ES kyla į kovą su plastiko šiukšlėmis 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Tikslas – kad iki 2030 m. visos plastikinės pakuotės taptų perdirbamos, sumažėtų vienkartinių plastikų naudojimas ir būtų pažaboti mikroplastikai.

Pigus ir patvarus, plastikas plačiai naudojamas daugelyje ekonomikos sektorių, tačiau jo populiarumo kaina – didėjantis plastiko šiukšlių kiekis tiek žemėje, tiek jūroje.

Siekiant sumažinti aplinkos taršą plastikais, 2018 m. sausį Europos Komisija priėmė ES masto plastikų strategiją, kuriai rugsėjį pritarė Europos Parlamentas.

Plastiko atliekų perdirbimas

Kasmet europiečiai išmeta apie 26 mln. tonų plastiko atliekų ir tik mažiau nei 30 proc. jų surenkama perdirbti – dalis šių atliekų eksportuojama perdirbti į trečiąsias šalis. Likę 70 proc. plastiko atliekų atsiduria sąvartynuose, sudeginama arba iš viso nesurenkama ir patenka į aplinką, įskaitant paplūdimius, miškus, upes ir jūras.

Vienas iš plastikų strategijos tikslų, kad visos ES rinkoje esančios plastikinės pakuotės iki 2030 m. taptų perdirbamos. EP nariai taip pat ragina parengti perdirbto plastiko kokybės standartus ir užtikrinti, kad tam tikrų plastiko gaminių, tiekiamų ES rinkai, sudėtyje būtų bent minimalus perdirbtų medžiagų kiekis.

Sužinokite daugiau apie plastiko atliekas ir jų perdirbimą.

Mikroplastikai

Mikroplastikai yra labai mažos plastikinės dalelės (dažniausiai mažesnės nei 5 mm), vis didesniais kiekiais randamos vandenynuose, o taip pat aptinkamos maiste ir gėrimuose.

Europarlamentarai ragina Europos Komisiją iki 2020 m. uždrausti naudoti mikroplastikus kosmetikos gaminiuose, asmens higienos produktuose, skalbikliuose ir valikliuose, taip pat nustatyti produktams, visų pirma tekstilės gaminiams, padangoms, dažams ir cigarečių filtrams, skirtuose teisės aktuose minimaliuosius reikalavimus, siekiant gerokai sumažinti mikroplastikų kiekį, išskiriamą į aplinką iš šių šaltinių.

Skaityti daugiau apie taršą mikroplastiku ir ES siūlomus sprendimus, kaip ją mažinti.

Vienkartiniai plastikai

2018 m. gruodžio mėn. EP ir ES Tarybos atstovai pasiekė susitarimą dėl pasiūlymo uždrausti tam tikrus vienkartinius plastikinius gaminius, tokius kaip stalo įrankiai, lėkštės, gėrimų šiaudeliai – jie turės būti gaminami iš tvaresnių medžiagų. Galutinis balsavimas dėl to numatytas kovo mėn.

Daugiau apie jūras teršiančias plastiko šiukšles – infografike.

Savo ruožtu 2015 m. Europos Sąjunga įsipareigojo sumažinti lengvųjų plastikinių maišelių naudojimą.