Alternatyvus kuras automobiliams: kaip padidinti jo naudojimą

Sužinokite apie alternatyvų automobiliams skirtą kurą ir ES veiksmus siekiant padidinti jų naudojimą, kad būtų sumažintas anglies dvideginio išmetimas.

Kelių transportas yra atsakingas už maždaug penktadalį ES išmetamo anglies dioksido kiekio. ES nori sumažinti savo poveikį klimatui skatindama naudoti atsinaujinančius ir mažai anglies dioksido išskiriančius degalus.

Sužinokite daugiau apie automobilių išmetamą CO2.

Kokie yra skirtingi alternatyvaus kuro tipai?

Alternatyvus kuras yra kuras arba energijos šaltiniai, naudojami iškastiniam kurui transporte pakeisti, siekiant padėti sumažinti sektoriaus išskiriamo anglies dioksido kiekį.

Alternatyvus kuras teršalų neišskiriantiems automobiliams


Alternatyvus kuras teršalų neišskiriantiems automobiliams
yra elektra, vandenilis ir amoniakas.

  • Elektra automobiliams tiekiama iš įvairių šaltinių: iškastinį kurą deginančių elektrinių, atsinaujinančių energijos šaltinių ir atominių elektrinių. Elektrinės transporto priemonės (EV) neišskiria teršalų, o hibridinėms konfigūracijoms reikia mažiau alyvos.

  • Vandenilis, dažnai naudojamas sunkiasvorėms kelių transporto priemonėms, išgaunamas iš vandens arba organinių junginių. Vandenilio poveikis aplinkai ir energijos vartojimo efektyvumas priklauso nuo to, kaip jis gaminamas, t. y. naudojant atsinaujinančius šaltinius, pvz., saulės energiją, vėją ar biodujas, arba naudojant iškastinį kurą.

Skaitykite apie vandenilio energijos naudą ES.

  • Amoniakas gali žymiai sumažinti bendrą CO2 dujų kiekį, nes vieninteliai amoniako šalutiniai produktai yra vanduo ir azotas.

Atsinaujinantis kuras


Atsinaujinantis kuras
apima biomasės kurą ir biokurą, sintetinį ir parafininį kurą, įskaitant amoniaką (minėtą aukščiau), pagamintą iš atsinaujinančios energijos.

  • Biokuras yra biologiškai skaidus kuras, gaminamas iš augalinių aliejų, gyvulinių riebalų arba perdirbtų restoraninių riebalų. Šiuo metu jis yra viena iš svarbiausių alternatyvių degalų rūšių, sudarantis 4,4 % ES sunaudojamo transporto kuro.

Šis kuras gali padėti gerokai sumažinti bendrą išmetamo CO2 kiekį, jei jis gaminami tvariai. Tačiau yra rizika, kad jis naudos žemę, kuri kitu atveju būtų buvusi naudojama kitiems tikslams, pavyzdžiui, maistui ar pasėliams auginti.

Mažai anglies dvideginio išskiriantis kuras, kurio pagrindą sudaro gamtinės dujos


Yra ir kitų kuro rūšių, kurios galėtų padėti sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį. Jos apima:

  • suskystintos naftos dujos (SND) gaunamos iš žalios naftos ir gamtinių dujų, o ateityje ir iš biomasės. Jos išskiria 35 % mažiau CO2 nei anglis, 12 % mažiau CO2 nei nafta ir beveik neišskiria pavojingų smulkių oro dalelių;
  • suslėgtos gamtinės dujos (SGD) gaminamos slegiant gamtines dujas (dažniausiai metaną);
  • suskystintos gamtinės dujos (SGD) gaminamos išvalant gamtines dujas (dažniausiai metaną) ir jas paverčiant skysčiu. Jos neturi daug galimybių sumažinti išmetamų teršalų kiekį, todėl EP nariai nepritaria jų naudojimui kelių transporte;
  • sintetinis ir parafininis kuras gaminamas naudojant biomasę arba gamtines dujas, taip pat augalinius aliejus ar gyvulinius riebalus.
ES yra 270 milijonų automobilių ir vanų. 5 proc. jų naudojaa alternatyvų kurą.
Automobiliai ES

Kiek alternatyviu kuru varomų transporto priemonių yra Europoje?


