Ukrainos ateitis 
Rytų partnerystė, asociacijos sutartis, protestai, Rusijos intervencija 

Pasaulis  Atnaujinta: 
 
Sukurta:   

Nuo 2014 m. Europos Parlamentas rodo solidarumą Ukrainos atžvilgiu, o 2017 m. panaikino vizų reikalavimą jos piliečiams.

Dalytis šiuo puslapiu: 

Straipsniai 

       

Ukrainai vis labiau patiriant spaudimą iš Rusijos, ES siekia paremti Kijevą ir užmegzti glaudesnius ryšius. Skaitykite daugiau apie ES paramą šiai šaliai.

Straipsniai 

       
Pranešimas spaudai 

Pranešimas spaudai 

Ekonomines ir socialines Rusijos karo Ukrainoje pasekmes galima suvaldyti konfiskuojant Rusijos oligarchų turtą, geriau panaudojant ES biudžeto lėšas ir įvedant naujus ES biudžeto šaltinius.

       

Prastėjanti saugumo padėtis rytinėje Ukrainoje, kur suintensyvėjo Ukrainos pajėgų kovos su prorusiškais sukilėliais, pirmadienio popietę aptarta Europos Parlamento Saugumo ir gynybos pakomitetyje. Kalbėjusieji europarlamentarai ragino Rusiją nutraukti konflikto eskalavimą ir laikytis Minsko susitarimų, o kol to nebus – išlaikyti ES sankcijas.

Vaizdo įrašai 

Straipsniai 

       

ES santykiai su Rusija pašliję jau seniai, o Alepo bombardavimai juos tik pablogino. Spalio 20 dieną Briuselyje susirinkę ES šalių lyderiai griežtai pasmerkė B. Asado režimo ir Rusijos vykdomus išpuolius prieš civilius gyventojus Alepe, pridurdami, kad „ES svarsto visas turimas galimybes, jeigu žiaurumai tebesitęstų“. Savo ruožtu Europos Parlamentas jau anksčiau paragino ES atlikti kritišką savo santykių su Rusija vertinimą. Pateikiame trumpą EP pozicijos Rusijos atžvilgiu apžvalgą.

       

Praėjus daugiau nei dvejiems metams nuo „Euromaidano“ protestų, kurie baigėsi prezidento V. Janukovyčiaus pasitraukimu, Ukraina vis dar kryžkelėje tarp karo ir taikos, krizės ir transformacijos, korupcijos ir reformų. Pasitelkę laiko juostą, sužinokite apie svarbiausius įvykius, atvedusius į dabartinę padėtį.

       

Ukrainos poreikiai nesumažėjo, tačiau dėl kitų reikšmingų įvykių pasaulyje dėmesys jai sumenko, pažymėjo buvęs Europos Parlamento pirmininkas Patas Coxas. Jis skaitys pranešimą vasario 29 d.–kovo 2 d. Parlamente vyksiančioje tarpparlamentinėje „Ukrainos savaitės“ konferencijoje apie gebėjimų stiprinimą, kurioje dalyvaus keturiasdešimt Aukščiausios Rados narių.

       
Pranešimas spaudai 

Pranešimas spaudai 

Trečiadienio vakarą europarlamentarai pritarė siūlymui skirti Ukrainai 1,8 mlrd. eurų paramą paskolomis, kuri padės šaliai įveikti ekonomikos nuosmukį. Tai didžiausia makrofinansinė pagalba, kurią ES kada nors yra skyrusi užsienio šaliai. EP pranešimą šiuo klausimu parengė Gabrielius Landsbergis (Europos liaudies partija).

Naujausi pranešimai 

Vaizdo įrašai 

Straipsniai 

       

„Mūsų parlamentas turėtų tapti pagrindine demokratijos, teisėkūros ir Europos institucija Ukrainoje“, – pažymėjo Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Hroismanas, kuris šią savaitę kartu su keliasdešimčia Ukrainos parlamento narių dalyvavo Europos Parlamente Briuselyje vykusioje tarpparlamentinėje konferencijoje apie teisėkūros gebėjimų stiprinimą. Trumpą jos apžvalgą rasite pasitelkę „EuroparlTV“ siužetjuostę viršuje.

       
Pranešimas spaudai 

Pranešimas spaudai 

Antradienį Strasbūre Europos Parlamentas pritarė ES ir Ukrainos Asociacijos ir laisvosios prekybos sutarčiai (535 balsai už, 127 prieš, 35 susilaikė). Tuo pačiu metu sutartį ratifikavo ir Ukrainos Aukščiausioji Rada, o abiejų parlamentų nariai tarpusavio vaizdo ryšiu galėjo tiesiogiai stebėti ratifikavimą. Sutartis leis sustiprinti ES ir Ukrainos politinius ir ekonominius ryšius.

Tai istorinis momentas, kai du parlamentai laisvai apsisprendė vienu metu balsuoti dėl šios sutarties. Europos Parlamentas visada gynė ir toliau gins Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą.

Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas 
Pasidalyti šia citata: 

Vaizdo įrašai 

Straipsniai 

       

Šiandien Minske tikimasi atnaujinti derybas dėl taikos Rytų Ukrainoje. Kai kurių nuomone, tai galbūt paskutinė viltis taikiai išspręsti šį konfliktą. Jei to padaryti nepavyks, gresia tolesnis karo eskalavimas, teigia EP delegacijos ES ir Rusijos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovas austras Othmar Karas (Europos liaudie partija). Jis sutiko atsakyti į mūsų klausimus.

