įvairovės nykimą Europoje.

Savo ruožtu gegužės mėnesį Europos Komisija pristatė ES biologinės įvairovės strategiją iki 2030 m. skirtą kovoti su pagrindiniais biologinės įvairovės nykimo veiksniais ją saugant ir atkuriant, skatinant įvairių aplinkos, ekonomikos ir socialinių sričių pokyčius.

Nykstančios augalų ir gyvūnų rūšys Europoje

Iš 1677 augalų ir gyvūnų rūšių Europoje, kurioms gresia išnykimas, labiausiai nykstančios yra sraigės, moliuskai ir žuvys.

1 677  ; Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos duomeninis, 1 677 iš 15 060 įvertintų Europos rūšių gresia išnykimas

Pasidalyti šia citata: 

Pavojus taip pat kyla daugiau kaip pusei Europos endeminių medžių, įskaitant kaštonus, bei penktadaliui varliagyvių ir roplių.


Poliarinė lapė, europinė audinė, Viduržemio jūros ruonis vienuolis, dešinysis Šiaurės Atlanto banginis ir poliarinis lokys šiuo metu yra tarp labiausiai Europoje nykstančių žinduolių.


Vabzdžių apdulkintojų populiacija Europoje taip pat sparčiai mažėja. Šiuo metu viena iš dešimties bičių ir drugelių rūšių yra ties išnykimo riba.

Nykstančios augalų ir gyvūnų rūšys Europoje  

Išnykusios rūšys

Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos duomenimis, nuo 2015 m. Europoje išnyko 36 augalų ir gyvūnų rūšys. Tarp jų: daugybė gėlavandenių žuvų, kai kurios lašišos rūšys, kai kurie gėlavandeniai moliuskai ir Pensée de Cry purpurinės gėlės.


Papildomi tyrimai reikalingi bičių, jūros žinduolių ir žuvų padėčiai įvertinti.

Skaitykite daugiau apie ES veiksmus siekiant užtikrinti gyvūnų gerovę ir apsaugą.