Terorizmas Europos Sąjungoje: išpuoliai, mirtys ir areštai 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Pasitelkę infografiką sužinokite daugiau apie teroro išpuolių skaičių Europoje nuo 2014 m.

Infografikas apie 2014–2019 m. teroro išpuolius Europoje  

Per pastaruosius metus religiškai inspiruoto (džihadistinio) terorizmo grėsmė Europoje sumažėjo. 2019 m. valdžios institucijoms pavyko suvaldyti daugiau išpuolių, tačiau, Europolo vadovo Manuel Navarrette, teigimu vidaus saugumo grėsmės vis dar yra didelės.

„Džihadistams teroristai yra švento karo kankiniai, dešiniųjų pažiūrų ekstremistai yra rasinio karo šventieji“, – teigė Manuel Navarrette pristatydamas ataskaitą apie terorizmo padėtį ir tendencijas EP Piliečių laisvių komiteto nariams liepos 23 d.

Įvykdyti, sužlugdyti ir nepavykę išpuoliai ES 2017–2019 m.

2017 m.

2018 m.

2019 m.

Įvykdyta atakų

10

7

3

Nepavykę išpuoliai

12

1

4

Sužlugdyti išpuoliai

11

16

14

Iš viso

33

24

21


Šaltinis: Europolas

Mažiau atakų ir aukų


2019 m. Europos Sąjungoje įvykdytos 3 džihadistų atakos (Paryžiuje, Utrechte ir Londone), kurių metu žuvo 10 žmonių. Savo ruožtu 2018-aisiais buvo užfiksuotos 7 atakos, kurių metu žuvo 13 žmonių.

Iš viso praėjusiais metais mėginta įvykdyti išpuolius aštuoniuose valstybėse narėse.

Džihadistų išpuoliai dažniausiai buvo vykdomi naudojant peilius ir šaunamuosius ginklus, daugiausia nukreipti prieš civilius. Visi išpuoliai, susiję su sprogmenų panaudojimu, buvo sužlugdyti. Dauguma nusikaltėlių veikė arba ketino veikti vieni.

Praeitais metais dėl įtarimų džihadistine teroristine veikla buvo suimti 436 asmenys. Daugiausiai Prancūzijoje (202 asmenys). Taip pat Ispanijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Danijoje ir Italijoje. 2018 m. buvo suimta 511 asmenų.

Radikalizuotų kalinių grėsmė


Europolo vadovas taip pat perspėjo, kad už teroristinius nusikaltimus įkalinti bei kalėjime radikalizuoti asmenys taip pat kelia grėsmę, o daugelyje Europos šalių netrukus bus paleista nemažai tokių kalinių.


Susijęs straipsnis: „Radikalėjimas ES: kas tai ir kaip jo išvengti?“


ES bendradarbiavimas

M. Navarrette teigimu, glaudesnis ES šalių bendradarbiavimas ir dalijimasis informacija padėjo užkirsti kelią teroro išpuoliams ir juos neutralizuoti arba sumažinti jų padarinius. „Keitimosi informacija ir bendradarbiavimo valstybėms narėms dėka mums pavyksta anksti nustatyti riziką. Bendradarbiavimo dėka buvo užkirstas kelias dviem trečdaliams atakų“, – pažymėjo jis.

Skaitykite daugiau apie ES priemones kovoje su terorizmu.

Sistemingo naudojimosi migrantų srautais nėra


Europolo ataskaitoje pripažįstama, kad kai kurie teroristai atvyko į ES apsimetę pabėgėliais, tačiau pabrėžiama, kad tai nevyksta sistemingai. Daugiau kaip 70 proc. dėl džihadistinio terorizmo areštuotų asmenų, buvo atitinkamos ES šalies piliečiai.

Skaitykite daugiau apie teroristinius išpuolius, mirtis ir suėmimus ES 2020 m.