       

„Negalime stovėti ramiai ir žiūrėti, kaip paminami pamatiniai tarptautinės bendruomenės principai, – pabrėžė EP pirmininkas Martinas Schulzas savo dviejų dienų viešnagės Kijeve metu rugsėjo 12 dieną. – Esame sutarę dėl taisyklių, kurių šalys turi laikytis bendraudamos viena su kita. Jos turi būti taikomos visiems.“ Vizito metu EP vadovas susitiko su šalies premjeru A. Jaceniuku ir prezidentu P. Porošenko bei dalyvavo Jaltos europinės strategijos konferencijoje.

       
Pranešimas spaudai 

Pranešimas spaudai 

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas sveikina taikos vilties ženklus Ukrainoje ir džiaugiasi dėl Asociacijos sutarties ratifikavimo, tačiau kartu nerimauja dėl tikrųjų Rusijos ketinimų. Europarlamentarai ragina ES vieningai ir tvirtai laikytis Rusijos atžvilgiu, taip pat padidinti paramą žemdirbiams, nukentėjusiems dėl Rusijos taikomų prekybos apribojimų.

       
Pranešimas spaudai 

Pranešimas spaudai 

Ketvirtadienį Europos Parlamentas pritarė siūlymui panaikinti beveik visus ES importo muitus, taikomus Ukrainos geležies, plieno, žemės ūkio ir mašinų pramonės sektorių prekėms. 98 proc. atvejų importo muitų neliks, o likusiai daliai jie bus smarkiai sumažinti. Tikėtina, kad ši vienašalė priemonė leis Ukrainos eksportuotojams kasmet sutaupyti iki 487 mln. eurų.

       

Europarlamentarai rugsėjo 16 dieną uždegė žalią šviesą ES ir Ukrainos asociacijos sutarčiai, kuri leis sustiprinti abejų šalių politinius ir ekonominius ryšius. Tuo pačiu metu sutarčiai pritarė ir Ukrainos parlamentarai, todėl pirmąkart Europos Parlamento istorijoje abiejų šalių deputatai tarpusavio vaizdo ryšiu ratifikavimą galėjo stebėti tiesiogiai. Sutartis ratifikuota nepaisant besitęsiančio Ukrainos ir Rusijos konflikto bei ES ir Rusijos sankcijų vienai kitai.

       

Daugiau nei 80 gyvybių nusinešę ir prezidento Viktoro Janukovyčiaus nušalinimu pasibaigę tragiški įvykiai pakeitė Ukrainą, o Europos Sąjunga privalo paremti demokratiją šioje šalyje, teigė įvairioms politinėms jėgoms Europos Parlamente atstovaujantys deputatai. Vasario 26 dieną vykusioje diskusijoje jie pabrėžė, kad Ukrainos žmonėms turi būti suteikta galimybė patiems spręsti dėl šalies ateities.

       

Apie tai, kas laukia Ukrainos ir kaip reaguoti į Rusijos užmačias šios šalies atžvilgiu, aktyviai tebediskutuoja politikos analitikai ir eiliniai žmonės. Apie tai kalbėta ir balandžio 9 dieną vykusioje „Facebook“ konferencijoje su EP delegacijos ES ir Ukrainos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovu Pawełu Kowalu (Konservatoriai ir reformistai, Lenkija).

       

Europos Sąjunga neturėtų nusisukti nuo Ukrainos žmonių, kurie protestuoja prieš vyriausybės sprendimą atidėti suartėjimą su ES. Taip teigė dauguma europarlamentarų, kurie gruodžio 10 dieną aptarė padėtį šioje šalyje. Visgi kai kurie jų Ukrainos sprendimą nepasirašyti asociacijos sutarties vadino ES užsienio politikos pralaimėjimu ir Rusijos laimėjimu.

       
Pranešimas spaudai 

Pranešimas spaudai 

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas ragina Rusiją nedelsiant išvesti savo neteisėtai įvestą kariuomenę iš Ukrainos. Europarlamentarai smerkia Rusijos agresiją Kryme pažeidžiant tarptautinę teisę ir įspėja, kad tokie veiksmai kelia grėsmę ES saugumui. Jie pažymi, kad artėjantis referendumas dėl Krymo prisijungimo prie Rusijos yra neteisėtas, o tolesnis įprastas bendradarbiavimas su Rusijos parlamentu yra neįmanomas.

       

Pasaulio ir Europos lyderiai tariasi, kaip reaguoti į Rusijos karinę intervenciją Ukrainoje ir ieško sprendimų, kaip išeiti iš susidariusios įtemptos padėties. Ketvirtadienį ją aptars Briuselyje susirinkę Europos Sąjungos valstybių ir vyriausybių vadovai. Apie tai, kaip turėtų reaguoti ES, paklausėme EP delegacijos ryšiams su Rusija vadovo Knuto Fleckensteino ir EP delegacijos ES ir Ukrainos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovo Paweło Kowalo.

       

Asociacijos susitarimo pasirašymas per artėjantį Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje gali tapti esminiu žingsniu glaudesnių ES ir Ukrainos santykių link. Likus dienai iki ES pasiuntinių ataskaitos apie padėtį Ukrainoje pristatymo Europos Parlamente, pakalbinome EP delegacijos ES ir Ukrainos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovą Pawełą Kowalą (Konservatoriai ir reformistai, Lenkija).