Apie 5 % šiuo metu ES važinėjančių automobilių ir vanų naudoja alternatyvų kurą. 2022 m. elektromobilių skaičius ES išaugo iki daugiau nei 4,4 mln. – 16 kartų daugiau nei 2015 m. 2022 m. iš 953 567 automobilių Lietuvoje, 93 578 vartojo alternatyvų kurą.

Perėjimas prie emisijų neišskiriančių transporto priemonių turi vykti kartu su visapusiška įkrovimo ir degalų papildymo stočių infrastruktūra. Šiuo metu ES yra apie 360 000 viešai prieinamų elektros įkrovimo stotelių, tačiau dauguma jų sutelkta vos keliose šalyse (Nyderlanduose, Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir Švedijoje).

ES yra apie 360 000 įkrovimo stotelių, iš kurių 173 yra Lietuvoje.
Įkrovimo stotelės ES ir Lietuvoje

Kaip ES nori padidinti tvaraus kuro naudojimą?


Kylant degalų kainoms ir laikantis ES klimato tikslų iki 2030 m. bent 55 % sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, ES imasi veiksmų, kad paskatintų alternatyvaus kuro naudojimą.


Skaitykite daugiau apie ES priemones CO2 išlakų mažinimui.


Įkrovimo ir degalų papildymo stotelių skaičiaus didinimas


2023 m. kovą EP ir ES Taryba sutarė dėl privalomų nacionalinių tikslų kuriant alternatyvaus kuro automobiliams ir sunkvežimiams infrastruktūrą. Liepos plenarinėje sesijoje Parlamentas patvirtino juos.


Derybų metu EP nariai siekė, kad pagrindiniuose ES keliuose būtų daugiau įkrovimo stotelių, ir užtikrino, kad iki 2026 m. bent 400 kW galios automobilių elektros įkrovimo punktai būtų kas 60 km, o iki 2028 m. jų galia išaugų iki 600 kW. Iki 2028 m. pagrindiniuose transeuropiniuose transporto tinkluose (TEN-T) turėtų būti įrengtos krovininių automobilių ir autobusų įkrovimo stotelės, kurių galia, priklausomai nuo kelio, turėtų būti nuo 1400 kW iki 2800 kW. Iki 2030 m. pabaigos kiekvienoje saugioje ir patikimoje sunkiasvorių transporto priemonių stovėjimo aikštelėje turi būti bent viena 100 kW galios įkrovimo stotelė.


Iki 2031 m. bent kas 200 km pagrindiniuose keliuose bus įrengtos vandenilio degalinės. 2021 m. ES veikė tik 136 vandenilio papildymo punktai.

Atnaujintose taisyklėse taip pat numatyta paprastesnė įkrovimo ir apmokėjimo tvarka. EP nariai užtikrino, kad iki 2027 m. Europos Komisija privalo sukurti ES alternatyvių degalų duomenų duomenų bazę, kurioje vartotojai būtų informuojami apie galimybes pasinaudoti, laukimo laiką ir kainas skirtingose degalinėse.


Alternatyvių degalų infrastruktūros direktyva taip pat apima jūrų ir aviacijos sektorių nuostatas. Sužinokite, kaip ji prisidės prie lėktuvų ir laivų išmetamų teršalų mažinimo.

Ekologiškų transporto priemonių pardavimo skatinimas


Į ES atkūrimo nuo COVID-19 pandemijos planą „NextGenerationEU“ įtraukta 20 mlrd. eurų, kuriuos galima panaudoti ekologiškų transporto priemonių pardavimui skatinti.


ES taip pat nustato griežtesnes CO2 emisijų ribas naujiems automobiliams, kurios skatins naudoti tvarų kurą. 2035 m. nauji automobiliai turės neišskirti teršalų.

2022 m. elektromobilių skaičius ES išaugo iki daugiau nei 4,4 mln. – 16 kartų daugiau nei 2015 m.
Elektromobiliai ES

Susiję straipsniai